Simona Halep, două victorii în nici 6 ore

La dublu mixt, Halep şi Tecău au defilat. Monica Niculescu s-a trezit prea târziu. Programul de azi al românilor. Ce câştiguri a strâns Halep până acum. Surpriză uriaşă: 144 WTA bate pe nr. 4 WTA

Victorie în 48 de minute

Simona Halep a început meciul cu Kateryna Bodnarenko (6-3, 6-4) la ora 20.30 şi l-a încheiat la ora 21.50. După doar 3 ore şi 15 minute, adică la ora 01.05 a început alături de Horia Tecău meciul de dublu mixt cu perechea spaniolă A.Parra-Santonja/D.Marrero. Meciul s-a terminat la ora 01.53 (ora României, 18,53 ora locală). Deşi perechea spaniolă era una sudată şi specializată în probele de dublu (ambii au avut rezultate notabile atât la mixt cât şi la dublu băieţi şi dublu fete), Halep şi Tecău au făcut o plimbare de plăcere de 48 de minute, încheiată cu scorul de 6-2, 6-2. De menţionat că Simona Halep a jucat în premieră la dublu mixt la un turneu de Grand Slam. Două victorii în decurs de aproape 6 ore reprezintă p performanţă, chiar dacă dincolo de fileu nu s-au aflat adversari foarte puternici.

Din păcate, Simona Halep a rămas singură la simplu fete, pentru că Monica Niculescu a fost eliminată 1-6, 4-6 în faţa veteranei italiencei, Flavia Pennetta. În primul set, Niculescu nu a existat pe teren. Este posibil ca ea să se fi resimţit după cele 3 ore şi 19 minute cât a jucat miercuri contra rusoaicei Panova. Chiar dacă şi-a adjudecat setul cu 6-1, Pennetta (cap de serie 26) nu a făcut un joc de anvergură. În setul secund, mult mai echilibrat, Niculescu se „trezeşte” la scorul de 2-5 şi a fost foarte aproape de a egala la 5, dar cu un ultim efort, Pennetta reuşeşte să câştige game-ul care i-a adus victoria în set şi în meci, după ce Niculescu a avut două mingi de break.

Simona Halep la 378 de puncte de…finalul sezonului 2014

Prin calificarea în turul III la simplu, Simona Halep şi-a egalat rezultatul din 2014, când a ajuns tot în acest tur, dar atunci a fost eliminată. Prima consecinţă a calificării, Halep şi-a recuperat cele 130 de puncte câştigate anul trecut şi care s-au scăzut din totalul punctajului WTA general înainte de începerea turneului. În acelaşi timp însă, a adăugat 130 de puncte în clasamentul WTA pe 2015, unde acum are 5.025 puncte (este vorba doar de punctele obţinute în 2015) şi mai are de câştigat 378 de puncte pentru a egala punctajul obţinut în anul 2014. Anul trecut, în luna octombrie, la încheierea sezonului regulat, Simona Halep a totalizat 5.403 puncte şi s-a clasat pe locul locul 4 în clasamentul anual al WTA. Acum, Simona Halep este pe locul 2 în clasamentul pe anul 2015, loc pe care îl poate ceda doar dacă nu mai câştigă niciun meci până la finalul sezonului, iar Petra Kvitova câştigă US Open şi încă un turneu de mare anvergură. Anul trecut, în WTA pe 2014, la momentul trecerii în turul în turul III, Simona Halep avea 5.189 puncte.

Victoriile Simonei Halep i-au rotunjit şi câştigurile. Ea are asigurat până acum: 120.200 USD, pentru calificarea în turul III; 10.000 USD un bonus acordat de un sponsor al turneului; 5.000 USD pentru calificarea în turul II la dublu mixt.

UPDATE Surpriză uriaşă: 144 WTA bate pe nr. 4 WTA

Surpriză uriaşă în ultimul meci din ziua a 4-a de la US Open. După un maraton de 3 ore şi 7 minute (meciul s-a încheiat la 7.15 ora României, 00.15 ora locală), jucătoarea cehă Petra Cetkovská (#144 WTA) a învins-o pe una dintre marile favorite, numărul 4 WTA, Caroline Wozniacki, în 3 seturi: 6-4, 5-7, 7-6 [7/1]. A fost credem cel mai spectaculos meci din turneul feminin de până acum. Partida a fost de un rar dramatism. Cetkovská a avut la un moment dat 1-0 la seturi, 4-1 în setul al doilea şi la scorul de 30-30 a comis două duble greşeli, şi a permis danezei să reintre în joc, care şi-a adjudecat şi setul. În decisiv, Wozniacki a avut o minge de meci la 5-4 şi alte 4 mingi de meci la scorul de 6-5, dar toate au fost salvate de jucătoarea cehă. În tie-break, Wozniacki a cedat nervos şi aşa se explică categoricul 7-1 pentru cehoaică. Cetkovská, 30 de ani, a avut vârful carieri în anii 2011 şi 2012, când s-a aflat în zona locurilor 25 – 55 în WTA. Anul trecut, tot la US Open s-a accidentat grav, şi nu a mai jucat până în luna mai 2015, dar în ultimul timp a evoluat doar în turnee inferioare din circuitul ITF. Este, până acum, cea mai mare surpriză din turneul feminin, Reamintim, capii de serie nr. 4, 6, 7, 8, 9 şi 10 au ieşit din cursă în tururile I şi II, în care au întâlnit doar jucptoare cu clasificări inferioare.

Programul zilei de vineri 4 august

18.00: Simona Halep – Shelby Rogers (SUA -#151 WTA)

18.00: Irina Begu/Raluca Olaru – G.Muguruza/C.Suarez Navarro (Esp)

19.30: H.Tecău/J-J Roger (Ned) – A.Begemann (Ger)/O.Marach (Aut)

21.00: M.Niculescu/Olga Savchuk (Ukr) – A. Kudryavtseva/A. Pavlyuchenkova Rus)

Halep are prima şansă

Simona Halep are prima şansă în partida cu americanca Shelby Rogers, care prin calificarea în turul III al US Open a reuşit cea mai mare performanţă din carieră. Înainte de US Open, ea a învins doar două jucătoare din top 100: pe Silvia Soler-Espinosa, la Charleston, în aprilie, când jucătoarea din Spania era pe locul 64 WTA (acum este pe 128) şi pe Aleksandra Krunic, în luna mai, când aceasta era pe 85 în WTA. Rogers a avut vârful carierei în 2014 (finală la Bad Gastein, unde le-a bătut pe Sara Errani şi pe Suarez Navarro, tur III la Montreal, unde a trecut de Bouchard) când a urcat până pe locul 70 în WTA, dar 2015 a coborât-o în zona locurilor 140-150. În primul tur, Shelby Rogers a învins-o pe compatrioata ei Sachia Vickery (#137 WTA), iar joi, în turul II a produs o surpriză trecând de japoneza Nara Kurumi, aflată pe locul 82 în WTA. Este greu de crezut că Halep ar putea să piardă la Rogers, chiar dacă joi a jucat două meciuri. Surprinde însă programarea meciului la ora 18.00, Halep având mai puţine ore de recuperare.

La dublu fete, în ambele partide, fetele noastre pleacă cu şansa a doua, dar nu se poate spune că sunt victime sigure. Rămâne de văzut în ceea ce o priveşte pe Monica Niculescu dacă ea va trece peste faptul că a fost eliminată de o jucătpare totuşi accesibilă. La dublu băieţi, Tecău şi Roger sunt favoriţi.