A plouat cu medalii de aur la canotaj: A 5-a!

Și ultima Finală a Campionatului European 2023 a venit cu o medalie de AUR. pentru România, în proba de 8+1 feminin (W8+). Echipajul a fost compus din Magdalena Rusu, Roxana Anghel, Adriana Adam, Maria Tivodariu, Mădălina Bereş, Amalia Bereş, Ioana Vrînceanu, Simona Radiş şi Victoria-Ştefania Petreanu.
Sportivele noastre au dominat cursa de duminică încă de la început şi au ajuns la linia de finish cu un timp de 06:01.55.

Româncele Ancuţa Bodnar şi Simona Radiş, campioanele olimpice en titre, au câştigat medaliile de aur în proba de dublu vâsle feminin, duminică, la Campionatele Europene de la Bled (Slovenia).

Bodnar şi Radiş au început mai greu şi după 500 de metri se aflau pe locul al treilea, iar după 1.500 erau pe locul secund, dar la aproape două secunde de echipajul lituanian. Româncele s-au impus cu timpul de 06 min 40 sec 83/100, urmate de Lituania (Donata Karaliene, Dovile Rimkute), 06 min 41 sec 18/100, şi de Olanda (Roos De Jong, Laila Youssifou), 06 min 45 sec 98/100.

La dublu rame masculin, Marius Cozmiuc şi Sergiu Bejan s-au clasat pe locul 5 în Finala A, cu timpul de 06 min 28 sec 64/100.

Ioana Vrînceanu şi Roxana Anghel au obţinut medalia de aur la dublu rame feminin, la Campionatele Europene de la Bled.

Sportivele noastre au făcut o cursă foarte bună cu un finish extraordinar în Finala A de azi, cursă pe care au terminat-o cu un timp de 06:56.40.

Totodată, sportiva română Ionela Cozmiuc a cucerit medalia de aur, duminică, în proba de schif simplu categorie uşoară din cadrul Campionatelor Europene de canotaj de la Bled (Slovenia).

Cozmiuc, care se afla pe locul al treilea după 500 de metri, a recuperat formidabil şi s-a impus cu timpul de 07 min 32 sec 43/100, devansând-o cu mai bine de două secunde pe grecoaica Evangelia Anastasiadou (07:35.14). Podiumul a fost completat de Kristyna Neuhortova (Cehia), în 07 min 40 sec 29/100.

Tot duminică, echipajul compus din Florin Arteni şi Ciprian Tudosă a câştigat Finala B a probei de dublu vâsle masculin şi s-a clasat astfel pe poziţia a 7-a în clasamentul general.

Sâmbătă, echipajul feminin de patru rame, compus din Mădălina Bereş, Maria Tivodariu, Magdalena Rusu şi Amalia Bereş, a câştigat aurul, iar argintul a fost obţinut în proba masculină de 8+1 (Mihăiţă Ţigănescu, Ciprian Tudosă, Florin Arteni, Mugurel Vasile Semciuc, Marius Cozmiuc, Sergiu Bejan, Ştefan Berariu, Florin Lehaci, Adrian Munteanu).

România, care a aliniat 11 echipaje la Europenele din Slovenia, mai are reprezentanţi în alte cinci finale pentru medalii programate duminică.

România a încheiat Europenele din 2022 de la Munchen cu cinci medalii de aur şi trei de bronz, cel mai bun rezultat din istoria canotajului românesc la întrecerea continentală.