A învins-o pe Badosa, dar n-a scăpat de complexul Halep

UPDATE Duelul românesc de la turneul de tenis de la Dubai dintre Simona Halep și Gabriela Ruse s-a încheiat miercuri seara cu victoria Simonei. Halep, câștigătoare de două ori la Dubai, se va întâlni în sferturile de finală cu tunisiana Ons Jabeur.

Gabriela Ruse nu a reușit nici a treia oară să se impună în fața idolului ei, Halep închizând meciul, început mult mai târziu decât fusese programat, în doar două seturi, după o oră și zece minute, cu scorul de 6-3, 6-2.

Ruse a jucat timid, realizând totuși un break împotriva lui Halep, în primul set, insuficient însă pentru a pune probleme constănțencei.

În sferturile de finală, Simona Halep se va confrunta cu tunisiana Ons Jabeur (10 WTA), favorita numărul 8 a turneului.

Pentru prezența în turul doi al turneului din Emiratele Arabe Unite, Gabriela Ruse va fi recompensată cu 9.000 de dolari și 55 de puncte WTA și cel mai probabil va avansa 3 locuri în clasamentul mondial, până pe 56, cel ai bun al carierei.

Simona Halep primește 17.500 dolari și 100 puncte WTA.

Victorie de prestigiu pentru Gabriela Ruse în circuitul WTA. Românca a învins-o în primul tur al turneului de la Dubai pe spaniola Paula Badosa, numărul 5 mondial și favorită numărul 3 a turneului. Ruse (59 WTA) se va confrunta optimile de finală cu Simona Halep (23 WTA).

Gabriela Ruse a câștigat partida în trei seturi, cu 6-3, 5-7, 6-4, după două ore și jumătate de joc.

Ea a început meciul cedându-și serviciul în primul game, însă a făcut imediat rebreak-ul și mers cap la cap cu Badosa până la 4-3, când și-a procurat 3 mingi de break. Spaniola le-a anulat pe toate, egalând la 40, dar Ruse a câștigat ultimele două mingi și a dus scorul la 5-3, valorificându-și apoi serviciul și închizând surprinzător primul set.

În debutul setului secund, Badosa a solicitat o pauză medicală, acuzând contracturi la mușchii umărului drept. Cele două și-au câștigat serviciile până la 4-4, când Ruse a făcut din nou break-ul și a servit pentru meci. Spaniola și-a ridicat nivelul de joc și a câștigat următoarele 3 game-uri, din care două cu break, ducând meciul în set decisiv.

La jumătatea setului trei, Badosa a luat un avans de două game-uri (1-3), părând că își va adjudeca meciul. De la 2-4, Ruse a revenit însă spectaculos, câștigând 4 game-uri la rând, asigurându-și astfel calificarea în turul doi și implicit o întâlnire cu Simona Halep.

Pentru prezența în optimile de finală, Gabriela Ruse va fi recompensată cu 9.000 de dolari și 55 de puncte WTA.