![cazier judi](https://www.cotidianul.ro/wp-content/uploads/2018/10/01/cazier-judi-1000x600.jpg)
Guvernul a adoptat, joi, proiectul de lege pentru modificarea şi completarea Legii nr. 290/2004 privind cazierul judiciar, prin modificări fiind introdusă posibilitatea obţinerii certificatului de cazier judiciar şi în format online, dar numai de către cetăţenii români şi de către persoanele juridice care au sediul social în România.
Acest document în format electronic va putea fi obţinut prin intermediul platformei Hub de servicii de la nivelul Ministerului Afacerilor Interne, mai arată comunicatul de presă al Guvernului.
Pentru situaţiile în care pentru obţinerea certificatului de cazier judiciar din alte state sunt necesare şi impresiunile digitale şi palmare, proiectul de lege aprobat de Guvern prevede posibilitatea de amprentare la nivelul Direcţiei Cazier Judiciar, Statistică şi Evidenţe Operative şi la nivelul serviciilor teritoriale de profil.
Proiectul de lege aprobat de Guvern va fi transmis spre dezbatere şi adoptare Parlamentului.
Si mie mi-a luat amprentele când m-am angajat la magazin mai demult . Fără cazier nu te primea in serviciu pe la vârsta de 17 ani .
Parcă au anunțat aceasta lege că fiind în funcțiune cu câteva luni in urma! Ce au făcut? Au făcut alta lege sau au completat-o cu ce li s-au sculat lor pe dedicație că fiind definitivă? Și până acum puteai scoate cazierul cu programare online și trebuia să îți ia amprentele! Ce e nou in legea asta? Nimic! Totul e că înainte dar laudele s-au înmulțit că e campanie electorală!