Autoritatea Electorală Permanentă a publicat pe site-ul instituției valoarea subvențiilor alocate de la bugetul de stat și virate în contul fiecărui partid politic în luna mai 2026. Toate partidele au încasat banii în în 7 mai 2026.
Partidele vor primi pe parcursul anului 209 milioane de lei, cea mai mică sumă din 2019 încoace. Chiar și așa, finanțarea este de 26 de ori mai mare decât în 2008, primul an în care a fost aplicată legea finanțării partidelor politice.
Subvențiile se acordă către partide în funcție de procentul de voturi obținute la Alegerile Parlamentare, proporțional. Totodată, mișcările politice neparlamentare pot obține bani de la buget pentru voturile de la Alegerile Locale, dacă au peste 50 de consilieri generali sau județeni, conform banipartide.ro. Banii sunt acordați în funcție de bugetul anual alocat pentru partide.
Câți bani încasează fiecare partid:
- Partidul Social Democrat: 5.132.812 lei
- Alianța pentru Unirea Românilor: 3.035.113 lei
- Partidul Național Liberal: 2.794.479 lei
- Uniunea Salvați România: 1.983.499 lei
- Partidul SOS România: 1.319.397 lei
- Partidul Oamenilor Tineri: 1.063.110 lei
- Partidul Mișcarea Populară: 72.619 lei
- Forța Dreptei: 68.956 lei
Pe ce s-au cheltuit banii partidelor în 2025
Cele mai mari sume se duc pe propagandă și publicitate. Să luăm exemplu anului 2025. Potrivit Expert Forum, cele opt partide au primit subvenții în valoare de 232 milioane de lei.
„În 2025, partidele au cheltuit 244 milioane de milioane de lei. Majoritatea banilor cheltuiți provin de la PSD – 97 de milioane de lei, AUR – 39,9 de milioane și PNL 41 de milioane de lei. USR a cheltuit 37,4 de milioane de lei. SOS România a cheltuit 16,8 milioane de lei, iar POT 8,5 milioane de lei.
Cea mai mare parte a fondurilor a fost cheltuită pentru presă și propagandă (117 de milioane de lei, 48%), personal (27 mil. de lei, 11%) și investiții in bunuri mobile și imobile (aproape 22 milioane de lei, 9%). Pentru organizarea de activități cu caracter politic s-au cheltuit 13 milioane de lei, iar pentru consultanță politică 11 milioane de lei.”
Jos hoții! La ei sunt banii dumneavoastră!
ne imprumutam cu dobanzi mari, dam bani la partide se ele platesc reclame pe la televiziuni…
De ce partidele nu traiesc din banii membrilor lor?