Băncile din România au primit 7.872 de solicitări pentru suspendarea obligațiilor de plată a ratelor, dobânzilor şi comisioanelor, de la clienții persoane fizice și juridice, până la data de 29 august 2022, anunță Asociația Română a Băncilor (ARB).
Solicitările au fost făcute în conformitate cu prevederile Ordonanței 90/2022 privind acordarea unor facilități pentru creditele acordate de bănci și instituții financiare nebancare anumitor categorii de debitori, iar datele ARB au fost culese de la băncile care totalizează o cotă de piață de 94% în funcție de active.
Persoanele fizice au transmis 7.649 de solicitări în baza moratoriului legislativ aferent anului 2022 prin care pot beneficia de suspendarea ratelor pe o perioadă de până la nouă luni, reprezentând aproximativ 97% din total, în timp ce persoanele juridice au înaintat 223 de solicitări. Aproape jumătate dintre solicitările clienților, care se calificau la condițiile prevăzute de Ordonanța 90/2022, au fost soluționate până la data de 29 august 2022, restul fiind rezolvate după data respectivă.
În primele opt luni ale anului 2022, băncile din România au continuat să aplice măsuri proactive de sprijin pentru clienții aflați în dificultate financiară temporară de plată, astfel că numărul de soluționări în baza măsurilor proprii ale băncilor este de 16.184, mai spune comunicatul. De măsurile proactive aplicate de instituțiile de credit au beneficiat 15.547 persoane fizice și 637 persoane juridice, numărul clienților fiind dublu comparativ cu cel legat de aplicarea moratoriului legislativ.
Aproximativ 26.177 de debitori persoane fizice au optat pentru schimbarea indicelui ROBOR cu IRCC din contractele de credit în primele opt luni ale anului, în cadrul băncilor la care au contractat inițial împrumutul. Trecerea de la indicele ROBOR la IRCC în contractele în lei vechi se poate realiza cu acordul ambelor părți, atât consumatorul, cât și banca, iar dacă se produce, aceasta este ireversibilă. Dobânzile calculate în funcție de IRCC sunt variabile, astfel că un consumator se poate aștepta la majorarea ratei determinată de creșterea IRCC.
Alți 1.421 de debitori persoane fizice au solicitat schimbarea indicelui ROBOR cu dobânda fixă în contract în perioada primelor opt luni ale anului 2022, tot la instituția de credit la care dețineau inițial împrumutul. În primele opt luni ale anului curent, un număr de 54.024 de clienți persoane fizice au optat pentru refinanțarea creditului la altă bancă.
În contextul creșterii inflației peste așteptări și a dobânzilor, clienții care înregistrează dificultăți financiare temporare la plata împrumutului au opțiunea să se adreseze băncii creditoare pentru măsuri de restructurare pentru a evita ca împrumutul să devină neperformant.
Prin efectul moratoriului legislativ, precum și prin măsuri individuale, în primii doi ani de pandemie băncile au soluționat peste 700.000 de cereri provenite de la clienți. În această statistică sunt incluse și măsurile de amânare la plată a dobânzilor pentru cardurile de credit.
„România vrea un tribunal special care să analizeze „crima de
agresiune din Ucraina”, spune Bogdan Aurescu
E ceva ridicol si prostie?
România sărăcită si îndatorată are preocupări de mare putere !
România trebuie să vrea un tribunal special care să analizeze jaful făcut de bandiții care ne conduc de cateva decenii! Asta da. E necesar si util.
S-a vândut gazul din Marea Neagră în avans pe multi ani?
Ce face statul român condus de bandiți? Nimic pentru români! DOAR JAF!
Așa-zisii parteneri,prieteni vor să ne ia totul,dar totul.
Așa este Popescu Virgil? Esti pionul lor?
E groaznic! România e pusă la pământ!
Am platit Anticipat Intretinerea la Bloc , Lumina si Telefonul , incepand cu luna Septembrie 2022 , iar in luna Noiembrie , si Decembrie , 2022 , sa nu mai am cheltuieli , ca vin lunile de Iarna ! Ca daca nu se plateste Anticipat Cheltuielile si pe luna Ianuarie 2023 , este foarte Greu in Luna Ianuarie 2023 , Nu te poti Descurca , cu Toate Cheltuielile !
Eu am platit Intretinerea , Telefonul si Lumina , pana pe Ianuarie 2023 , am luat din banii de Mancare , de pe luna Septembrie , Octombrie 2022 . Poate o sa mai vina Intretinerea de Plata 100 de lei pe Ianuarie 2023 , Impozitul 200 de lei si alte Cheltuieli 500 de lei in Ianuarie . Total Cheltuieli in Ianuarie 2023 , 800 de lei .
Deocamdata este numai inceputul,urmeaza in urmatoarele luni si alte mari probleme pt. oameni.
Ce mai cumpără guvernul meu și conducătorul iubit!…300 de mii de paturi și saci de dormit in valoare ,țineți-vă bine, de 82 milioane de euro!…in caz de razboi nuclear!!…
Acum e momentul să mai furăm câteva meleoane și-au spus infractorii din guvern in frunte cu parizerul cu epoleți!…
Bani pentru pensii și salarii mai mari nu sunt, dar cumpărăm rachete, arme,paturi,!…
Rușine Iohannis!…
Economia Romaniei functioneaza doar pe consum=FALIMENTUL TARII! De ce? Pentru ca:
1. Preturile cresc puternic si nu ai cum sa rezisti,
2. Nivelul de saracie creste pe zi ce trece si daca compatriotii nu au cu ce cumpara necesarul zilnic, economia tarii se scufunda si intra in faliment sigur! Politicienii au „muncit” 32 ani pentru a baga tara in faliment si ei bogati peste limita bunului simt! Asadar, Romania o tara in faliment cu oligarhi din orice domeniu, bogati peste limita suportabilitatii! Deh, trebuie sa fim „mandri”, are si Romania oligarhii ei!
Industria bancara globala nu este altceva decat un mare sindicat legalizat al crimei organizate.
Paradisul pe datorie. Fridom end prosperiti. Renunti la suveranitate si castigi dreptul de a fi dator vandut.
Din lac in put, de la comunism la capitalism de cumetrie.