România – Cehia 2-3, vom juca în play-off / play-out

Simona Halep nu a impresionat, dar a trecut de Kvitova. Bomba deceniului la Moscova. Rezultate nescontate la Marsilia şi Leipzig.

Dublul a fost decisiv: Cehia în semifinale

Cehia a învins cu 3-2 România şi s-a calificat în semifinalele grupei mondiale I a Fed Cup. O victorie meritată pentru că pe ansamblu oaspetele au jucat mai bine, şi totodată au avut o echipă mult mai puternică decât a noastră. În meciul decisiv, dublul Strycova/Pliskova a învins cu 6-2, 6-3 dublul Raluca Olaru/Andreea Mitu. Nimeni nu îşi făcea vreo iluzie în ceea ce priveşte partida de dublu. Atât Barbora Strycova, cât şi Karolina Pliskova sunt două excelente jucătoare de dublu, este adevărat, fiecare având altă parteneră în circuitul WTA. Trebuie însă amintit că perechea Strycova/Pliskova este cea care a adus victoria Cehiei şi în finala Fed Cup 2015 cu Rusia şi la fel ca şi acum, Karolina Pliskova a intrat în teren la 40 de minute după ce a jucat (şi câştigat) o partidă dramatică de simplu. La noi, dublul ideal ar fi fost Niculescu/Begu (Irina este accidentată) sau Niculescu/Olaru, dar şi această pereche ar fi fost inferioară celei din Cehia. Aici este de fapt diferenţa dintre „ele” şi „noi”: Pliskova joacă la dublu după două meciuri de 3 seturi fiecare şi joacă foarte bine, Niculescu era total epuizată după două meciuri în care a jucat în total 5 seturi. Dar de aceea este Pliskova pe locul 13 WTA şi Niculescu pe 37. Încă o dată am remarcat slaba calitate a publicului de la Cluj. La meciul de dublu, 70 de cehi au dominat 7.000 de români. Nu cu cântece patriotice puse la difuzoare se încurajează o echipă, dar din păcate, la noi, nu există o adevărată cultură a tribunei. Cine s-a uitat pe Dolce 4 şi la decisivul de la Leipzig, a putut constata imensa diferenţă între tribuna germană şi cea română. Atenţie, în teren, la Leipzig, situaţia era identică cu cea de la Cluj, nemţoaicele fiind masacrate de fostul şi actualul copil minune al tenisului. În urma rezultatelor de duminică, în semifinale vor juca, Cehia cu Elveţia şi Franţa cu Olanda. România urmează să joace în „play off/play out” cu una dintre următoarele echipe: SUA, Spania, învingătoarea dintre Slovacia şi Australia şi probabil Belarus

Meciul de dublu decide calificarea în semifinale

România se află la egalitate cu Cehia, 2-2, după disputarea celor 4 partide de simplu. În prima zi, Karolina Pliskova a câştigat 2-1 la Simona Halep, Monica Niculescu a trecut cu 2-0 de Petra Kvitova; duminică, Simona Halep a învins-o cu 2-1 pe Petra Kvitova, iar Karolina Pliskova a egala situaţia, câştigând cu 2-1 la Monica Niculescu. Meciul de dublu este acum decisiv, şi în următoarele două ore vom afla cine se califică în semifinale. Încă nu s-au anunţat oficial jucătoarele care vor intra în teren la dublu.

Monica Niculescu a ratat o victorie mare

În racheta Monicăi Niculescu stătea calificarea în semifinalele Fed Cup. Chiar dacă între Pliskova şi Niculescu exista o diferenţă de peste 20 de locuri în clasamentul WTA, orice era posibil în această a 4-a partidă. Niculescu a început foarte bine meciul, şi la 2-0 pentru ea, a avut două mingi de 3-0, dar nu le-a fructificat. Cu 3 sau chiar 4 game-uri avans, ar fi fost foarte greu să piardă primul set. Dar în loc de un 4-0 cât ar fi trebuit să arate tabela de marcaj, s-a ajuns la 3-4 şi pe final jucătoarea cehă şi-a adjudecat setul. În setul secund, se petrece „minunea”: de la 2-4, Niculescu joacă senzaţional şi ia 4 game-uri la rând, trimiţând meciul în decisiv. Pliskova este un car de nervi, dă cu racheta de podea la 4-4 şi la 4-6 purşi simplu aruncă racheta spre antrenor. După care se duce 5 minute la vestiar – regulamentul permite, după două seturi o scurtă pauză de vestiar. Din păcate, în decisiv, Niculescu deşi era jucătoarea care venea din urmă, nu mai are acelaşi tonus, Pliskova joacă la risc maxim şi se detaşează foarte repede la 4-1, reuşind să câştige fără probleme setul şi partida.

Fără să strălucească, Halep trece de Kvitova cu 2-1

În prima partidă de duminică s-au întâlnit Simona Halep şi Petra Kvitova, primele rachete ale celor două ţări, dar în acelaşi timp două jucătoare cu un început de an competiţional slab. Miza partidei, una uriaşă pentru Halep, ceva mai mică pentru jucătoarea cehă. Dacă ar fi câştigat jucătoarea cehă, atunci soarta meciului era 95% clară. Prin victoria Simonei Halep, şansele de calificare sunt acum 50-50%.

Primul set a fost în general echilibrat şi a fost câştigat de Simona Halep, care a greşit mai puţin decât adversara sa. Îmbucurător, pe parcursul a 10 game-uri, Halep a făcut doar 4 erori neforţate, cea ce nu am mai văzut la ea. Este adevărat, Halep nu a riscat nimic în acest prim set. Şi nici nu a dat dovadă de agresivitate. Una peste alta, nu a făcut un joc grozav, dar de acestă dată a stat bine la capitolul „mental”. Două momente cheie în acest: la 2-1 pentru Kvitova, Simona a câştigat un game maraton după ce a salvat două mingi de break; în game-ul 10, Halep a reuşit să închidă setul, după ce de asemenea a salvat două mingi de break, care puteau trimite setul în prelungiri. În setul secund, Halep începe foarte bine şi are 2-0, dar de aici începe căderea. Jucătoarea noastră începe să devină agresivă, să atace, dar probabil în acest moment, nefiind în formă maximă, jocul pe atac nu îi aduce puncte. Kvitova întoarce la 3-3, şi Halep revine la jocul de aşteptare, dar jucătoarea cehă forţează ea are mai multe mingi câştigătoare, la 5-3 salvează 3 mingi de break şi câştigă setul. Din nou căderea Simonei a fost drastică, după ce avea avantaj pe tabelă, ea câştigând un singur game în timp ce adversara ei şi-a adjudecat 6 game-uri. În decisiv, Simona Halep a revenit total la jocul ei aşteptare, fără să rişte lovituri deosebite, fără veniri la fileu – în acest moment, starea fizică sau pregătirea nu-i permit mai mult – şi a reuşit să-şi adjudece setul, după un parcurs echilibrat în prima sa jumătate, concret, de la 3-3, românca a câştigat ultimele 3 game-uri şi a închis partida. Una peste alta, Simona nu a făcut un joc bun, dar a câştigat partida pentru că a făcut mult mai puţine erori neforţate, 17, faţă de 47 ale adversarei. La mingi direct câştigătoare însă Kvitova a fost net superioară, 38 la 8. O notă mică pentru public, care a fost activ doar când Halep conducea pe tabela de marcaj şi foarte liniştit când sportiva noastră se afla în dificultate. De regulă o sportivă sau o echipă trebuie încurajată frenetic şi când este condusă.

Partida 4. Monica Niculescu (#37) – Karolina Pliskova (#13): 4-6, 6-4, 3-6

Set 1. Niculescu – Pliskova: 4-6

(primul serviciu: Pliskova)

1 – 0 (0:15, 15:15, 15:30, 30:30, 40:30): break Niculescu

2 – 0 (15:0, 15:15, 30:15, 40:15)

2 – 1 (15:0, 30:0, 30:15, 40:15, 40:30, 40:40, 40:A)

3 – 1 (0:15, 15:15, 15:30, 30:30, 40:30)

3 – 2 (15:0, 15:15, 15:30, 15:40)

3 – 3 (0:15, 0:30, 15:30, 15:40, 30:40: break Pliskova

3 – 4 (0:15, 0:30, 0:40)

4 – 4 (0:15, 15:15, 15:30, 30:30, 40:30)

4 – 5 (0:15, 0:30, 15:30, 15:40)

4 – 6 (0:15, 15:15, 15:30, 15:40): break Pliskova

(timp de joc: 51 de minute)

Set 2. Niculescu – Pliskova: 6-4

0 – 1 (15:0, 30:0, 30:15, 30:30, 30:40, 40:40, A:40, 40:40, A:40, 40:40, 40:A)

1 – 1 (15:0, 30:0, 40:0, 40:15, 40:30)

1 – 2 (15:0, 30:0, 30:15, 30:30, 30:40, 40:40, A:40, 40:40, 40:A)

2 – 2 (0:15, 15:15, 15:30, 30:30, 40:30)

2 – 3 (15:0, 15:15, 15:30, 15:40)

2 – 4 (0:15, 15:15, 15:30, 15:40, 30:40): break Pliskova

3 – 4 (15:0, 30:0, 30:15, 40:15): break Niculescu

4 – 4 (15:0, 30:0, 40:0, 40:15)

5 – 4 (15:0, 30:0, 40:0): break Niculescu

6 – 4 (0:15, 15:15, 30:15, 30:30, 40:30, 40:40, A:40)

(timp de joc: 53 de minuute)

Set 3. Niculescu – Pliskova: 3-6

0 – 1 (15:0, 15:15, 15:30, 15:40)

1 – 1 (15:0, 30:0, 30:15, 30:30, 40:30, 40:40, A:40)

1 – 2 (0:15, 15:15, 15:30, 15:40)

1 – 3 (0:15, 15:15, 30:15, 30:30, 40:30, 40:40, 40:A): break Pliskova

1 – 4 (0:15, 15:15, 30:15, 40:15, 40:30, 40:40, 40:A)

2 – 4 (0:15, 15:15, 15:30, 30:30, 40:30)

2 – 5 (15:0, 15:15, 15:30, 15:40, 30:40)

1 – 2 (0:15, 0:30, 0:40)

2 – 2 (0:15, 15:15, 15:30, 30:30, 30:40, 40:40, A:40, 40:40, 40:A, 40:40, A:40, 40:40, A:40)

3 – 2 (15:0, 30:0, 40:0, 40:15): break Halep

4 – 2 (15:0, 30:0, 40:0, 40:15)

4 – 3 (0:15, 0:30, 0:40)

5 – 3 (15:0, 30:0, 30:15, 40:15)

5 – 4 (0:15, 0:30, 15:30, 30:30, 40:30, 40:40, 40:A)

6 – 4 (0:15, 15:15, 15:30, 30:30, 30:40, 40:40, A:40, 40:40, 40:A, 40:40, A:40)

(timp de joc 46 de minute)

Set. 2 Halep – Kvitova 3 – 6

(Primul serviciu Kvitova)

1 – 0 (0:15, 0:30, 0:40, 15:40, 30:40, 40:40, 40:A, 40:40, 40:A, 40:40, A:40): break Halep

3 – 5 (0:15, 15:15, 15:30, 30:30, 30:40): break Kvitova

3 – 6 (0:15, 15:15, 15:30, 30:30, 40:30, 40:40, A:40, 40:40, A:40, 40:40, 40:A)

(timp de joc: 43 de minute)

Set.3 Halep – Kvitova 6-3

(Primul serviciu: Halep)

1 – 0 (15:0, 15:15, 15:30, 15:40, 30:40, 40:40, 40:A, 40:40, A:40)

1 – 1 (0:15, 15:15, 15:30, 30:30, 30:40)

1 – 2 (0:15, 0:30, 0:40, 15:40, 30:40): break Kvitova

2 – 2 (15:0, 15:15, 30:15, 40:15): break Halep

3 – 2 (0:15, 15:15, 15:30, 30:30, 40:30)

3 – 3 (0:15, 15:15, 15:30, 15:40, 30:40)

4 – 3 (15:0, 30:0, 30:15, 40:15, 40:30)

5 – 3 (15:0, 30:0, 30:15, 40:15, 40:30): break Halep

6 – 3 (0:15, 15:15, 30:15, 40:15)

Surpriza deceniului la Moscova: Rusia eliminată !!!

Surpriză uriaşă la Moscova. După numai 3 meciuri jucate, Olanda conduce cu 3-0 şi a câştigat deja meciul, ultimele două jocuri fiind „anicale”. Duminică, în primul meci, Kiki Bertens a zdrobit-o pe Kuznetsova cu 6-1 şi 6-4. Surpriză ar fi fost şi dacă echipa Rusiei ar fi fost învinsă de oricare altă competitoare din grupa mondială I. Numai că Olanda – o calificare miraculoasă în această grupă de elită – nu are jucătoare puternice în circuitul WTA. Prima rachetă a Olandei, Kiki Bertens este pe locul 106 în top-ul mondial şi a avut vârful de formă în 2013 când a ajuns pe locul 31 WTA, iar performanţa cea mai notabilă a carierei, un tur 4 la Roland Garros în 2014. Atât şi nimic mai mult. Despre a doua jucătoare a Olandei, Richel Hogenkam, nu avem prea multe de spus. Este pe 141 în WTA şi nu are nicio performanţă, decât un tur II la Wimbledon în 2015. Rusia a jucat cu Svetlana Kuznetsova (#17 WTA) şi Ekaterina Makarova (#31 WTA), ultima însă jucătoare care a căzut de pe locul 9 din cauza ratării sezonului de toamnă din 2015, din cauza unei accidentări. Să pierzi cu Olanda când ai la dispoziţie pe Kuznetsova şi Makarova întrece orice închipuire, şi atunci când criticăm fetele noastre pentru înfrângeri la jucătoare ceva mai slab cotate, dar din top 50, să ne aducem aminte ce s-a întâmplat la Moscova.

Leipzig: Germania – Elveţia 2-2

Numărul 2 mondial şi proaspăta învingătoare de la Australian Open, Angelique Kerber a pierdut în două seturi în faţa Belindei Bencic (#11 WTA), scor: 6-7, 3-6. Kerber a lăsat impresia că va câştiga uşor meciul, ea având în primul set 4-1, 5-4 şi 6-5, dar în tie-break a pierdut categoric. În setul secund, fiecare jucătoare şi-a făcut serviciul, dar la 4-3 pentru ea, Bencic face break şi îşi fructifică şi următorul serviciu, închizând meciul. Rezultatul poate fi considerat cel mult drept semi-surpriză, şi doar pentru faptul că Angelique Kerber a jucat acasă şi a avut publicul în spate. O victorie a numărului 11 WTA la o jucătoare din Top 3 nu reprezintă un rezultat nescontat. După această partidă, Elveţia a luat conducerea cu 2-1 şi avea şanse foarte mari să se califice în semifinale. A urmat însă marea surpriză din partida a 4-a. Timea Bacsinszky jucătoare foarte puternică, aflată pe locul 15 în clasamentul WTA a pierdut fără drept de apel la Annika Beck, a patra rachetă a Germaniei, scor 5-7, 4-6. De menţionat că în mod normal pentru Germania, trebuia să joace Andreea Petkovic, dar ea a fost înlocuită (nu cunoaştem motivele) cu Beck. Oricum, Petkovic a jucat foarte slab în prima zi.

Marsilia: Franţa conduce Italia cu 3-1 şi merge în semifinale

După primele 4 partide, echipa gazdă conduce cu scorul de 3-1 şi este calificată deja în semifinale. De menţionat că primele 3 partide s-au încheiat cu rezultate nescontate, de fiecare dată, jucătoarea care pornea favorită, pierzând meciul. De semnalat că prima rachetă a Italiei, Sara Errani, cea mai valoroasă jucătoare din cvartetul de la simplu, a pierdut ambele sale jocuri. Rezultatele: 0-1 (Kiki Mladenovic – Camila Giorgi: 6-1, 4-6, 1-6); 1-1 (Caroline Garcia – Sara Errani: 6-3, 7-5); 2-1 (Kiki Mladenovic – Sara Errani: 7-6, 6-1); 3-1 (Caroline Garcia – Camila Giorgi 6-3, 6-4). În semifinale, Franţa va juca contra Olandei.