3.8593 RON
• • •
Și în absența lui Ronaldo
Real Madrid, de neoprit

Real Madrid a cucerit Supercupa Spaniei pentru a 10-a oară în istoria sa, învingând, joi seară, pe Santiago Bernabeu, cu scorul de 2-0, pe FC Barcelona, în cea de-a doua manşă. Anterior echipa pregătită de Zinedine Zidane s-a impus pe Camp Nou, scor 3-1.

Marco Asensio a deschis scorul după doar patru minute de la începutul partidei retur, în urma unui şut de la aproximativ 30 de metri. După un joc solid al gazdelor, care au lovit şi bara, la mijlocul reprizei, prin şutul trimis de Lucas Vazquez, Karim Benzema a dus scorul la 2-0, în minutul 39, după un şut din apropiere.

FC Barcelona a dat semne de revenire în partea secundă, iar Lionel Messi şi Luis Suarez au trecut fiecare pe lângă gol, dar bara le-a stat în cale amândurora. Spre finalul partidei, Zidane le-a dat ocazia să debuteze lui Theo Hernandez şi Dani Ceballos, care au fost transferaţi în această vară de la Atletico Madrid, respectiv Real Betis.

Actuala campioană a Spaniei şi-a adjudecat astfel a 10-a Supercupă pe plan intern. Real Madrid a mai câştigat acest trofeu în 1988, 1989, 1990, 1993, 1997, 2001, 2003, 2008 şi 2012.

Real Madrid: Navas - Carvajal, Varane, Ramos, Marcelo - Modric, Kovacic (Casemiro 62'), Kroos (Ceballos 80') - L. Vazquez, Benzema, Asensio (Theo H. 75'). Antrenor: Zinedine Zidane.

FC Barcelona: ter Stegen - Mascherano, Pique (Semedo 50'), Umtiti - S. Roberto, Rakitic, Busquets, Gomes (Deulofeu 72'), Alba (Digne 78') - Messi, L. Suarez. Antrenor: Ernesto Valverde.

Cartonaşe galbene: L. Suarez 80', Mascherano 90+3'.

Fără Ronaldo

Cristiano Ronaldo a ratat returul Supercupei Spaniei, după ce federaţia spaniolă a menţinut suspendarea sa de cinci meciuri.

Internaţionalul portughez al echipei Real Madrid a reacţionat, miercuri, pe Instagram, la această decizie.

"Este imposibil să nu reacţionezi într-o astfel de situaţie. 5 meciuri!! Consider că este exagerat şi ridicol, asta se numeşte persecuţie! Le mulţumesc colegilor şi fanilor pentru susţinere", a scris Ronaldo pe contul său de Instagram.

Comisia de Apel a federaţiei spaniole (RFEF) a ratificat, miercuri, suspendarea de cinci meciuri a internaţionalului portughez al echipei Real Madrid, Cristiano Ronaldo, decisă după prima manşă a Supercupei Spaniei.

La partida de duminică, Ronaldo a intrat pe teren în minutul 58, la scorul de 1-0, pentru Real Madrid, în locul lui Benzema. El a marcat golul de 2-1, în minutul 80, după care şi-a scos tricoul, primind un cartonaş galben pentru gestul său. Portughezul a încasat al doilea galben în minutul 82, când arbitrul a considerat că a simulat o cădere în careu. Nervos că a fost eliminat, Ronaldo l-a împins, nu foarte tare, pe centralul aflat cu spatele la jucător.