Val de critici pe internet și o plângere penală după ce Diana Șoșoacă a făcut propagandă legionară ilegală, supărată fiind din cauza respingerii candidaturii sale la președinție de către CCR.
Reprezentantul DREPT, fostul europarlamentar Vlad Gheorghe, a anunţat, luni, că va depune plângere penală împotriva Dianei Şoşoacă, care ”a lăudat legionarii şi a folosit salutul şi scandări specifice mişcării criminale legionare”.
”Depun plangere penală împotriva trompetei ruseşti Şoşoacă Diana! În beţie maximă de furie, Trompeta a arătat din nou de ce ura şi dispreţul pentru valori şi adevăr sunt brandul ei. A întrecut din nou o limită, de data asta legală: într-un live urmărit de zeci de mii de oameni a făcut a lăudat legionarii şi a folosit salutul şi scandări specifice mişcării criminale legionare. A continuat cu urlete antisemite, încă o faptă pedepsită de lege”, a scris, luni, pe Facebook, Vlad Gheorghe.
Potrivit acestuia, ”vizitele la Ambasada Rusiei, proiectele de lege vădit provocatoare şi falsurile «made in Rusia» trebuiau pedepsite penal de mult”.
”E clar că Conserva Putinista a avut protecţie până acum din partea sistemului, altfel nu ajungea până aici. Să vedem dacă, în sfârşit, sistemul o lasă din braţe şi această faptă penală evidentă va fi rapid sancţionată. Nu-mi e frică de putinisti cum nu-mi e frică nici de psdisti. I-am mai făcut plângere şi către Parlamentul European ultima dată când ne-a făcut de râs acolo şi îi voi mai face de fiecare dată când va încălca legea şi regulamentele. Dar vreau ca, măcar acum, instituţiile să o lase din braţe şi să aplice LEGEA şi în cazul ei. Dacă o făceau la timp nu ajungeam niciodată aici”, a mai transmis Vlad Gheorghe.