(VIDEO) Șoșoacă s-a ales și cu plângere penală pentru propagandă legionară

Val de critici pe internet după ce  Diana Șoșoacă a făcut propagandă legionară ilegală…

(VIDEO) Șoșoacă s-a ales și cu plângere penală pentru propagandă legionară

Val de critici pe internet după ce  Diana Șoșoacă a făcut propagandă legionară ilegală…

Val de critici pe internet și o plângere penală după ce  Diana Șoșoacă a făcut propagandă legionară ilegală, supărată fiind din cauza respingerii candidaturii sale la președinție de către CCR.

„Trăiască Legiunea și Căpitanul, care au fost omorâți de aceeași putere jidănească care a acționat și acum! Mareșalul Antonescu a
fost un erou! Corneliu Zelea Codreanu, un erou! Mișcarea Legionară, eroină! Și îmi asum, acuma ai motive, dragă Curte, să mă pupi unde trebuie!”, a urlat Șoșoacă.
Europarlamentara s-a dezlănţuit într-un video postat pe YouTube sâmbătă noapte.
„Șanse mari să-și ia „Pa!” și de la Parlamentul European„, crede jurnalistul Mirel Curea.

Reprezentantul DREPT, fostul europarlamentar Vlad Gheorghe, a anunţat, luni, că va depune plângere penală împotriva Dianei Şoşoacă, care ”a lăudat legionarii şi a folosit salutul şi scandări specifice mişcării criminale legionare”.

”Depun plangere penală împotriva trompetei ruseşti Şoşoacă Diana! În beţie maximă de furie, Trompeta a arătat din nou de ce ura şi dispreţul pentru valori şi adevăr sunt brandul ei. A întrecut din nou o limită, de data asta legală: într-un live urmărit de zeci de mii de oameni a făcut a lăudat legionarii şi a folosit salutul şi scandări specifice mişcării criminale legionare. A continuat cu urlete antisemite, încă o faptă pedepsită de lege”, a scris, luni, pe Facebook, Vlad Gheorghe.

Potrivit acestuia, ”vizitele la Ambasada Rusiei, proiectele de lege vădit provocatoare şi falsurile «made in Rusia» trebuiau pedepsite penal de mult”.

”E clar că Conserva Putinista a avut protecţie până acum din partea sistemului, altfel nu ajungea până aici. Să vedem dacă, în sfârşit, sistemul o lasă din braţe şi această faptă penală evidentă va fi rapid sancţionată. Nu-mi e frică de putinisti cum nu-mi e frică nici de psdisti. I-am mai făcut plângere şi către Parlamentul European ultima dată când ne-a făcut de râs acolo şi îi voi mai face de fiecare dată când va încălca legea şi regulamentele. Dar vreau ca, măcar acum, instituţiile să o lase din braţe şi să aplice LEGEA şi în cazul ei. Dacă o făceau la timp nu ajungeam niciodată aici”, a mai transmis Vlad Gheorghe.

Fragment VIDEO

Distribuie articolul pe:
Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.