„Am spus: ce-am promis așa fac. Ce propune președintele, aia votez” a declarat Gigi Becali, pe hoilurile Parlamentului României, înainte de a intra în sala unde se desfășoară procesul de vot pentru învestitura lui Veștea în fruntea Guvernului României.
Becali, critic la adresa clasei politice
În cele câteva minute de declarații date jurnaliștilor aflați la Parlament, Gigi Becali și-a vărsat supărarea pe întreaga clasă politică, inclusiv pe liderul partidului din care face parte, Alianța pentru Unirea Românilor. „E treaba lor ce fac ei…” s-a exprimat Gigi Becali în legătură cu întâlnirea dintre George Simion și Adrian Veștea.
„Și ce fac politicienii în țara asta, e deranjat și e de plâns” a mai spus Gigi Becali. Mai mult, parlamentarul Gigi Becali susține că nu i-a dat sfaturi lui George Simion. „Ce sfaturi să-i dai lui Simion că nu ține cont de nimic…” a mai spus Becali.
Cu toate acestea, Gigi Becali este convis că AUR nu se va „rupe”, dacă parlamentarii formațiunii vor vota pentru suținerea lui Veștea. „Nu se rupe partidul. Or să plece câțiva„ a mai spus Becali.
„Țara e blocată”
Totodată, Gigi Becali a explicat faptul că situația economică a României nu este una foarte bună, făcând referire la impasul prin care trece piața imobiliarelor.
„Problema, aici nu e că nu știu ce, că vrea votul, că nu ia votul… Problema e ca țara e blocată și dacă imobiliarele nu merg, înseamnă că țara e blocată Nu mai avem guvern„ a mai spus Gigi Becali.
Peiu amenință cu ieșirea de la vârfurile AUR
Aflat la vârfurile AUR, Petrișor Peiu a anunțat că se retrage din funcția de conducere dacă partidul va vota Guvernul Veștea. „Să mă retrag din prim-planul vieții publice, să stau la cutie, în banca mea” a răspuns Peiul întrebării care i-a fost adresată în legătură cu ce va face dacă Simion va solicita votul pro-Veștea.
„Nu am spus asta, că am avut o înțelegere și o respect, dar nu mai e bine să fiu în față (…) Nu e ușoară (dezamăgirea, n.r.), e mare, dar e o decizie normală (…) mi-am spus punctul de vedere și dacă punctul de vedere acum este altul nu cred că mai e cazul să mai reprezint eu, stau liniștit în bancă, votez ce spune partidul și asta e. La încheierea mandatului plec acasă și gata” a mai spus Peiu.