Pentru generația mai tânără, numele lui Marian Petrache poate să nu stârnească prea multe reacții. Dar pentru cei care urmăresc politica de mult, este un nume sonor. Un veritabil baron PNL de Ilfov, pe modelul baronilor de odinioară din PSD. Petrache a devenit prim-vicepreședinte al PNL Ilfov în 2002, apoi președinte al organizației, din 2005. A fost pe rând consilier județean, prefect și președinte de Consiliu Județean. A ocupat funcții și la nivel central în PNL. Petrache a dominat practic județul Ilfov până a fost scos din jocul politic de un dosar penal. Culmea ironiei a făcut ca succesorul său, celebrul de acum Hubert Thuma, să fi avut și el probleme cu legea înainte să îi ia locul.
Marian Petrache, acuzat de DNA într-un dosar clasat după un an
Marian Petrache a fost acuzat, în trecut, de procurorii DNA de luare de mită și șantaj pentru că ar fi primit în 2008, când era secretar de stat în Ministerul de Interne, contravaloarea unor sejururi în Monte Carlo (17.681,84 lei) și în Saint Moritz (39.625,67 lei) de la primarul din Jilava, Adrian Mladin, pentru a nu-i întrerupe mandatul de primar.
În plus, organizaţia judeţeană a PNL pe care o conducea ar fi fost finanţată cu 10 mii de euro, fără ca banii să fie înregistraţi în contabilitate. Cel puțin așa spuneau procurorii în 2017.
A fost momentul în care Marian Petrache a fost nevoit să se retragă din prim-planul politicii. Pe fondul vidului de putere de la Ilfov, s-a ridicat Hubert Thuma, care a avut și el în trecut dosar penal. El fusese condamnat la șase luni cu suspendare tot pentru fapte de corupție.
Revenind, DNA spunea la vremea respectivă că Marian Petrache ar fi făcut presiuni asupra prefectului să nu semneze documentele prin care mandatul de primar al celui care ar fi plătit mita să fie întrerupt pe motiv că acesta şi-a schimbat domiciliul.
Peste doar un an, adică în 2018, procurorii anticorupţie au clasat dosarul deschis pe numele lui Petrache, după ce au ajuns la concluzia că fapta nu există.
Imediat după anunțul procurorilor, Petrache a făcut o postare pe Facebook în care a scris că susține lupta anticorupție, dar că trebuie să existe și o lege a răspunderii magistraților.
Cine este Marian Petrache, cel care i-ar putea succeda lui Hubert Thuma la șefia PNL Ilfov
Adrian Peiu este un nume total necunoscut publicului larg. Chiar și pentru jurnaliști a fost o provocare să afle cine este personajul considerat de liberali potrivit să reformeze filiala PNL Ialomița. Nu mică a fost mirarea când a ieșit la iveală traseul politic al noului lider local desemnat de liberali.
Propunerea pentru șefia PNL Ialomița: Liderul PACE, un traseist politic trecut pe la PRO România, AUR și SOS România
Adrian Peiu, traseu politic: Pro România – AUR – SOS – PACE – PNL
Originar din Urziceni, județul Ialomița, Adrian Peiu s-a plimbat de-a lungul timpului pe la mai multe partide. În 2020, candida pentru funcția de primar al municipiului Urziceni, din partea PRO România. La final, aduna doar 4,73% dintre voturi. Surse politice au declarat pentru Cotidianul că Adrian Peiu ar fi un apropiat al lui Marian Neacșu, o figură influentă a PSD, și el fost membru al PRO România.
Aceleași surse spun că în 2023 Adrian Peiu a fost coordonator al organizației AUR Urziceni. După o perioadă, însă, organizația i-a retras atribuțiile. Acesta s-ar fi supărat și a plecat din partid.
După plecarea din AUR, Adrian Peiu a mers la SOS România. Mai întâi a candidat în iunie 2024 la alegerile locale, pentru funcția de președinte al Consiliului Județean Ialomița. Și de această dată a obținut un scor slab, doar 3,77%.
Candida și în iarnă la alegerile parlamentare, tot din partea SOS România, și prindea un loc de senator. Este, de asemenea, singurul senator al județului Ialomița.
În iunie 2025, însă, SOS România l-a exclus din partid, astfel că a rămas un simplu senator neafiliat. Doar până în septembrie 2025, când aderă la grupul PACE – Întâi România, al cărui lider este în prezent.
George Scripcaru, de la PSD și Veștea, la tabăra reformatorilor din PNL
Primarul Brașovului, George Scripcaru, este o altă schimbare cu cântec făcută de liberali. Ei l-au înlocuit pe Veștea cu unul dintre cei care i-au ținut isonul lui Veștea când a trădat decizia partidului și a acceptat să fie premier desemnat.
„Colegul meu, Adrian Veștea, a fost desemnat premier. Pentru mine, ca primar al Brașovului, este o veste bună. Cred că, având premierul ca aliat, ne va ajuta să continuăm proiectele de investiții pe care comunitatea noastră și le dorește și de care avem mare nevoie. Ca om de administrație și ca cetățean, sper să punem punct acestei crize politice, care nu aduce țării nimic bun.”
De asemenea, Aktual24 scrie că Scripcaru ar fi de 20 de ani într-o alianță cu PSD în consiliul local. În plus, este de notorietate relația tensionată dintre Scripcaru și USR, la Brașov. În 2020, scriam pentru Libertatea un articol despre bătălia pe viață și pe moarte ce se desfășura în Brașov între Scripcaru și USR. Adică acel partid care teoretic ar trebui să facă parte dintr-un pol de dreapta cu PNL.
În timp ce la centru se pregătește o coaliție de dreapta, Scripcaru conduce Brașovul alături de PSD, mai scriu jurnaliștii de la Aktual24. Informația a fost difuzată și de alte ziare locale, după alegerile din 2024. „Odată cu atragerea celor doi consilieri, Alianţa PSD – PNL se va putea baza pe 15 voturi: 8 ale liberalilor, 5 ale social-democraţilor, unul al consilierului PMP şi unul al consilierului independent. Alianţa din opoziţie va avea 10 voturi: 9 de la USR şi unul de la FDGR. AUR va avea 2 voturi, care este posibil să ducă într-o parte sau alta, în funcţie de proiecte sau de discuţiile premergătoare votului”, scria Bună ziua, Brașov!.