![astra, tramvaie, blidaru, cornel nistorescu](https://www.cotidianul.ro/wp-content/uploads/2023/12/29/astra-tramvaie-blidaru-cornel-nistorescu-1000x600.png)
Suntem puțini care putem afirma că lucrurile au mers bine în 2023, susține Valer Blidar, președintele grupului de firme Astra, într-un interviu acordat directorului Cotidianul.ro, Cornel Nistorescu. Iar partea bună este că nu „merg doar tramvaiele, ci și alte produse pe care le avem în fabricație“, mai spune omul de afaceri arădean. Valer Blidar se întreabă însă unde o fi reindustrializarea mult trâmbițată a României, fiindcă „de la noi nu se vede“. Ce alte declarații a mai făcut președintele grupului de firme Astra vedeți în interviul de mai jos:
O intrebare nevinovata: cat la suta din tramvaiele Imperio sunt piese concepute si manufacturate in Romania? Ca sa fiu mai precis, nu ma intereseaza mana de lucru. Ci componente originale „made in RO”.
ce poză suge-tivă. Barem blidar ăla arata a ”roman” sadea, după cum ii sunt si antiromânismele. Și cine-i ține isonul la @cotidianul?
Auzi la ei, ”imperio”, să vă fie de cap, slugilor, iobagilor!
dupa 89 am fost demantelati ca tzara de cavaleri de malta, de secu, care s au dat cu noua putere, si de hotzi si shulfe.
daca nu realizati asta, va certati pe forum daca e Astra romaneasca sau straina. de fapt azi suntem slugi la marii financiari, iar ei se p..sa pe noi.
si noi un director si gata trei latrai pe el!
Domnule Blidar, jos palaria. Desiii, iti tot vine sa pleci in Patagonia si sa tai legatura telefonica…