„Sunt aici să aduc niște mulțumiri. În primul rând, se cuvine să mulțumim Statelor Unite și militarilor săi pentru că, fiind prezenți în România, fiind coloana vertebrală a NATO în situația dificilă din regiune, alături de militarii noștri, alături de militarii celorlate țări din NATO, contribuie semnificativ la securitatea României și la siguranța cetățenilor noștri. Mulțumim militarilor americani, încă o dată, care sunt aici!” a declarat Ilie Bolojan.
Mesaj pentru investitorii americani
În discursul său, premierul interimar a companiilor americane în România.
„Se cuvine să mulțumesc, apoi, companiilor americane care au investit în România, care înseamnă locuri de muncă, transfer de tehnologie și oportunități, dar și pentru ceea ce fac aceste companii, promovând țara noastră în Statele Unite al Americii, individual sau prin Camera de Comerț Româno-Americană” a declarat Ilie Bolojan.
Mai mult, acesta a adăugat și că: „Sunt aici să mulțumesc comunităților românești din Statele Unite, studenților noștri, tuturor celor care trăiesc în America, să mulțumesc prietenilor Americii din România, comunității americane de aici, pentru că reprezintă o punte pentru relațiile dintre țările noastre și o bază a dezvoltării acestora.
Sunt aici să-l felicit și pe domnul ambasador pentru că, în cele puțin peste 100 de zile, a început în forță și sunt convins că va contribui semnificativ, în anii următori, la întărirea parteneriatului dintre România și Statele Unite, la dezvoltarea relațiilor de afaceri și la promovarea investițiilor în domeniul energiei, al infrastructurii și în alte domenii. Mult succes, domnule ambasador, în această onorantă misiune!”.
În încheierea discursului său, Ilie Bolojan a mai spus că: „Dar se cuvine să îi mulțumesc și atașatului comercial, însărcinatului cu afaceri, care, astăzi, își încheie misiunea după aproape patru ani de zile în România, domnului Dickerson, pentru tot ce a făcut în acești ani, pentru prietenii pe care și i-a făcut aici și sunt convins că nu va uita de România nici în anii următori. Închei urând “La mulți ani Statelor Unite! La mulți ani, România! La mulți ani prieteniei dintre țările noastre!”
Taci naibii ca știu hamericanii ce hram porți! Sorosh scrie pe tine, trecut și prezent.
Ce afaceri am făcut cu SUA în ultimul an măi Ilie?