Avalanșă în Bucegi. Salvamontiştii prahoveni intervin cu câini de urmă pentru căutarea unei persoane despre care există date că e surprinsă sub zăpadă.
Potrivit sursei citate, în zona în care valul de zăpadă s-a desprins se afla un grup de persoane aflate la schi offpiste.
„Salvamontiştii intervin, inclusiv cu câini de căutare şi sunt sprijiniţi pentru transport de către un elicopter”, precizează
sursa citată.
Înaintea minivacantei de 1 Mai, salvamontiştii au avertizat turişii să dea dovadă de prudenţă, având în vedere că stratul este unul instabil şi dificil de parcurs.
„În această perioadă, deşi ne aflăm la începutul lunii mai, în zona montană înaltă se menţin condiţii specifice sezonului rece. La altitudini mari se înregistrează ninsori, precipitaţii mixte, temperaturi scăzute şi intensificări ale vântului, iar stratul de zăpadă este încă prezent, pe alocuri instabil şi dificil de parcurs. Aceste aspecte impun o atenţie sporită din partea tuturor celor care aleg să desfăşoare activităţi în mediul montan”, informau reprezentanţii Salvamont.
La peste 2000 de metri altitudine, în Munții Făgăraș, stratul de zăpadă este de 141 centimetri, la Bâlea Lac, potrivit meteorologilor.
Rutier, accesul pe Transfăgărășan se poate face doar până la Bâlea Cascadă. Circulația autovehiculelor până la Bâlea Lac este restricționată din cauza condițiilor meteo nefavorabile.
De asemenea, meteorologii avertizează că apare și riscul de avalanșe.
Zăpadă la Bâlea Lac. Cât costă telecabina
Accesul la cabanele de la peste 2000 de metri și Bâlea Lac se face doar cu telecabina. Prețul unei curse dus întors este de 160 de lei de persoană.
Orarul de funcționare al telecabinei este 09:00 – 17:00.
Foto imagini arhiva
Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.
UNII o cauă! S-au plictisit de Viață? NU merită să dai Viața pentru Gloria GOALĂ de a fi offpistă!