![compass](https://www.cotidianul.ro/wp-content/uploads/2023/06/26/compass-1000x600.jpg)
Bolile prionice. O proteină infecțioasă, dar și un instrument de trepanație (burghiu cu coroană de făcut gaură în cap) este titlul emisiunii de astazi Compass.
Profesorul Michael Geschwind, MD, PhD, de la Universitatea din California, San Francisco, este unul dintre distinșii oameni de știință în neuroștiință ai vremurilor noastre. Vom vorbi despre conceptul de prion, profesorul Geschwind, ne explică ce sunt bolile prionice și de unde provine numele prion. Deși profesorul Prusiner, omul de știință care a descoperit „agentul infecțios proteic” și a inventat termenul prion, susține că este vorba despre creația sa, prionul a fost și instrumentul de trepanare al lui Hipocrate. Ce coincidență nefericită: o proteină care induce creierul spongiform și este responsabilă de boli neurodegenerative este sinonimă cu instrumentul de trepanație. Mai rău decât atât este utilizarea prionului în mitologia nordică. Acolo a fost folosit ca armă și instrument pentru a induce literar tăcerea cuiva care s-a purtat rău. Acest termen poate fi ofensator pentru pacienții care suferă de boli prionice. În cele din urmă, și COVID-19 este asociat cu o boală prionică.
Numele gripei porcine și al variolei maimuței trebuiau revizuite, deoarece sunt considerate lipsite de etică. Dar etica și termenul prion?
Ca sa vedeti diferenta intre o tara totalitara si una cat de cat libera, cautati in google si yandex aceleasi chestii. De exemplu „what countries are using ivermectin”.. Se poate incerca cu orice topic..
-da’ cine a ALES numele de „prion”,
mai?
dupa noi se spune „virus/virushi”
nicidecum „virusuri”, stalcire peltica.
asemanator,
este „penta” nu „peta”, pentawatt:
sint doar 4 monstri,
kilo,mega,giga,tera
evident:
pomenim despre cele mai oribila trishari din „stiinta”….
Virus Mania este o boală socială si pentru a o vindeca va fi nevoie de depasirea fricii, frica fiind cel mai mortal ,,virus” contagios. Întregul program de vaccinare se bazează pe fraude hipermasive. Așa-numitele epidemii/pandemii de gripa porcina, Covid, variola maimutei sunt înșelăciuni elaborate cu rabdare si resurse imense incepand cu CDC, OMS, mass-media, mediul academic și producătorii de vaccinuri farmaceutice dintre care niciunul nu s-a dovedit a fi eficient sau sigur. Ni s-a spus că această siguranță și eficacitate au fost demonstrate științific, atunci când aceasta este o minciună șocantă și dovedibila. Bolile noi sunt modalități prin care epidemiologii (de exemplu, CDC, OMS etc.) își asigură locurile de muncă și finanțarea continuă pentru agențiile lor așa că sistemul alopat este o infrastructură care NECESITĂ „descoperirea” de noi amenințări patologice. Pe de alta parte ,,bolile” noi si care vin de obicei din strainatate, posibil de la un animal, sunt o modalitate excelenta de ascunde efectele toxinelor procesului de ,,restartare” prin care trece societatea umana (transhumanism/terraformare).
@kirlian
-tie ti-a permis Cenzura…..