Două victorii româneşti de senzaţie la Australian Open

Horia Tecău/J-J Roger au câştigat la tie-break în setul decisiv. Serena Williams a suferit mult până să se califice în sferturile de finală.

Tecău/Roger în primele 8 la Australian Open

Simona Halep nu este singura prezenţă românească în sferturile de finală de la Australian Open. Horia Tecău împreună cu partenerul său de dublu, olandezul J-J Roger, s-a calificat şi el în această fază a competiţiei. O calificare superbă dacă ţinem cont de faptul că meciul contra perechii Eric Butorac/Samuel Grith a fost unul pe muchie de cuţit şi care s-a decis la tie break în setul trei. Dublul Tecău/Roger este cap de serie nr.6, iar dublul advers era cap de serie nr.12. În plus Eric Butorac este unul dintre marii specialişti la dublu, în 2014 el jucând (alături de sud-africanul Raven Klaasen) finala turneului. Meciul a fost palpitant şi de un rar dramatism. Nu se poate spune că a fost şi spectaculos. Nici nu era posibil. Sau mai bine zis este foarte puţin posibil în ziua de azi. Perioada în care dubluri de genul John Newcombe/Tony Roche, Bob Lutz/Stan Smith, Ion Ţiriac/Ilie Năstase, Bob Hewitt/Frew McMillan, Tomas Koch/Edison Mandarino, Roy Emerson/Rod Laver, Dick Crealy/Onny Parun ş.m.a. făceau furori dar şi spectacol de mare clasă a trecut de mult.

Primul set a fost adjudecat de perechea australiano-americană graţie unui singur break, Tecău/Roger nereuşind, deşi au avut două posibilităţi de a face re-break. Se părea că istoria se repetă în setul secund. Butorac/Groth au câştigat la 1-1 contra-serviciului, dar imediat Tecău/Roger au recuperat pe serviciul adversarilor. Până la 6-5 (pentru Tecău/Roger) fiecare pereche şi-a câştigat serviciul, dar în loc de 6-6, Tecău şi partenerul său dau lovitura şi câştigă cel mai important break.

Un meci câştigat în „minutul 90+4”

În setul decisiv, fiecare pereche şi-a câştigat game-ul când a servit şi logic, s-a ajuns la 6-6 şi tie-break. Au fost două momente de „cumpănă”: la scorul de 4-4 pe serviciul lui Tecău adversarii au avut 40-0 şi după ce au fost egalaţi, au mai avut o minge de break, dar nu au fructificat-o. Dacă ar fi câştigat game-ul, atunci mai mult ca sigur că ar fi câştigat şi meciul. La scorul de 6-5 pentru ei, dar pe serviciul adversarilor, Tecău şi Roger au avut trei mingi de meci, dar nu le-au fructificat. A urmat tie-break-ul cu Roger la primul serviciu. Şi aici s-a mers cap la cap până la 5-4 pentru Tecău/Roger şi aici cei doi au făcut un mini break care s-a dovedit decisiv. O victorie similară unei obţinute în fotbal în minutul 90+4. Tecău şi Roger au câştigat pe merit, diferenţa fiind făcută de punctele câştigate pe retururi. Aici românul şi olandezul au „funcţionat” mai bine decât adversarii lor.

Horia Tecău/J-J Roger (Olanda) (6) – E. Butorac (SUA)/S. Groth (Aus) (12) 2-1

Tecău/Roger – Butorac/Groth evoluţia scorului:

Setul 1: (primul serviciu Butorac/Groth): 0-1, 1-1, 1-2, 2-2, 2-3, 2-4, 2-5, 3-5, 3-6 (28 de minute)

Setul 2: (primul serviciu Tecău/Roger): 1-0, 1-1, 1-2, 2-2, 3-2, 3-3, 4-3, 4-4, 5-4, 5-5, 6-5, 7-5 (43 de minute)

Setul 3: (primul serviciu Tecău/Roger): 1-0, 1-1, 2-1, 2-2, 3-2, 3-3, 4-3, 4-4, 5-4, 5-5, 6-5, 6-6, 7-6 (53 de minute)

Tie-break: (primul serviciu Tecău/Roger): 1-0, 1-1, 1-2, 2-2, 3-2, 3-3, 3-4, 4-4, 5-4, 6-4, 6-5, 7-5.

Tecău/Roger – Butorac/Groth statisticile partidei:

Aşi: 2 – 4

Duble greşeli: 2 – 1

Procentaj primul serviciu: 73% – 75%

Puncte câştigate după primul serviciu: 56 (85%) – 56 (67%)

Puncte câştigate după al doilea serviciu: 11 (46%) – 19 (68%)

Puncte câştigate la primire: 36 din 111 de servicii – 23/din 90 de servicii recepţionate

Serena Williams şi Cibulkova s-au calificat în sferturi

Nicio surpriză în cele două optimi din proba de simplu feminin jucate în noaptea de duminică spre luni. Favoritele s-au impus, emoţii având doar Serena Williams. Aceasta după ce a pierdut primul set, a suferit mult şi în cel de-al doilea, câştigat foarte, foarte greu şi cu mult noroc. Muguruza, a jucat uşor accidentată şi nu a mai rezistat în setul decisiv.

• Serena Wiliams (1) – Garbine Muguruza (24) 2-1 (2/6, 6/3, 6/2)

• Dominika Cibulkova (11) – Victoria Azarenka 2-1 (6/2, 3/6, 6/3)

UPDATE Mergea/Inglot au învins favoriţii nr.1

Dublul româno-britanic, Florin Mergea/Dominic Inglot a reuşit o victorie de senzaţie în optimile de finală, reuşind să elimine cel mai titrat dublu al ultimului deceniu, Mike & Bob Bryan. Ceo doi fraţi gemeni au la activ nu mai puţin de 16 titluri de Grand Slam, dintre care 6 la Australian Open, ultimul câştigat în 2013.
Prin victoria de luni dimineaţa, Mergea/Inglod se califică în sferturile de finală, unde vor juca contra perechii româno-olandeze, Tecău/Roger. Deci, indiferent de rezultat, un jucător român va fi în semifinale.

Casetă tehnică
Mergea/Inglot – Bryan/Briyan 2-0 (7/6, 6/3)

Aşi: 9 – 5
Procentaj primul serviciu: 59% – 63%
Puncte câştigate pe primul serviciu: 29 – 38
Puncte câştigate pe al doilea serviciu: 19 – 5
Puncte câştigate la primire: 20/din 63 de servicii – 16 din 64 de servicii ale adversarilor
Total puncte câştigate: 68 – 59
Oportunităţi de break: 5 – 1
Mingi de break câştigate: 2 – 1
Greşeli neforţate: 20 – 7