S-au bătut ca la Verdun şi au câştigat

Horia Tecău şi J-J Roger au făcut un meci eroic, probabil cel mai lung de până acum în proba de dublu la Wimbledon. Mergea/Bopanna, la pas în turul III.

Un decisiv cu 28 de game-uri

Meci de senzaţie în turul II al probei de dublu masculin cu românul Horia Tecău şi perechea sa, J-J Roger în prim-plan. După 3 ore şi 39 de minute, dublul româno-olandez s-a calificat în optimile de finală, într-un meci dramatic în care nimeni nu ar mai fi pariat pe el. Tecău şi Roger au câştigat în 5 seturi meciul cu Andre Begemann (Germania) şi Julian Knowle (Austria), un dublu foarte experimentat, cei doi având 31, respectiv 41 de ani şi ambii specializaţi doar pe această probă. Tecău şi Roger au întors meciul de la 0-2 la seturi, iar în decisiv au fost în permanenţă conduşi în primele 25 de game-uri şi au salvat şi o minge de meci a adversarilor. Ultimul set a durat cam cât o partidă întreagă: o oră şi 42 de minute. Scorul final a fost: 1-6, 3-6, 6-4, 6-2, 15-13. Vă prezentăm evoluţia scorului în setul decisiv:

Horia Tecău/J-J Roger – Andre Begemann/ Julian Knowle

(primul serviciu: Andre Begemann/ Julian Knowl)

0 – 1 (0:15, 15:15, 15:30, 15:40)

1 – 1 (15:0, 30:0, 40:0)

1 – 2 (15:0, 15:15, 30:15, 30:30, 30:40)

2 – 2 (15:0, 30:0, 40:0)

2 – 3 (0:15, 0:30, 0:40, 15:40, 30:40, 40:40, 40:A, 40:40, 40:A, 40:40, 40:A)

3 – 3 (15:0, 30:0, 40:0)

3 – 4 (0:15, 0:30, 0:40)

4 – 4 (15:0, 30:0, 40:0)

4 – 5 (0:15, 0:30, 0:40, 15:40)

5 – 5 (0:15, 15:15, 30:15, 30:30, 40:30, 40:40, A:40, 40:40, A:40, 40:40, 40:A (minge de meci), 40:40, A:40)

11 – 11 (0:15,15:15, 30:15, 40:15)

11 – 12 (0:15, 15:15, 30:15, 30:30, 30:40)

12 – 12 (0:15, 15:15, 15:30, 30:30, 40:30)

12 – 13 (0:15, 15:15, 15:30, 15:40, 30:40)

13 – 13 (15:0, 15:15, 30:15, 40:15)

14 – 13 (0:15, 0:30, 15:30, 30:30, 40:30) Break Tecău/Roger

15 – 13 (15:0, 30:0, 40:0

Mergea merge mai departe

Perechea româno-indiană Florin Mergea/Rohan Bopanna s-a calificat în optimile de finală ale probei de dublu, trecând în 3 seturi, 7-5, 7-6[7/5], 7-6[7/5] de perechea Thomaz Bellucci (Brazilia)/Guillermo Durán (Argentina). După cum arată şi scorul, partida a fost echilibrată. În primul set, Mergea/Bopanna au avut însă în permanenţă un game în faţă, iar la scorul de 6-6 au făcut singurul break şi au închis setul. În al doilea set, scenariul s-a repetat, românul şi indianul au avut mereu un game în faţă, iar în tie-break de asemenea au condus în permanenţă. În setul 3, rolurile s-au inversat, perechea sud-americană conducând în permanenţă, inclusiv la tie-break, până la scorul de 3-2, când au cedat iniţiativa. Partida a durat 2 ore şi 13 minute.