Cod Roșu în România. Arșița se mută din vestul Europei la noi

Valul de căldură extrem care a sufocat în ultimele zile vestul Europei ajunge în România. ANM a emis avertizări succesive de cod galben, portocaliu și roșu.

De Magda Colgiu-David - Senior Editor
Cod Roșu în România. Arșița se mută din vestul Europei la noi

Valul de căldură extrem care a sufocat în ultimele zile vestul Europei ajunge în România. ANM a emis avertizări succesive de cod galben, portocaliu și roșu.

După Franța, Spania și Italia, același front tropical se extinde spre est. El aduce în țară temperaturi de până la 40 de grade și nopți tropicale.

Valul de căldură se extinde rapid din vest spre restul regiunilor. Meteorologii avertizează că maximele vor urca frecvent între 32 și 40 de grade C. Vor fi valori mai ridicate în Câmpia de Vest. În același timp, nopțile rămân sufocante, cu minime care nu mai coboară sub 18–25 de grade. Temperaturile de acest gen definesc așa-numitele nopți tropicale, tot mai prezente în perioadele dominate de caniculă.

26–27 iunie

Pentru intervalul 26–27 iunie, ANM a emis un prim set de avertizări. Sub cod galben intră Oltenia, Muntenia, Dobrogea, Moldova, sudul Banatului și sudul și estul Transilvaniei. Aici, temperaturile ating 30–34 de grade. Disconfortul termic devine accentuat. În paralel, Crișana, Maramureș, nordul Banatului și mare parte din Transilvania se află sub cod portocaliu. Temperaturile ating maxime de 33–37 de grade și un ITU ce depășește pragul critic.

27-28 iunie

Începând cu 27 iunie, valul de căldură persistă. Oltenia, Muntenia, Dobrogea și Moldova rămân sub cod galben, cu temperaturi de 30–34 de grade. Banatul, Crișana, Maramureșul și Transilvania intră din nou sub cod portocaliu. Mximele urcă spre 38–39 de grade C, în special în Câmpia de Vest. Nopțile devin tropicale, cu minime de 17–22 de grade C.

28-29 iunie

Duminică, 28 iunie, Dobrogea și sud-estul Munteniei se află sub cod galben, cu maxime de 30–34 de grade C. Minimele pot urca până la 24 de grade C pe litoral și în Delta Dunării. Banatul, Oltenia, cea mai mare parte a Munteniei și Moldovei intră sub cod portocaliu, cu 34–38 de grade C și disconfort termic accentuat.

Cel mai sever episod este însă cel marcat de codul roșu, valabil în Crișana, Maramureș, Transilvania și nordul Moldovei. Aici, se vor înregistra temperaturi extreme, comparabile cu recordurile absolute ale lunii iunie.

Maximele pot ajunge la 39–40 de grade C, iar nopțile rămân sufocante, cu minime între 17 și 25 de grade. Acest tip de avertizare, rar emis, indică un risc major pentru sănătate, în special pentru persoanele vulnerabile, iar autoritățile recomandă respectarea măsurilor de protecție specifice perioadelor de temperaturi extreme.

 

În restul țării, avertizările de cod portocaliu și cod galben marchează extinderea fenomenului. Vor fi valori ridicate și risc crescut pentru sănătate, în special pentru persoanele vulnerabile. In acest context, autoritățile recomandă respectarea măsurilor de protecție specifice perioadelor de temperaturi extreme.

ANM precizează că valul de căldură intens va continua și în primele zile ale lunii iulie. Avertizările vor fi actualizate în funcție de evoluția fenomenelor.

Distribuie articolul pe:

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.