Cum a ținut Simion să amintească de extremismul AUR. Polițistul prea violent chiar și pentru Trump, adus în Parlamentul României

„După cum ați văzut, Gregory K. Bovino se află în România ca invitat special. După votul din Parlamentul European, cineva trebuie să se ocupe de toți „extratereștrii” (n.r. imigranții ilegali) din țările noastre”, a scris Simion pe X.

De Rami Cristescu - reporter special
Cum a ținut Simion să amintească de extremismul AUR. Polițistul prea violent chiar și pentru Trump, adus în Parlamentul României

Gregory Bovino și George Simion, foto: X/George Simion

„După cum ați văzut, Gregory K. Bovino se află în România ca invitat special. După votul din Parlamentul European, cineva trebuie să se ocupe de toți „extratereștrii” (n.r. imigranții ilegali) din țările noastre”, a scris Simion pe X.

În timp ce varianta de premier căzută la vot, Adrian Veștea, căuta în weekend voturi de la AUR pentru învestire, George Simion și mulți alți parlamentari participau la o conferință din Parlament, împreună cu mai multe figuri controversate. În timp ce Veștea transforma în discursul său termenul de parlamentari „extremiști” în aleși „patrioți”, Simion și compania se pozau cu fostul șef ICE, la un eveniment unde fusese invitat și liderul extremei drepte din Marea Britanie, Tommy Robinson.

Conferința din Parlament girată de AUR

Patriots Network, o organizație de extremă dreaptă fondată recent, a ținut o conferință în Parlamentul României. La aceasta, pe lângă mulți lideri AUR, în frunte cu George Simion, a mai participat și Gregory Bovine, fostul șef al poliției anti-imigrație americane, care a fost dat afară pentru că era prea violent chiar și pentru gustul lui Trump. La această conferință fusese invitat și Tommy Robinson, extremistul anti-imigrație englez ieșit din peluza celor de la Luton și ajuns lider al unui marș cu peste 100.000 de participanți în Marea Britanie.

Gregory Bovino este cea mai controversată figură care a participat la conferința din Parlamentul României. Acesta a fost numit de Trump în fruntea ICE, controversata forță polițienească anti-imigrație, care poate „aresta” fără mandat oameni de pe stradă. Întâmpinată cu proteste masive de populație, poliția anti-imigrație în noua sa formă dură a dus la multe decese în rândul civililor.

În ianuarie, Alex Pretti, un asistent medical de 37 de ani, a fost împușcat mortal sâmbătă, fiind al doilea incident de acest fel în ultimele trei săptămâni. Martorii susțin că bărbatul nu era înarmat, deși oficialii de la Washington îl descriu drept un „atacator”. Ulterior, comunicarea lui Bovino a pus accent pe apărarea ofițerului și a spus inclusiv că Pretti ar fi fost gata să „masacreze” agenții ICE. Acest tip de mesaje l-au nemulțumit pe Donald Trump, care a considerat, conform surselor presei internaționale, că discursul lui Bovino creau o imagine foarte rea pentru mișcarea MAGA.

Simion l-a primit pe Bovino cu brațele deschise

După acest incident, Administrația Trump a decis să îl retragă din Minneapolis pe șeful Patrulei de Frontieră americană Gregory Bovino. Bovino a fost atunci retras în California, de unde a ieșit la pensie în scurt timp, în martie. Ulterior, acesta și-a lansat un site de campanie pentru 2028, cu o poză în care purta o uniformă similară cu cea a ofițerilor naziști SS, așa cum a descris-o democratul Gavin Newsom.

Totuși, deși Bovino a fost considerat atât de extrem în acțiuni de Trump încât acesta a fost dat jos din fruntea poliției ICE, acesta a fost primit cu brațele deschise în România chiar de șeful AUR, George Simion. Într-o postare exclusiv pe X, Simion a scris următoarea descriere la o poză cu Bovino.

„După cum ați văzut, Gregory K. Bovino se află în România ca invitat special. După votul din Parlamentul European, cineva trebuie să se ocupe de toți „extratereștrii” (n.r. imigranții ilegali) din țările noastre. 😇

#saveeurope #SaveEuropeAct #PatriotsNetwork #ICE”, a scris Simion pe X.

Tommy Robinson fusese și el invitat

Tommy Robinson, pe numele său real Stephen Christopher Yaxley-Lennon, este fondatorul English Defence League, o grupare de extremă dreaptă britanică islamofobă și anti-migrație. Robinson fusese invitat la conferința Patriots Network din Parlamentul României, conform G4Media, dar nu a mai ajuns la eveniment.

Robinson a susținut că a decis să folosească un pseudonim ca măsură de protecție în primii ani ai activității sale în EDL, deoarece, potrivit afirmațiilor sale, se temea de represalii din partea musulmanilor, conform Daily Star. Pseudonimul ales de el este o referire la un huligan de fotbal notoriu cu același nume din Luton, orașul de proveniență al acestuia.

Robinson e unul dintre cei mai cunoscuți activiști de extremă dreapta din Europa. În 2009, a devenit cunoscut ca lider al Ligii Engleze de Apărare (EDL). Cu EDL, Robinson organiza proteste anti-islam în întreaga Marea Britanie. Acesta atrăgea sprijin din partea grupurilor de suporteri de fotbal. Robinson s-a distanțat de EDL în 2013, dar a continuat să organizeze mitinguri împotriva islamului și a imigrației, care au atras mii de participanți, conform The Washington Post.

În septembrie, un marș organizat la Londra de  Tommy Robinson a atras peste 110.000 de participanți, conform AP. Marșul a fost prezentat ca o manifestație în sprijinul libertății de exprimare, însă o mare parte din discursurile susținute de influenceri și de mai mulți politicieni de extremă dreapta din întreaga Europă s-au concentrat în principal asupra pericolelor imigrației, o problemă pe care o mare parte a continentului se confruntă cu dificultăți în a o controla. La acest marș a participat și George Simion, liderul AUR.

Pagina Patriots Network promovează și alte figuri extreme

Pe lângă promovarea evenimentelor pe care le organizează, pagina Patriots Network postează mai multe cartoane cu diferiți politicieni de extremă dreapta din lume, în care laudă activitatea acestora. Printre cei promovați se numără și Nigel Farage, liderul partidului Reform UK, care a avut în trecut declarații rasiste la adresa românilor.

Într-un interviu din 2014, conform The Independent, Nigel Farage a insistat că avea dreptate să se simtă „inconfortabil” la gândul că o familie de români s-ar putea muta în casa de alături. Acesta și-a scuzat ulterior declarațiile, spunând că mulți români care vin în Marea Britanie ar fi vecini buni.

Totuși, în timpul acestor scuze, Farage a ținut să precizeze că „nu ar trebui să fim într-o uniune politică cu România, care permite accesul liber tuturor cetățenilor români. Trebuie să ne recâștigăm dreptul de a opri infractorii să intre în țara noastră, prin redobândirea controlului asupra granițelor noastre.”

Farage a făcut și recent declarații rasiste la adresa românilor. Liderul Reform UK a susținut în 2025 că „lebedele sunt mâncate în parcurile regale” și a spus că peștii crap sunt scoși din iazuri „de oameni care vin din culturi diferite”, conform The Independent.

Întrebat cine crede că mănâncă lebedele din Marea Britanie, o specie protejată în Regatul Unit, Farage a răspuns: „Oameni care vin din țări unde acest lucru este considerat destul de acceptabil.”

Presat de moderatorul interviului acordat LBC dacă est-europenii, românii și „oameni de acest fel” sunt responsabili, Farage a spus: „Așa cred.”

Distribuie articolul pe:

1 comentariu

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.