În ansamblu, salutăm începerea consolidării fiscale, însă considerăm că se impun măsuri mai curajoase de limitare a deficitului structural pentru perioada 2022 – 2024 (acesta rămânând deocamdată mult peste obiectivul pe termen mediu), arată Camera de Comerț Americană în România (AmCham România).
Limitarea deficitului este posibilă atât prin reducerea cheltuielilor, cât și prin creșterea gradului de colectare a veniturilor fiscale și prin absorbția semnificativ îmbunătățită a banilor europeni.
În contextul dezbaterilor pe marginea planificării Bugetului de Stat pentru anul 2021, AmCham România remarcă o serie de direcții pozitive, precum și câteva arii care necesită o atenție sporită în cadrul execuției bugetare.
În primul rând, pe zona de cheltuieli, o zonă în care mediul de afaceri mereu a considerat că este necesară eficiență și prudență, la fel ca în mediul privat, salutăm faptul că bugetul propus este unul de consolidare, prin limitarea cheltuielilor directe.
„Tot în zona de cheltuieli, vedem o creștere importantă la capitolul investiții, care ar urma să ajungă în anii următori la un nivel dublu față de anii pre-pandemie și ar fi o alocare fără precedent pentru România. Investițiile sunt destinate infrastructurii, sănătății și educației, domenii pe care AmCham România le consideră esențiale, și care credem că ar fi putut beneficia chiar de alocări suplimentare. Desigur, sperăm ca aceste ambiții să fie însoțite de creșterea capacității de execuție administrativă, capitol la care România are potențial semnificativ de ameliorare.
În al doilea rând, pe zona de venituri, creșterea gradului de colectare rămâne o promisiune facută de numeroase guverne, dar care nu a fost încă realizată, ceea ce ne face să credem că guvernul care va reuși această performanță va rămâne în istoria economică a României. În acest context considerăm că proiectul de buget ar trebui să includă măsuri concrete de creștere a gradului de colectare a veniturilor fiscale, prin modernizarea și digitalizarea administrației fiscale, care să permită atât apropierea acestuia de media europeană, cât și reducerea economiei informale”, arată instituția.
Întrucât fondurile europene continuă să fie principala sursă de finanțare a proiectelor de investiții, este obligatorie accelerarea ratei de absorbție începând cu 2021 pentru execuția bugetară și creșterea economică în ansamblu. Prioritățile imediate în acest sens trebuie să fie finalizarea Planului Național de Redresare și Reziliență. Și nu oricum, ci prin avansarea unor proiecte și reforme reale.
Un Buget de Stat coerent, care să reflecte realitățile economice și să răspundă provocărilor actuale, corelat cu un Plan Național de Redresare și Reziliență corect proiectat, vor fi definitorii pentru modul în care România va folosi fereastra de oportunitate 2021- 2023, până la următoarele alegeri, pentru a realiza reformele structurale, a menține echilibrul macroeconomic și a valorifica oportunitățile de repoziționare a economiei românești în lanțul valoric global.
Camera de Comerț Americană în România (AmCham România) reprezintă peste 450 de companii americane, multinaționale și locale.
Ai nostri ce parere au despre Bugetul SUA?In America nu exista o omoloaga a acestei Camere de Comert?
Normal ca au o parere buna.Nu scrie nimic in buget despre impozitarea bancilor straine inainte de a-si transfera profiturile in tarile mama.Cat despre maretul plan de investiti America stai linistita! Cand vor avea nevoie de bani sa mai astupe niste gauri sau sa plateasca niste datorii externe vor mai taia din banii pentru ele. Simplu, fac rectificare de buget.Una,doua, cate sunt necesare.Si o curiozitate! Cu ce ne ajuta pe noi romanii si pe Romania America in afara de aprobari sau dezaprobari?Astept cu mare interes parerea UE referitoare la maretul Plan de ..si de.. al lui Citu de care depinde acordarea miliardelor cu care se lauda Dl Pres Iohannis. Desigur nu toata suma spusa de dansul in necunostinta de cauza.In nici un caz de dezinformare a romanilor.
2% din PIB reprezinta achizitiile din armata, nu inseamna sa tai incateva procente la educatie, la sanatate, in occident pensiile reprezinta 12% la noi 8% din PIB, prin lege trebuia sa fie 6% la invatamant este 2,5% unde sunt toate aceste procente, ele inseamna mai mult de 10% din PIB, iar ei vor sa reduca deficitul cu 3%?
16 JUDEȚE (AB––SJ) se cer în MAGYARORSZAG!!!!
Nu au putut (nici nu au vrut) sa aloce bani domeniilor esentiale, pentru ca trebuie sa dea bani grei pentru fier vechi american. Doar de aceea suntem parteneri strategici, nu? (cati parteneri are SUA, noi suntem la coada cozii, si tratati ca atare).
Daca-i vezi doar pe securistii din barou atunci ai orbul gainii. Mai toti judecatorii si procurorii sunt oamenii securistatii chiar daca nu au intret in magistratura precum securistii in barou. Astia sunt mult mai periculosi decat militienii si securistii avocati cu care fac manariile de 31 de ani. Marii hoti care au ciordit zecile de miliarde de euroi in toti acesti 31 de ani rad satisfacuti de romanii de rand. Iar onor magistratii baga la ocna plevusca. Si pe aceasta tot la ordin.
Astia dau sfaturi care sunt,de fapt, alea vechi implementate si de Basescu si care,ca si atunci,vor adanci recesiunea economiei la halul in care ajunsese in 2012,sau si mai rau,pentru ca retragerea din economie a banilor prin taieri de venituri si mariri de taxe si impozite,mai ales acum,duce la falimente si mai multe plus somaj in nestire.Dar de ce nu dau astia sfaturi de impozitarea corecta a profiturilor multinationalelor si bancilor,care sa mai consolideze bugetul Romaniei? Singura posibilitate de a dezvolta economia este ce au demonstrat deja Dragnea si Valcov NUMAI IN TREI ANI si care au marit PIB-ul tzarii dezvoltand economia si creand mii de noi locuri de munca in domeniul privat prin pomparea de bani in piatza prin marirea de salarii si pensii.Dar guvernantii lui Iohannis nu sunt in stare sa invetze nimic deca sa nenoroceasca populatia cu ciordelile lor si,printre alte porcarii si desfiintzarea SIIJ-ului, infiintzat la cererea CSM,care asigura independenta justitiei,ca sa puna Iohannisul lor iar gheara pe intreaga justitie ca sa nu mai aiba ei toti hotzii probleme cu justitia atat pentru ce infractiuni au comis ei in trecut si pentru ce au de gand sa comita in viitor.Dar ce fac hotzii astia acum cu economia Romaniei,care este afectata si de Covid,nu se va mai repara nici in zece ani dupa ce sunt trimisi hotzii pnl-usr acasa sau la reeducare.Dar pana atunci si stapanii iohanistilor au interesul sa fie astia vesnic la stapanirea romanilor ca marionete care sa le dea lor tot felul de facilitati de asi trage din Romania profit maxim si neimpozabil asa cat nu da la vedere,sa le vanda tot ce propietati de stat au mai ramas nevandute,plus ca sa semneze in numele romanilor fraieritzi tot felul de cedari de suveranitate si cumparari de rable pe bani multi.
Dupa 1990 Baroul Bucuresti s-a umplut de mafioti si securisti!
Nicoale Cerveni ziz Bulumac a dat drumul in AVocatura tuturor politailor,securistilor care au acparat clientela ,multi avocati murind de foame!
Pachiu Laurentiu a umblat prin MAE si SUA, si acum a ajuns si „camera de comert”,probabil este sprijinitorul tuturor firmelor care vin si incheie contracte paguboase contra tarii.
Cer lamuriri d ela Barou, cum de este non-profit si nonpolitica din moment ce face avocatura cu asociatii sai adica Baroul ce face ?
Cum isi permite sa vorbeasca de bugetul Ro., in calitate de „institutie denumita „camera de comert”(AmChAM)ce este asta,detine Comertul Romaniei cu „americanii”??
Acest securist deschizator de drumuri catre ,ce ? BAroul Bucuresti, dle Briciu ,sa-ti fie RUSINE si intregii conduceri fie a Baroului, fie a Uniunii !
MArea majoritate a avocatilor mor de foamen, rusine MAFIE A SEFIEI AVOCATESTI !
Cati SECURISTI AI IMBUIBAT, BAROU BUCUSRESTI ?Unii mor la bara si altii hapaie ?SA VA FIE RUSINE !
Prima -„Careianul Dorin Munteanu a fost ales în funcția de președinte în Consiliul Camerei de Comerț Româno-Americane, capitolul D.C.,(RACC ™) este cea mai veche asociație comercială bilaterală dedicată dezvoltării relațiilor de afaceri prospere între România și Statele Unite.RACC ™ desfășoară conferințe, seminarii, pentru a facilita dezvoltarea afacerilor. RACC ™ este singura cameră reprezentativă din SUA, recunoscută de Camera de Comerț Americană din Statele Unite ale Americii – ORGANIZATIA UMBRELA a Camerelor bilaterale de Comerț ale UE.”(Buletin de CArei 6 October 2020 .A doua „Camera de Comerț Americană în România (AmCham România)”isi permite sa dea „sfaturi”necerute Guv.,-” o organizatie non-profit si non-politica, ce promoveaza interesele comerciale si economice ale SUA si comunitatea de afaceri locala si internationala din Romania.Apartine lui PAchiu si asociatii din cite inteleg sunt avocati ,mai precis Laurentiu Pachiu este Managing Partner, avand peste 22 de ani de experienta in avocatura de business, mediul academic si diplomatie, in calitate de fost diplomat in cadrul MAE din Romania.Laurentiu si-a inceput cariera in cadrul unei firme de avocatura de top din SUA, cu sediul in Bucuresti, in cele din urma dezvoltandu-si propria afacere. In cadrul Pachiu si Asociatii, coordoneaza ariile de practica Energie, Finante si Litigii, acordand asistenta clientilor in domeniul energiei-petrol si gaze naturale, tranzactii transfrontaliere, concesiuni, finantari de proiect, piete de capital, privatizari si structuri offshore.CE CAUTA PACHIU ,sa se dea „org.non-profit si non-politica cind slujeste 450 de companii americane,facind avocatura ACOPERIT DE BAROUL Buc face afaceri si spune ca este non-profit ?ESTE ONG?BAROUL BUCURESTI,RUSINE -ASA AI AJUNS ?EVAZIUNE FISCALA,SCOP ILICIT!
AmCham România adevaratul, unicul si indispensabilul Consiliul Economic al Romaniei iohaniste, mai vreti si social, pai n-a spus Turcanca ca asistati social sunt de porc (nenorocire este ca toti suntem dusi spre ajutorul social – de atatea investitii, oamenii nu mai conteaza, dupa pensii, salarii, cei care vor rezista la incendii, vor fi si ei taiati la propriu, la figurat conteaza doar la votarea alogenilor tradatori/vanduti).
Va raportez că România e o parte din USA / o parte din Austria / o parte din Germania / o parte din Olanda / o parte din Ungaria / o parte din Rusia ,mai trebuie sa ia bulgarii in citiva ani Valahia . Oculta sa știți că nu are mari pretenții se mulțumește doar cu BNR .
Noi ,in timp ce ascultam manele și ne uitam la vulpița ,am rămas fix cu _ _ la.
deci asa au facut ei in America de au ajuns la un deficit de peste 20.000 de miliarde, nu mai stiu cat este deficitul, poate 27.000, cea mai puternica tara are si cel mai mare deficit, au dat mii de $ populatiei si au planificat ajutoare, dar altii trebuie sa stranga economia cat mai mult ca sa nu se redreseze…sa fie usor de cumparat pe doi lei ai lui Anca Dragu, o geniala economista…
Normal ca ii lauda daca au alocat armatei mai mult decat ceruse! Cum sa nu ii laude daca afacerile curg in cascada?!
În ansamblu, salutăm începerea detrumpizarii SUA (Camera de Sperț Romana din SUA)
Am Cam (cât) România. Pentru ce a a rămas romànii să plătească taxe mai mari. Să se crească baza de colectare a taxelor: Domnul Radu Berceanu a propus din 2010 să se plătească o taxă de tip rovignetă de cei ce vànd mere, prune, țuică cununi de ceapă , pepeni, etc… pe margine drumurilor naționale, și județene și nu este implementatată nici astăzi propunerea, iar doamna Ioana Petrescu a propus din 2014 o taxa fixă pe cununa de usturoi și nici aceasta nu a devenit sursă de venit a statului România pentru cumpărarea rachetelor USA model 1980 și avioane de vântoare F16 model 1975, casate de programul rabla al portughezilor. De indicații din 1990 din partea occidentului ne este plin podul.
Ro.si-a pierdut suveranitatea ,iar acum e parte a S.U.A ?
Io cre’ ca amerlocii cred bine: cu bugetele lui Citu care vede numai performante si cresteri spectaculoase ale economiei rromanistaneze, americanii sunt sigur ca Rromanistanul va ramane in continuare colonia lor credincioasa.
Jos cu Pensiile Nesimtite !
intr-o tara normala care nu e guvernata de alogeni, o alta tara nici nu ar avea indrazneala sa-si de-a cu parerea despre treburile interne ale altui stat !
dar cum nu mai santem o tara normala ci o colonie guvernata de alogeni, este firesc ca o alta tara care are un interes direct in a -si maximiza profitul din exploatarea coloniei, sa fie interesata ca actiunile reprezentatilor directi : guvernatorii coloniei, respectiv cozile de topor, sa fie astfel administrate incat profitul sa fie cat mai mare !
Nu am auzit ca ca guvernul Catu sa se gandeasca la bugetul SUA! Ce legatura este intre coada vacii si stampila primariei?Aha,am uitat ca Romania nu e Turcia!
Au uitat sa ii sugereze lui citu sa impoziteze cifra de afaceri a supranationalelor…
Plan Național de Redresare și Reziliență – ce pompoasa denumire pt un amarat de proiect pt 1-2 ani, care tema scolareasca, „guvernul meu” de repetenti si falsificatori de diplome de studii, nu este capabil nici s-o inteleaga, nici s-o dibuiasca, daramite s-o aplice si s-o execute. Unde sunt planurile cincinale finalizate cu succes de regimul comunist, de pe urma carora Romania era o Tara infloritoare si ravnita de crocodili si serpi ?!
Si sunt inca 4 ani (pana la alegeri) de curba de sacrificiu pe umerii Poporului Roman, apoi nenorocitii astia dispar in Tarile calde cu Bugetul Tarii in Banci straine – model Basescu, Popoviciu, Videanu, Udrea & grupul din Monaco.
„prin creșterea gradului de colectare a veniturilor fiscale”!! Ahaaa…pai cand Dragnea a vrut sa impoziteze ca lumea bancile si multinationalele ….l-au bagat la puscarie !!
KomiSSarul Bernie Sanders totalmente Dezamagit de atitudinea tovarasei Nancy Pelosi ameninta ca va Declansa cea de a II-a Revolutie Socialista daca Cimpanzeii si Urangutanii din Trupele sale de Soc nu vor primi Pensii Speciale, Margele de Diamante si Dinti de Aur. Zombie Joe refuza Perfuziile dorindu-si Moartea iar Kamala fumeaza Weed si Crack Cocaine in Biroul Oval cu Rapperii.
Despre Bugetul Romaniei numai de Bine, ca sa zicem asa…