Concedieri la stat. S-a decis câte posturi vor fi desfiinţate la Camera Deputaţilor

”În urma deciziei de redimensionare a aparatului bugetar, asumată de Coaliţia…

De (V.N.)
Concedieri la stat. S-a decis câte posturi vor fi desfiinţate la Camera Deputaţilor

”În urma deciziei de redimensionare a aparatului bugetar, asumată de Coaliţia…

Preşedintele Camerei Deputaţilor, Ciprian Şerban, a anunţat marţi că, în urma deciziei de redimensionare a aparatului bugetar, au fost identificate 240 de posturi ce urmează a fi desfiinţate.

”În urma deciziei de redimensionare a aparatului bugetar, asumată de Coaliţia PSD-PNL-UDMR-Minorităţi naţionale, conducerea Camerei Deputaţilor, împreună cu aparatul de specialitate, a demarat o analiză a organigramei instituţiei. În urma acestui proces, au fost identificate 240 de posturi ce urmează a fi desfiinţate”, a transmis preşedintele Camerei Deputaţilor.

Astfel, Departamentul legislativ şi al Secretariatului tehnic – (Cancelaria preşedintelui, cabinete membri ai Biroului permanent, cabinete preşedinţi de comisii, aparat de lucru comisii) ar urma să desfiinţeze 71 posturi, iar la Cabinetul Secretarului general, cabinete secretari generali adjuncţi, 17 posturi.

La Secretarul general adjunct se va desfiinţa un 1 post, la Direcţia de comunicare, Direcţia pentru promovarea activităţii parlamentare, Direcţia informatică, 15 posturi, iar la Departamentul economic şi cel de resurse umane -14 posturi.

Alte posturi care se vor desfiinţa sunt:

  • Direcţia de control şi Serviciul audit – 8 posturi;
  • Direcţia studii parlamentare şi Direcţia externe şi protocol -13 posturi;
  • Departamentul transporturi şi administrativ, Centrul de dezvoltare tehnologică – 45 posturi;
  • Direcţia de afaceri interne, Direcţia tehnic operativă şi Direcţia achiziţii publice – 19 posturi;
  • Centrul internaţional de conferinţe – 37 posturi.

”Propunerea pentru noua organigramă va fi supusă, miercuri, 29 ianuarie, aprobării Biroului permanent, apoi va fi prezentată în plenul Camerei Deputaţilor spre adoptare”, mai anunţă preşedintele Camerei Deputaţilor.

Potrivit acestuia, întregul demers va respecta legislaţia în vigoare privind dialogul social.

”Au avut loc discuţii cu reprezentanţii sindicatelor şi a fost reiterat faptul că vor fi respectate prevederile legale în materie de concedieri colective. Cele 35 de milioane de lei economisite anual din anvelopa salarială vor fi însoţite de economii generate de eficientizarea cheltuielilor de regie ale instituţiei”, mai spune Ciprian Şerban.

Distribuie articolul pe:

9 comentarii

  1. Uitaţi-vă atent şi concret cine zboară şi cine rămâne! Facem pariu că zboară cei calificaţi fără sau cu pile expirate şi că rămân frizerii şi videochatistele etc. care sunt ai/ale cui trebuie??? Trăim în România preeuropeană, fraţilor! Nu vă mai piliţi cu apă chioară stătută…

  2. Vraja marii! Nu se va restructura nimic! Tot prostii trebuie sa suporte mărirea TVA ca statul sa facă rost de bani! Boierii de la „stat degeaba” nu vor să lucreze la patron! In tinerețuri, un cercetător de la IFTM mi-a spus că primele probleme pe care trebuie sa le rezolvi când ajungi dimineața la serviciu, sunt cele personale și apoi cele din fisa prostului. Și problemele de serviciu să le lași pe mâine că poate nu mai e nevoie! Acum 35 de ani o bătrână mi-a spus: sa te ferească Dumnezeu să lucrezi la patron!

  3. Pai Bolojane , ai zis ca reduci numarul parlamentarilor cu 300. Nu asa era referendumul ? Te ai pripit ?

  4. Luați bă exemplul lui Ceaușescu , cu Marea Adunare Națională :
    Aleșii își păstrau locurile de muncă și veneau doar o dată, cel mult de două ori pe lună la ședințe unde li se deconta transportul , diurna și eventual o noapte de cazare .
    Cât privește îndemnizația aceasta era încă o jumătate din salariul pe care-l avea la locul de muncă!
    Nu secretare, birou parlamentar, mașină cu șofer, apartament plătit de la buget, adică de noi !
    E drept că acuma, ăștia nu mai au alt loc de muncă, singura lor vacă de muls este politica !
    Și când te gândești că de vreo 35 de ani se tot învârt ca corbii pe hoit, cam aceiași neisprăviți, că oamenii de calitate nu mai pot răzbi prin încrengătura asta de lichele cu pedigri politic de gașcă ! 8-)

  5. Cand vor fi concediati 800.000 de taietori de frunze la caini, atunci putem spune ca s-a facut restructurare.
    Ceea ce se face acum , nu e restructurare, e bataie de joc fata de contribuabili.

  6. Ba nenorociților mincinoși, dar cum a rămas cu cele peste 200 locuri de muncă neocupate la voi in campul de prăsilă? Da, acele 200 locuri neocupate despre care spuneați că vor fi șterse din organigrama politica!

  7. Ha, ha! Ce-i trăbă Camorrei Deputațâlor compartiment di audit? Ca să-i ia ‘ntrebări pi deputaț’ asupra legalițățâ ș’ oportunitățâ (su)miilor cheltuite?…

  8. Eu as vrea sa stiu daca astia intra in somaj ca fraieru’ de rand, sau vor fi reangajati/mutati la alte structuri ale statului mai putin expuse?
    Din formulare se intelege ca posturile se desfiinteaza nu si ca ocupantii vor intra in somaj.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.