Șeful INSCOP: 17 procente diferență s-au topit

Șeful INSCOP, Remus Ștefureac, susține că diferența dintre George Simion și Nicușor Dan în preferințele electoratului s-a redus la doar 4 procente.

De B C
Șeful INSCOP: 17 procente diferență s-au topit

Șeful INSCOP, Remus Ștefureac, susține că diferența dintre George Simion și Nicușor Dan în preferințele electoratului s-a redus la doar 4 procente.

Șeful INSCOP, Remus Ștefureac, susține că diferența dintre George Simion și Nicușor Dan în preferințele electoratului s-a redus la doar 4 procente.

„Cifra zilei este 4! 4 procente diferență.
În urma cu 2 săptămâni, erau 17 puncte diferență pe simulările de tur 2 între George Simion si Nicușor Dan.
17 procente diferență care s-au topit în doar câteva zile pe fondul incendiului din economie.
Vorba PSD dintr-o altă eră: “Îndrăznește să crezi în România!” 🙂 🇷🇴
P.S.
În turul 2, cifrele care arată diferența se împart întotdeauna la 2. Pentru ca ce câștigă unul, pierde celălat. Așadar, diferențele sunt mai mici.
Evident, evaluări care nu includ votul din diaspora…
Să ne bucuram totuși ca vom avea o cursă strânsă cu participare largă. E bine pentru democrație”, a scris, pe Facebook, Remus Ștefureac.

Potrivit datelor finale ale primului tur de scrutin, George Simion (Alianţa pentru Unirea Românilor) a obținut 3.862.761 de voturi (40,96%), iar Nicușor Dan 1.979.767 de voturi (20,99%).

Distribuie articolul pe:

68 comentarii

  1. Am ramas masca ,cand am aflat.Simion s-a facut de ras la intronizarea noului episcop ortodox din Anglia.Lumea era jenata ca de un neica nimeni nespalat si dezbracat,ii curgeau balele ,toata lume il ocolea..,,domnule nu esti invitat,pleaca…,a incercat sa stea langa anbasadorul Moldovei,acesta la fugarit pe scari,in cele din urma.Cazuse si era plin de sange.Diaspora incepe sa se trezeasca.

  2. Ce face Simion e tipic celor sustinuti de institutiile de forta. De aici tupeul imens si ciudata moleseala a autoritatilor cand vine vorba de haurolaci si partidul lor securist.

  3. Nicușor Dan nu este frustrat deloc, are o familie minunată și este un gentleman. In schimb, gestul lui Simion de a-și ține nevasta pe genunchi la o întâlnire publica de zilele trecute este un gest cu totul nepotrivit, golănesc. Cum ar fi ca la o întâlnire diplomatică să ne reprezinte țara un golan?

  4. Ma scarbesc peste masura comentariile pupincuristilor nicusoristi si puzderia de articole elogiase dedicate ”formiabilului” Nicusor Dan de catre mass media aservita Sistemului Mafiot National.Domnul” haotic și irațional, falanga f…i putinist în România este cel care a tras pe sfoară 40000 de români cu apartamente de 35000 euro, cel care aplaudă SUA pentru suspendarea vizelor pentru români, cel ai cărui subalterni au violat o fată și el a mușamalizat „treaba”și nu în ultimul rând prin susținerea lui Kremlin Georgescu și colaborarea cu partidele extremiste din lume, este calul troian al statului f…t Rusia la noi în țară.

  5. Naivii vad in comportamentul lui Simion un haiduc, posibil salvator, reprezentat al furiei mocnite a celor nemultumitit de clasa politica, caruia nu-i pasa nici de legi nici de bunul simt, si se amagesc ca el va lupta pentru binele lor. Total fals, este un individ imprevizibil si mincinos, avid de putere, fara principii, care se suceste si rasuceste, dupa interes, si care profita de situatia de nemultumire a cetatenilor, promite orice ca oricum face ce-i tuna.
    Nicusor Dan este un individ educat, manierat, cerebral, atent la comportament si exprimare, care are proprietatea termenilor, si care nu se hazardeaza in promisiuni mincinoase, nu se umfla in pene, nu ameninta pe nimeni, nu se comporta golaneste si raspunde decent oricarei intrebari. Cei naivi, de multe ori si cei cu putina educatie, nu se regasesc in comportamentul si mentalitatea lui, nu-l inteleg, si daca nu foloseste slogane birjaresti, nu-l prefera.
    Trist este ca prostia, minciuna, si impulsivitatea intotdeauna costa mult.

  6. Șeful INSCOP, Remus Ștefureac,va fi foarte dezamagit la finalul acestui vot pt. ca diferenta intre cei doi va fi foarte mare si nu asa cum ne spune el acum.Nicusor va pierde la o diferenta foarte mare in fata lui Simion.Romanii nu mai vor la butoane personaje care au fost inplicate in gastile de politicieni vare si-au batut joc de tara .

    1. Mesajul e evident: Manole fa-te ca intervii si saptamana viitoare, ca sa iasă 85% din electorat la vot, iar N&D sa castige cu 40% diferenta.

  7. Nici nu mai ascult si nu mai privesc mizeriile drogatilor.Mi-am luat deja bilete de tren pentru duminica 18 si voi vota cu suveranitatea,adica Simion.Voi vota iarasi dupa mai bine de 20 de ani.Asta se va intimpla in Spania,aici unde sunt acum.

  8. STUPIZII nu inteleg ca … o crestere a EURO … INTARASTE si INCURAJEAZA optiunea de VOT a DISPOREI !!!
    Diaspora care, ca si in turul I, va vota MASIV cu George Simion.

  9. Propaganda sistemului ticăloșit îl numește pe Simion în fel și chip, dar dacă unul agreat de ei ar fi numit așa cum ei îl numesc e Simion, s-ar stropși că e discriminare… Propagandiștilor, vă adresez o întrebare: Acela de la Educație, nu tot țigan e? Și câți alții „însistematizați” nu sunt tot asa?
    Dar nu despre etnie este vorba, căci toți sunt oameni și cetățeni (reali sau doar in acte) ai României, ci despre DUBLA VOASTRĂ MĂSURĂ…

  10. Dupa INSCOP … in turul II trebuiau sa intre George Simion si Crin Antonescu ! Si NU a fost deloc asa !
    ASA ca NU VA MAI LUATI dupe FENTE ! Ganditi doar cu propriul vostru cap.

  11. Ma uit la cei doi , Doamne , oare cum poti sa alegi asa ceva ? Cred ca cineva ride in hohote de romani .

  12. Martienii vor vota cu mister Dan... Cred ca si Trump o sa il voteze ... spune:

    In logica astora , pana si martienii vor sfarsi sa voteze cu „marele primar cu freza de la Bucuresti”.
    Dupa alegeri acest Stefureac si altii ca el vor trebui sa dea socoteala asupra minciunilor vehiculate. Poate e cazul ca unele „institutii de sondare marca SRI” sa dispara.

  13. @ Sociologii mai mult cu ologii decât cu ”socios”, ,,1,2,3,4, cupa și campionatul”, Gigi a luat campionatul, altcineva ia cupa, probabil la Cotroceni o să ia cine poate să ia și de la cei care iau campionatul și de la cei care iau cupa ?

  14. Gloata celesta suveraniste va suferii o mare deceptie pe 18 mai,pana si la cimitirul Bellu va fi foarte aglomerat(multi popi vor popii pe multi)cand vor vedea ca Cel maciucar pierde alegerile…

  15. Gloata celesta suveraniste va suferii o mare deceptie pe 18 mai,pana si la cimitirul Bellu va fi foarte aglomerat(multi popi vor popii pe multi)cand vor vedea ca Cel maciucar pierde alegerile.

  16. daca o tineti tot asa cu imbecilitatile astea de „sondaje” ii veti duce pe suveranisti la 80%…eu v-am spus…

    1. Adica avem o ditatura care anuleaza ilegal alegerile penteu ca nu iese candidatul ei si noi credem ca sondajele sunt libere si corecte? Hai sa fim seriosi!

  17. Evident că la toți românii le plac mucoșii care se scobesc în nas la 55 de ani și fac biluțe pe care apoi le mănâncă. Și pe deasupra vrem să fim originali. Vrem să fim primii din lume care pun un mucos subnormal cu orientare legtb președinte de țară. Ca să moară de invidie cei care sprijină familia tradițională.

  18. Luni o să conducă Mucusoroș, ce mai…
    Descremenatul: 65-68 procente
    Asperges: 35-32 procente

    Ăstea-s cifrele.

  19. Tot după sondajele voastre Simion avea 30% în primul tur şi s-a văzut cum a fost de fapt. Ne ameţesc cu sondaje ca să poată fura mai uşor. Sistemul îl vrea pe Nicuşor ca o nouă paiaţă în fruntea ţării. Sper să nu le iasă

  20. Remus Ștefureac consilierul lui Maior este un securist notoriu. O secatura ca si Nicusor Dan. Sondajul este doar o imbarligatura.

  21. Tot cu minciuni si facqturi l ati scos si oe iohanus cand Antonescu a plecat la nevasta..somer pe 10 ani..ce ne mai mințiți.. ce tupeu de securisti ..nu va crede nimeniа da nimeni cu sondajele voastre..murdăriți demnitatea si ne călcați votul in picioare…guvernul este fals primul ministru e milițian cu acte..nu va mai credem „știrile ” de breichin niuz”.

  22. Ati inceput sa pregatiti terenul,mai trebuie doar sa ne comunicati saptamana viitoare rezultatul final stabilit de Cooperativa O & T.Care se stie,e firma serioasa,ii creste Bugetul an de an.

  23. Pentru că mi-am amintit, din păcate! Întâi matematicianul Nicușor Dan, care-și transferă mucii in malaxorul bucal, da? După acest mucos infect al capitalei, e un alt matematician mai tânăr dezvăluit de hotărârea judecătorească! E Vlad Pascu, criminalul drogat care a omorât studenții nevinovați! Deci, avem doi matematicieni, unul leneș care minte de stinge și al doilea, la bulău! Nu credeți că ar fi indicat ca ambii să învețe împreună în aceeași cameră respectul de sine și față de ceilalți, pe lângă furtul din bani publici sau și acte financiare false? Un parteneriat perfect pentru doi infractori, ambii vizibili in practica!.

  24. Șeful INSCOP, Remus Ștefureac , o creație trup și suflet a serviciilor a făcut primele clase primare la fără frecvență … . Și ăsta e finu lu nașu !

  25. Ati inceput sa pregatiti terenul,mai trebuie doar sa ne comunicati saptamana viitoare rezultatul final stabilit de Cooperativa O & T.Care se stie,e firma serioasa,ii creste Bugetul an de an.

  26. 🇹🇩Românii nu mai cred in niciun sondaj, ci doar în ȘANSA și în inimile lor de ROMÂNI!
    Vom trăi curajos toate cele ce vin, dincolo de noi.🇹🇩

  27. M-am linistit! Neicusorul securicilor si ambasadelor – fanul meu- e ca si castigator al postului de guvernator al coloniei Deci seteseul si-a reparat tabletele ca sa nu mai avem surprize

  28. Cu cele 4 procente avans, Romania NU va avea fericirea să-l aibă Președinte pe Muciosul $oro$iZd și premier pe BoloVan-El Camion, care ar vrea să ne bage în răZboi.
    Dupa care, Românii vor trimite la Tomberon Caracatița de Milițieni și Șorțulețe care au falimentat Țara, măR😪g…
    ● R.kk – trolaK URkk- R.kk●

    1. Vom avea fericirea sa fim condusi de doua genii, ca si ala care confunda nanocipurile cu nanoparticulele, spune ca apa Dunarii este incompresibila si ca Delta va seca pe principiul vaselor comunicante. WOW! ! !
      MaRog *Eduard F Kalaku MotZ*

  29. Nu cred. Stefureac publica pe facebook, retea sociala, adica face campanie electorala pro-Mucushor Dan. Ultimul trebuie sa-l remunereze. Din fondurile lui cinstite de campanie. Fiindca pretinde c-ar fi facut o campanie „cinstita” pâna acuma, când individul se aliniaza SOROSIST, la fel lui Stefureac.

  30. La primul tur ( 04 mai) nu am fost la votare. În 18 voi fi prezent. Mă uitasem ce se scrie despre cei doi candidați în Wikipedia. ṢTIU PENTRU CINE VOI VOTA !

  31. ”Șeful INSCOP, Remus Ștefureac, susține că diferența dintre George Simion și Nicușor Dan în preferințele electoratului s-a redus la doar 4 procente.”
    Sa tot astepte asa situatie!
    A curs cunva lapte si miere de la demisionarul Ciolacu? Ne-au redat democratia, sau ce au furat recent din pensii?! Care categorie ii iubeste mai mult?!
    Ce minciuni si ticalosie!
    S-a marit !!!

  32. Haoleu ! Deci,incalzirea globala chiar exista.Sa-nteleg ca s-a incalzit cu 17C ? Doamne,ce DISPERARE se poate citi de vreo 5 zile pe ei ! Au pus la bataie tot ce au: bani (oh,Daaaa.TOTI banii), media slugarnica,TOT.Pe principiul „ACUM sau ne-a luat drk”.

  33. Cifra zilei este 4, adica nota la „purtare” a lui Cufureac. Sau grosimea obrazului in cm. Du-te ma mincinosule acasa! Si da banii inapoi, borfasule!

  34. …și uite-așa, Sistemul ticăloșit (cum zice băsexu’) construiește, „pas cu pas” (cum zice joianis), „victoria” lui Mucușor… să trăiți!

  35. Cu cele 4 procente avans, Romania va avea fericirea sa-l aiba presedinte pe ursar si premier pe Georgescu-nanocipuri+extraterestri. Dupa care va urma bulibaseala normala unei satre conduse de un hindustanez si un s0nat……[Rumburak]

    1. Bă, narodea, nu fii trist si pesimist! Poimâine îl depășește Nicushoor pe Simion cu 15 procente! Asa e ordinul, nu ti-e clar? Sclavilor! În sondaje, ca de aia iau banii „sondorii”!

  36. CIOLAKU, TREBUIE DEFERIT JUSTITIEI..!! BINEANTELES, NU CELEI ROMANESTI, CARE NU EXISTA..!! NU POTI RUINA O TARA, SI SA PLECI BINE MERSI !!

  37. La tonomate electorale intra nu numai televiziuni private facute de paride televiziuni bugetatr, sondaje comnandate politic si sondori bugetari. Total intamplator unii si profesori la SNPA. Noul Stefan Gheorghiu progresist. Ca si sondajele de altfel.

    1. Noi, romanii nu trebuie sa mai avem mila de dusmanii nostri, ai poporului, ai neamului si al Sfantei Noastre Romanii. Nu dragi romani, toti tradatorii romani de neam si tara si alogenii care ne-au condus si conduc din 1989 si pana astazi merita sa fie si blestemati cu averile lor cu tot deoarece ei ne duc pe noi, romanii, neamul si tara, Sfanta Noastra Romanie spre disparitia din aceasta lume. Mila noastra pentru ei trebuie sa inceteze daca mai vrem ca noi, romanii sa mai existam ca tara si popor pe Terra. De aceea trebuie sa ne rugam Prea Sfintei Treimi si la Prea Sfintei Fecioare Maria ca praful si pulberea sa se aleaga de toti tradatorii romani de neam si tara si alogenii, impreuna cu averile lor cu tot, care au distrus si distrug cu buna stiinta Sfanta Noastra Romanie pana cand noi, romanii vom disparea efectiv ca tara si popor de pe aceste meleaguri harazite de Sfantul Dumnezeu noua, romanilor. Si care acum, blestematii vor sa ne bage si-n razboi cu rusii. De aceea, nu-i iertati Puterilor Ceresti pentru ca nelegiutii stiu ce-au facut, fac si vor sa ne faca. Decat sa disparem noi, romanii din aceasta lume sa se aleaga praful si pulberea de dusmanii nostri interni si externi prin Puterea Voastra Cereasca. Asa sa fie, Gata, S-a implinit.

  38. Pai mai Scufureac, da-ne sondajul in integralitatea lui, daca esti sigur ca diferenta a scazut. Ca asa din burta si Basescu zice acelasi lucru.
    Eu ti-as desfiinta firma pentru asemenea declaratii!

  39. Oare ce a prezis INSCOP pe 4 mai ? ,
    George Simion – 36% Nicușor Dan – 20% ….

    STUPIZII de la INSCOP din 4 mai … tot STUPIZI raman si azi 10 mai !
    Cui prodest ?

  40. Un jandarm de 19 ani încadrat în 20.24 pe funcție de sg.maj. încasează 8.000 lei net/ luna! Un col.ing (65 de ani) fost șef secție la vârful M.Ap.N. încasează o pensie „nesimțită” neta de 7.000 lei/ luna. Un medic specialist la 33 de ani încasează 7.000 lei net/ luna. Acesta-i statul mafiot român!

  41. BUNĂ!
    Dupa ce Alianța Răului Absolut(ARA)
    adica PSD + PNL au prabusit țara
    FINANCIAR,ECONOMIC,SOCIAL si DEMOGRAFIC,dau vina pe SIMION!
    CE NEMERNICI !!! MANOLE DE LA BNR FACE POLITICĂ, TRADATORUL!

  42. Iar minciuni propagate prin sondaje? Asta nu cumva tot corupție alegatori, se numește?
    Vom vedea la finalul serii pe 18 mai 2025, în fapt!

  43. Cev nu este in regula.
    Acuma 2 saptamani in sondajele ptr turul 2 Nicusor ar fi luat cu aprox 10% mai mult ca Simion.
    Acuma 2 zile Nicusor (!) a prezentat un sondaj in care Simion are cu 9% mai mult ca el.
    Totusi ce sa intelegem e aici?

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.