(VIDEO) Surprize-surprize cu Halep: „Am obosit un pic”

Simona Halep (4 WTA) a terminat cu victorie marți, la WTA Adelaide, primul meci din acest an la simplu. Românca s-a calificat în sferturi după ce a trecut în două seturi, nu fără emoții, de australianca Ajla Tomljanovic (52 WTA), scor 6-4; 7-5. Meciul a durat o oră și 38 de minute.

Jocul Simonei a arătat cu suişuri şi coborâşuri în primul ei meci din 2020, românca plângându-se de oboseală.

În primul set, Simona a făcut două break-uri, ratând însă ocazia să încheie prima manșă la 6-3. În partea a doua echilibrul s-a păstrat până pe final. Egalitatea s-a rupt în prelungiri. La scorul de 6-5, Halep a înregistrat un break și a închis cu 7-5.

Simona i-a spus antrenorului Darren Cahill: ”Să-i spui lui Teo că am obosit!”.

Teo Cercel este cel care se ocupă de pregătirea fizică a Simonei Halep, unul dintre membrii staff-ului permanent al sportivei noastre.

Prima reacție după meci

„A fost un meci greu, cu siguranţă. De fapt mă aşteptam la asta pentru că am mai jucat de două ori împotriva ei şi ambele partide au fost foarte grele. Sunt foarte fericită că am trecut, este foarte important să câştigi primul meci al anului. Am muncit din greu şi sunt foarte fericită de victorie. Întodeauna este dificil primul meci. Chiar dacă te antrenezi din greu săptămâni la rând nu e ca atunci când joci meciuri oficiale, aşa că este dificil să intri pe teren şi să fii conectată la fiecare punct pe care îl joci. Am fost un pic obosită în setul al doilea, dar este normal, voi încerca să mă recuperez pentru următorul meci şi să joc cel mai bun tenis. Voi merge la spa, la masaj şi mă voi relaxa în camera mea. Sunt şi eu un fan al lui Darren, este frumos să-l am în echipa mea din nou, lucrăm deja de patru ani şi vreau să-i mulţumesc că este de partea mea. Sfaturile lui m-au ajutat cu adevărat azi, îţi mulţumesc <D>! Să joc aici, în orașul lui natal este foarte frumos şi vreau să vă mulţumesc tuturor că aţi venit şi mă faceţi să mă simt aici ca la a doua mea casă”, a declarat Simona Halep, la finalul partidei.

Halep va juca joi în sferturile de finală împotriva Arynei Sabalenka (Belarus; 12 WTA).

Prezența în sferturile de finală de la WTA Adelaide este recompensată cu 22.400 de dolari și 100 de puncte.

Alte rezultate înregistate la Adelaide:
Vitalia Diatchenko (Rusia; 87 WTA) – Maria Sakkari (Grecia; 23 WTA) 5-7; 2-6
Arina Rodionova (Australia; 201 WTA) – Sloane Stephens (SUA; 25 WTA) 6-2; 6-2
Ashleigh Barty (Australia; 1 WTA) – Anastasia Pavlyuchenkova (Rusia; 31 WTA) 4-6; 6-3; 7-5
Tatjana Maria (Germania; 83 WTA) – Marketa Vondrousova (Cehia; 16 WTA) 3-6; 0-6
Bernarda Pera (SUA; 70 WTA) – Barbora Strycova (Cehia; 33 WTA) 7-6(6); 6-3
Aryna Sabalenka (Belarus; 12 WTA) – Su-Wei Hsieh (Taiwan; 36 WTA) 5-7; 6-1; 7-5