România riscă retrogradarea în „junk” dacă Guvernul Veștea nu trece

Criza politică amplifică riscul ca România să fie retrogradată la „junk”. Radu Nechita, conf. dr. la Facultatea de Studii Europene de la UBB, dezvăluie pentru Cotidianul.ro cum s-ar putea evita acest lucru.

România riscă retrogradarea în „junk” dacă Guvernul Veștea nu trece

Eugen Tomac, Nicușor Dan și Adrian Veștea; foto: presidency.ro

Criza politică amplifică riscul ca România să fie retrogradată la „junk”. Radu Nechita, conf. dr. la Facultatea de Studii Europene de la UBB, dezvăluie pentru Cotidianul.ro cum s-ar putea evita acest lucru.

„PSD cu PNL au făcut prada și dezastrul economic pe care le plătim acum cu un guvern foarte, foarte stabil! Stabilitatea în hoție și sifonare a banului public nu este ceva ce ne poate îndepărta de junk”, spune economistul Radu Nechita, conf. dr. la Facultatea de Studii Europene de la Universitatea Babeș-Bolyai.

La finalul lunii iulie, agenția de rating Fitch va evalua gradul de risc al României și va decide dacă menține pe aceeași treaptă ratingul nostru de țară sau îl retrogradează la „junk”, adică nerecomandat investițiilor. Ratingul de țară este un subiect important pentru noi, dar și o mare sperietoare în contextul crizei politice. Fostul premier al României, Victor Ponta, a avertizat într-un interviu pentru Cotidianul că țara noastră va intra cu siguranță în junk dacă guvernul Veștea nu va trece, așa că recomandă colaborarea PSD cu AUR pentru susținerea premierului desemnat.

„Dacă nu trece nici guvernul Veștea, cred că, practic, șansele noastre să intrăm în junk sunt 99,9%. Adică nu mai scăpăm de faliment.

Dacă nu avem guvern din nou, în continuare, la aproape două luni de la moțiunea de cenzură, e clar că o să intrăm în faliment și consecințele sunt extrem, extrem de grave și incalculabile în momentul ăsta.

De fapt, nimeni nu are o analiză foarte clară. Eu o fac, o mai fac probabil și alți specialiști pe la bănci. Dar exact cât de rău va fi, nu știe nimeni. Însă va fi foarte rău. Probabil mai rău ca în 2010”, este de părere fostul premier Victor Ponta.

Economistul Radu Nechita, conf. dr. la Facultatea de Studii Europene de la Universitatea Babeș-Bolyai, a explicat pentru Cotidianul că retrogradarea ratingului de țară depinde de direcția în care viitorul guvern va trata problema deficitului bugetar și de politicile din noul program de guvernare.

„Mi se pare că problema este pusă greșit. Să avem guvern demis sau guvern votat de Parlament, că e guvern minoritar sau majoritar, că este cu AUR sau fără AUR. Întrebarea este: un guvern ca să ce? Un guvern ca să facă în continuare curățenie, și atunci nu înțelegem de ce a fost dat jos Bolojan, sau un guvern care să împrăștie iarăși cu bani, pentru cumpărat voturi, pentru a împărți banii care vor veni din SAFE, pentru a hrăni caracatița extractivă, să vedem ce firmă câștigă licitațiile și cui îi dăm banii?

Un guvern ca să ce? Să mărim prăduiala și risipa banului public sau un guvern care să astupe găurile negre, să fie mai decent și transparent în cheltuirea banului public? Aceasta este alegerea pe care Parlamentul trebuie să o facă”, a declarat, pentru Cotidianul, economistul Radu Nechita.

Ce înseamnă retrogradarea la junk

Retrogradarea ratingului suveran de țară la junk ar fi o lovitură grea pentru economia românească, dar și pentru capacitatea statului de a funcționa. Asta pentru că statul s-ar împrumuta mai scump, fondurile de investiții vor vinde obligațiunile românești și nu vor mai investi în țara noastră, lucru ce va duce în mod direct la deprecierea monedei naționale. Într-o perioadă în care deficitul prognozat este peste 6%, riscul de recesiune la finalul anului este mare, iar inflația rămâne ridicată, este normal ca această temere să existe în spațiul public.

Întrucât prima evaluare a agențiilor de rating va avea loc peste aproximativ o lună, acestea vor avea timp să vadă programul de guvernare al viitorului guvern și primele politici pe care le va adopta. Un motiv de îngrijorare pentru ele ar fi relaxarea climatului fiscal fără măsuri care să compenseze pierderea veniturilor de la bugetul de stat: ori alte taxe care să crească, ori reducerea cheltuielilor din sectorul public.

„Dacă mergem pe împrăștiat bani publici, ne ducem spre junk fie că e guvern solid sau guvern moleșit, nu are importanță. Contează politicile pe care viitorul guvern le va vota.

Varianta unu este decența în cheltuirea banului public. Varianta doi este «hai să reluăm prăduirea fondului de rezervă», așa cum a făcut Guvernul Ciolacu, cu 65 de miliarde de lei prăduite pe lângă cheltuielile publice generale”, este de părere Radu Nechita.

Cum vor reacționa piețele la un guvern PSD – AUR

Victor Ponta spune că singura majoritate care se mai poate forma acum pentru învestirea unui nou guvern este PSD – AUR, iar această alianță, dacă ia naștere în mod oficial, va scoate România din riscul de a aluneca în „junk”. Motivul este unul simplu: România are nevoie de un guvern cu puteri depline, oricare ar fi el, pentru a duce la capăt proiectele strategice din următoarele luni.

Unii economiști sunt de părere că această alianță politică ar putea fi devastatoare pentru imaginea României la nivel internațional. Radu Nechita spune că indiferent de culoarea sau numele guvernului, cele mai importante vor fi politicile publice din planul de guvernare.

„Problema ar trebui să fie «cum să reușim să încadrăm cheltuielile acestui stat în limitele bugetului», nu cum să mărim impozitele la nivel de cheltuieli, ca atunci când reducem un pic deficitul, ei deja se cred pe cai mari și măresc iar cheltuielile. (…)

Probabilitatea ca un guvern PSD – AUR să vină să ne îndepărteze de junk este mai redusă decât un guvern care menține linia lui Bolojan. Să vii și să spui «nu schimbăm nicio virgulă la programul lui Bolojan», păi atunci de ce l-ați dat jos? Eu mă tem că nu va schimba nicio virgulă, dar va pune punct reformelor și tentativelor de reforme”, spune Radu Nechita.

Politicile fiscale, mai importante decât partidele din guvern

S-a vorbit foarte mult în ultimele săptămâni despre lupta politică pentru formarea unui nou guvern și miza din spatele guvernării – puterea asupra banilor, asupra finanțelor țării, a bugetului. Asta în condițiile în care economia României a fost dată peste cap în ultimii ani de creșterea abruptă a taxelor și impozitelor, atât pentru populație cât și pentru mediul de afaceri.

Economistul Radu Nechita este de părere că viitorul guvern trebuie să mențină o disciplină în cheltuirea banului public ca ținta de deficit, de 6,2% din PIB, să fie atinsă până la finalul anului. În caz contrar, problemele pentru țara noastră se vor înrăutăți. În același timp, BNR a explicat că odată cu reducerea deficitului și inflația o să scadă treptat.

„Eu văd că la PSD este aceeași galerie de oameni care vin cu aceleași politici cu «să relansăm economia» prin programe de nu știu ce fel de stimulare a investițiilor. Care știm foarte bine ce înseamnă. Înseamnă un fel de corporate welfare, adică se dau bani firmelor prietene, firmelor cu conexiuni politice, sprijin de la diverse primării din țară, și acolo vor ajunge banii”, spune Radu Nechita.

 

Distribuie articolul pe:

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.