O singură echipă a reuşit să întoarcă un 3-0 în Liga Campionilor

FC Barcelona a luat o opţiune serioasă pentru calificarea în finală. Incredibil, Bayern niciun şut pe spaţiul porţii. Messi la depăşit din nou pe Ronaldo în două clasamente.

Bayern nu a tras nici un şut pe spaţiul porţii !!!

FC Barcelona a surclasat cu 3-0 pe Bayern Munchen în prima manţă a celei de-a doua semifinală din Champions League. Partida a fost una echilibrată până în ultimele 15-20 de minute, când gazdele s-au desprins decisiv pe tabela de marcaj. Deşi a fost mai periculoasă în treimea adversă şi a avut 3 ocazii mari de gol, gazdele s-au lovit de forma excelentă a portarului nr.1 din lume din ultimii doi ani, Manuel Neuer. Echipa din capitala Bavariei a făcut un pressing strict la jucătorii adverşi, aceştia fiind luaţi în primire” încă de la 20 de metri de poarta lui Ter Stegen şi până în zona de centru a terenului. Nu de puţine ori, germanul din poarta catalanilor nu avea cui să degajeze în siguranţă. Cu toate acestea, cei de la Bayern au arătat, fără aripile Ribery şi Robben (amândoi accidentaţi) că nu reprezintă un pericol real în atac. Dovada: niciun şut pe spaţiul porţii în cele 90 + 5 minute jucate. De cealaltă parte, Messi a oferit un spectacol de gală, secondat de Neymar, dar merite mari au şi restul coechipierilor. De altfel, cei doi sunt şi autorii golurilor, Messi în minutele 77 şi 79, Neymar în minutul 90+4. Este adevărat, primele două goluri au avut la bază două greşeli individuale ale jucătorilor oaspeţi, dar comise la distanţă medie de poartă – la primul gol şi în treimea adversă (o pasă lungă la adversar) – la al doilea gol. Neymar a înscris pe contraatac, dinpoziţie unu la unu cu Neuer, germanii fiind cu întregul efectiv în terenul advers într-o tentativă de a reduce din handicap. Prin cele două goluri înscrise, Messi de devenit primul jucător care face o dublă în 3 minute în această competiţie.

O singură dată a fost „întors” un 3-0

În Champions League (până în 1992, competiţia se numea Cupa Campionilor Europeni) s-a înregistrat doar de 4 ori în semifinale scorul de 3-0 în prima manşă, iar în optimile de finală (din 1994) şi sferturile de finală de 13 ori. Din cele 17 meciuri, o singură dată a fost întors rezultatul în retur, dar tot printr-un scor de 3-0, urmat de prelungiri rămase fără rezultat şi de o calificare la panalty-uri a echipei învinse în tur. S-a întâmplat într-o semifinală din ediţia 1985/1986 şi performera a fost…FC Barcelona. Adică echipa care a jucat ulterior finala cu Steaua Bucureşti.

Scoruri de 3-0 din semifinale

IFK Göteborg – FC Barcelona: 3-0 şi 0-3 4-5pen. (85/86)

Juventus Torino – Girondins Bordeaux: 3-0 şi 0-2 (84/85)

Ajax Amsterdan – Spartak Trnava: 3-0 şi 0-2 (68/69)

Benfica Lisabona – Rapid Vienna: 3-0 şi 1-1 (60/61)

Scoruri de 3-0 din sferturi şi optimi

Real Madrid – Borussia Dortmund: 3-0 şi 0-2 (2013/14)

Real Madrid – Galatasaray SK: 3-0 şi 2-3 (2012/13)

Leeds United – Deportivo La Coruña: 3-0 şi 0-2 (2000/01)

Steaua Roşie Belgrad – Glasgow Rangers: 3-0 şi 1-1 (1990/91)

Juventus Torino – Sparta Praga: 3-0 şi 0-1 (84/85)

AS Roma – Dynamo Berlin: 3-0 şi 1-2 (83/84)

Leeds United – RSC Anderlecht: 3-0 şi 1-0 (74/75)

Ajax Amsterdam – Celtic Glasgow: 3-0 şi 0-1 (70/71)

Celtic Glasgow – AC Fiorentina: 3-0 şi 0-1 (69/70)

Manchester United – Rapid Vienna: 3-0 şi 0-0 (68/69)

Real Madrid – Sparta Praga: 3-0 şi 1-2 (67/68)

Atletico Madrid – FC Schalke 04: 3-0 şi 1-1 (58/59)

Real Madrid – OGC Nice: 3-0 şi 3-2 (56/57)

Messi i-a luat faţa lui Ronaldo

Prin cele două goluri înscrise, Messi a trecut în faţa lui Ronaldo în clasamentul golgheterilor din actuala ediţie a Ligii Campionilor. Top 10 arată astfel: