Victorie de senzaţie Niculescu şi România – Cehia 1-1 după prima zi

După 35 de ani, România joacă din nou în grupa de elită. Cine câştigă la Cluj joacă în semifinale împotriva Germaniei sau Elveţiei. Alte rezultate din sferturi.

Revenire după 35 de ani vs deţinătoarea trofeului

În Sala Polivalentă din Cluj Napoca, în prezenţa a 7.000 de spectatori (cca 200 din Cehia, galeria echipei Dukla Praga) a început meciul din cadrul sferturilor de finală a Fed Cup, dintre România şi Cehia (deţinătoarea trofeului). România joacă din nou, după 35 de ani în prima grupă mondială a competiţiei. Cehia (inclusiv Cehoslovacia) a câştigat de 9 ori trofeul, ultimele 4 succese în 2011, 2012, 2014 şi 2015. Celelalte 3 sferturi de finală sunt: Germania – Elveţia, Italia – Franţa şi Olanda – Rusia. Învingătoarea de la Cluj va juca în semifinale contra învingătoarei din meciul Germania-Elveţia. După prima zi, la Cluj avem egalitate. Duminică se joacă următoarele meciuri: Simona Halep – Petra Kvitova şi Monica Niculescu – Karolina Pliskova. Orice este posibil în aceste două partide. Dacă după jocurile de simplu scorul va fi de 2-2, atunci Cehia are prima şansă la dublu.

Niculescu, victorie de senzaţie

În a doua partidă din meciul România-Cehia, Monica Niculescu (#37 WTA) a avut o prestaţie de senzaţie, reuşind să câştige în faţa numărului 9 mondial (mult timp pe locul 3 şi 4 în 2015) în două seturi, după două ore fără 4 minute de joc. Primul set a fost adjudecat cu 6-3 de Niculescu de-o manieră aproape categorică. Putea să fie chiar 6-1, dar Niculescu a ratat două break-uri la mare luptă, cel de-al 5 game jucându-se timp de 19 minute, iar Kvitova a salvat nu mai puţin de 7 mingi de break. Niculescu a incomodat-o vădit pe Kvitova cu jocul ei preponderent cu mingi tăiate, dar a alternat şi cu mingi liftate. Setul secund a fost unul foarte echilibrat şi a avut două momente cheie: la 1-1, Niculescu salvează două mingi de break într-un game maraton şi îşi câştigă serviciu. Al doilea moment cheie s-a înregistrat la scorul de 5-4 pentru româncă: Niculescu face break într-un set în care s-a mers tot timpul cap la cap şi reuşeşte să închidă meciul.

Halep pierde în decisiv la Pliskova

Primul set al primului meci a fost unul foarte tacticizat. Niciuna dintre jucătoare nu a riscat mingi “imposibile” pentru adversară. Era şi normal, deoarece primul meci este unul de importanţă capitală. O victorie a Pliskovei, ar garanta în proporţie de 90% victoria Cehiei. O victorie a Simonei ar face genera probleme foarte mari echipei oaspete, plecată din start ca favorită. Totuşi în primul set, Simona Halep a greşit mai puţin şi din punct de vedere mental a fost net superioară Pliskovei. S-a văzut acest lucru în tie-break, când Simona a urcat scorul la 6-4, iar jucătoarea din Cehia a dat cu racheta de podea. Totuşi, chiar dacă a câştigat primul set, Simona Halep nu a etalat jocul ei cu care ne-am obişnuit. Poate şi suprafaţa de joc destul de lentă să fie o cauză, dar ştim că ea a fost special cerută de jucătoarele noastre.

Setul secund a revenit jucătoarei din Cehia, care a jucat mult mai exact decât Simona Halep. Din păcate jucătoarea noastră a evoluat în acest set cu o teamă nejustificată. Decisiv a fost game-ul al 3-lea, când Pliskova a făcut un break şi în restul setului am asistat la o cursă de urmărire a Simonei Halep, care se părea că dă roade, mai ales când tabela a arătat 4-4, dar după ce Pliskova a făcut două duble greşeli. Dar şi Simona face cadouri pe propriul serviciu şi permite re-break-ul, iar pe propriul serviciu, cehoaica îşi adjudecă setul, primul din întâlnirile directe cu Simona Halep. În decisiv deşi Halep îşi face primele două servicii s-a văzut clar că nu are forţa să câştige setul. Credem că ea a căzut şi psihic, după ce în setul precedent, după ce a egalat la 4-4, a avut 40-15 pe propriul serviciu, dar jucătoarea cehă a revenit şi a făcut break. În acest al 3-lea set, Pliskova a jucat fără greşeală şi profitând de inexactităţile Simonei, a închis meciul câştigând ultimele 5 game-uri la rând. Nu în ultimă instanţă, din nou Simona Halep a căzut pradă nervilor – a dat şi ea cu racheta de podea, a gesticulat enorm – şi probabil că şi această stare a contribuit la ieşirea ei totală din joc în ultimele game-uri din decisiv. A fost prima victorie a Pliskovei în faţa Simonei, după 3 înfrângeri consecutive, ultima la Sydney luna trecută.

Casetă tehnică

România – Cehia: 1-1

Partida 2: Monica Niculescu (#37 WTA) – Petra Kvitova (#9 WTA): 6-3, 6-4

Set 1. Monica Niculescu – Petra Kvitova: 6-3

(primul serviciu: Kvitova)

0 – 1 (15:0, 15:15, 15:30, 30:30, 30:40, 40:40, 40:A)

1 – 1 (0:15, 15:15, 15:30, 30:30, 40:30, 40:40, A:40)

2 – 1 (0:15, 15:15, 30:15, 40:15): break Niculescu

3 – 1 (15:0, 30:0, 40:0)

3 – 2 (15:0, 30:0, 30:15, 40:15, 40:30, 40:40, A:40, 40:40, A:40, 40:40, A:40, 40:40, 40:A, 40:40, A:40, 40:40, A:40, 40:40, 40:A)

4 – 2 (15:0, 15:15, 15:30, 15:40BP, 30:40BP, 40:40, A:40)

5 – 2 (0:15, 0:30, 15:30, 30:30, 30:40, 40:40, A:40): break Niculescu

5 – 3 (0:15, 15:15, 15:30, 30:30, 40:30, 40:40, A:40, 40:40, 40:A, 40:40, 40:A): break Kvitova

6 – 3 (15:0, 30:0, 40:0): break Niculescu

(timp de joc: 60 de minute)

Set 2. Monica Noculescu – Petra Kvitova

0 – 1 (0:15, 0:30, 15:30, 15:40): break Kvitova

1 – 1 (15:0, 30:0, 40:0, 40:15, 40:30): break Niculescu

2 – 1 (0:15, 15:15, 30:15, 40:15, 40:30, 40:40, 40:A, 40:40, A:40, 40:40, A:40, 40:40, 40:A, 40:40, A:40)

2 – 2 (15:0, 15:15, 15:30, 15:40, 30:40)

3 – 2 (15:0, 15:15, 30:15, 40:15)

3 – 3 (0:15, 15:15, 30:15, 30:30, 30:40, 40:40, 40:A)

4 – 3 (15:0, 30:0, 40:0, 40:15)

4 – 4 (15:0, 15:15, 15:30, 30:30, 30:40)

0 – 1 (0:15, 0:30, 0:40)

1 – 1 (15:0, 15:15, 30:15, 30:30, 30:40, 40:40, 40:A, 40:40, A:40)

2 – 1 (15:0, 15:15, 30:15, 40:15, 40:30, 40:40, A:40): break Halep

2 – 2 (15:0, 15:15, 30:15, 30:30, 30:40): break Pliskova

3 – 2 (15:0, 15:15, 30:15, 40:15, 40:30): break Halep

4 – 2 (15:0, 15:15, 30:15, 40:15)

4 – 3 (15:0, 15:15, 15:30, 15:40, 30:40, 40:40, 40:A, 40:40, 40:A)

5 – 3 (15:0, 15:15, 30:15, 30:30, 40:30, 40:40, A:40)

5 – 4 (0:15, 15:15, 15:30, 15:40, 30:40, 40:40, 40:A)

5 – 5 (0:15, 15:15, 15:30, 30:30, 30:40, 40:40, 40:A, 40:40, 40:A, 40:40, A:40, 40:40, 40:A, 40:40, 40:A): break Pliskova

6 – 5 (15:0, 15:15, 30:15, 40:15, 40:30): break Halep

6 – 6 (15:0, 15:15, 30:15, 30:30, 30:40): break Pliskova

7 – 6 (0-1, 1-1, 2-1, 2-2, 3-2, 4-2, 5-2, 5-3, 5-4, 6-4, 7-4)

(timp de joc: 68 de minute)

Set 2. Halep – Pliskova: 4-6

(primul serviciu: Halep)

1 – 0 (0:15, 15:15, 15:30, 30:30, 40:30)

1 – 1 (0:15, 0:30, 0:40)

1 – 2 (0:15, 0:30, 0:40, 15:40, 30:40): break Pliskova

1 – 3 (0:15, 15:15, 15:30, 30:30, 30:40, 40:40, 40:A)

2 – 3 (15:0, 30:0, 30:15, 40:15, 40:30, 40:40, A:40, 40:40, A:40)

2 – 4 (0:15, 15:15, 15:30, 15:40, 30:40)

3 – 4 (0:15, 15:15, 15:30, 30:30, 40:30)

4 – 4 (0:15, 15:15, 15:30, 15:40, 30:40, 40:40, 40:A, 40:40, A:40): break Halep

4 – 5 (15:0, 30:0, 30:15, 40:15, 40:30, 40:40, 40:A): break Pliskova

4 – 6 (0:15, 0:30, 15:30, 15:40)

(timp de joc: 48 de minute)

Set 3. Halep – Pliskova: 2-6

1 – 0 (0:15, 0:30, 15:30, 30:30, 30:40, 40:40, 40:A, 40:40, A:40, 40:40, A:40)

1 – 1 (0:15, 0:30, 0:40, 15:40, 30:40)

2 – 1 (0:15, 15:15, 30:15, 40:15, 40:30)

E groasă rău la Moscova

Bomba bombelor la Moscova. După prima zi, Rusia – Olanda 0-2 !!! În primul meci Ekaterina Makarova (#31 WTA) a cedat fără drept de apel cu 3-6, 4-6 în faţa mult mai modestei Kiki Bertens, jucătoare aflată pe locul 106 în WTA. Cea de a doua partidă părea însă o formalitate pentru echipa gazdă. În mod normal, Svetlana Kuznetsova (#17 WTA) nu avea cum să piardă în faţa unei total necunoscute jucătoare batave, Richel Hogenkam, aflată pe locul 141 în clasamentul WTA. După 4 ore şi 2 minute de joc, tabela de marcaj indica un incredibil: 6-7, 7-5, 8-10 în defavoarea jucătorei gazdă. Rusia este finalista Fed Cup din 2015, când a pierdut la Praga cu 2-3, deşi avea o echipă mai puternică decât cea a gazdelor. Atunci Maria Sharapova (care acum nu a fost selecţionată, pentru că s-a considerat că adverarul este unul foarte slab) a scos cele două victorii ale Rusiei.

Rezultat normal în Germania

După prima partidă din meciul Germania – Elveţia, echipa oaspete conducea cu 1-0, după victoria înregistrată de Belinda Bencic (#11) la Andrea Petkovic (#23), scor 6-3, 6-4 după 86 de minute de joc. În cea de a doua partidă, noul număr 2 mondial, Angelique Kerber a câştigat cu 6-1, 6-3 în faţa elveţiencei Timea Bacsinszky, egalând scorul după prima zi, 1-1. Ambele rezultate au respectat calculele hârtiei. Duminică se anunţă un derby de zile mari, între Kerber şi Bencic, meciul fiind cvasi-decisiv pentru stabilirea echipei care merge în semifinale.