Candidatul PNL pentru funcţia de primar al comunei Tarcău a câştigat alegerile chiar dacă se află în arest preventiv, a confirmat, pentru Agerpres, prim-vicepreşedintele PSD Neamţ, deputatul Ciprian Şerban.
Potrivit numărătorii paralele efectuate de social-democraţi, edilul a obţinut 583 de voturi, în timp ce principalul contracandidat, social-democratul Iulian Găină, are 450 de voturi.
Primarul Manole-Dan Fîrţală a fost reţinut pe data de 22 mai de ofiţerii anticorupţie, fiind acuzat că a luat de mai multe ori mită de la un om de afaceri local.
Pe 23 mai a fost arestat preventiv pentru 30 zile, decizie rămasă definitivă după ce a pierdut recursul.
Manole-Dan Fîrţală a candidat şi a câştigat un nou mandat de primar din partea PNL.
Sau clientelar, ma rog …
Ștampilele in plus, și-au dovedit eficiența! Ai fost in lucru la vedere 3 stampile, și, cu celelalte două, au lucrat pentru menținerea infractorilor in linia întâi.
„Omul de afaceri local”: denuntul l-a scapat de ancheta si puscaria meritate? Plus ca „acuzat c-a luat de mai multe ori mita”: „mai multe ori” sunt de nedovedit. „Omul de afaceri locl” nu-si falsifica, din întâmplare, bilanturile contabile, pe care si le-ncarca/descarca de circumstanta?