Confruntarea greilor din PSD și PNL. „Dane, lasă scenariile!”

Primii doi oameni după președinte din PSD și PNL și-au trimis replici pe social media, pe tema formării noului guvern. 

De Redactia Cotidianul - redactor
Confruntarea greilor din PSD și PNL. „Dane, lasă scenariile!”

Sursa: colaj realizat de news.ro

Primii doi oameni după președinte din PSD și PNL și-au trimis replici pe social media, pe tema formării noului guvern. 

Totul a plecat de la un scenariu imaginat de Dan Motreanu și la care Claudiu Manda a ținut să dea o replică. Motreanu a pornit de la încercarea eșuată a lui Nicușor Dan și a PSD de a-l impune pe Adrian Veștea premier, peste capul PNL. Mâna dreaptă a lui Ilie Bolojan i-a invitat pe social-democrați să-și imagineze cum ar fi fost să li se impună lor ca premier „bolojenistul” deja celebru Constantin Toma. 

Duminică dimineața, ora 9:00. Președintele României îl desemnează pe un primar PSD (de ce nu chiar Constantin Toma?) pentru funcția de prim-ministru.

Înainte de desemnare, nu îl anunță pe președintele PSD, Sorin Grindeanu. Nici primarul care urmează să fie desemnat premier nu îl anunță pe Sorin Grindeanu, deoarece i se cere să păstreze secretul. „Interesul național” cere discreție. Așa îi spun unii președintelui, își începe postarea Dan Motreanu. 

PNL anunță imediat că susține candidatul PSD desemnat și începe să facă „jocuri” în interiorul PSD, mai scrie europarlamentarul proaspăt instalat în funcția de prim-vicepreședinte al partidului.

PSD se opune oficial acestei desemnări.

Între timp, alesul Președintelui începe să telefoneze parlamentarilor PSD. Unora le propune funcții de ministru, altora diverse poziții importante. Li se explică elegant că asta este și voința Președintelui României și că, bineînțeles, PSD îi va păstra în partid fără nicio problemă.

Mai mult, unii chiar acceptă să intre în Guvern, iar în dreptul numelor lor apare sigla PSD.

Evident, restul partidului va fi încântat de această asociere și va aplauda inițiativa.

Motreanu invocă instituții care ar fi făcut promisiuni și scenarii gândite în laborator

Dan Motreanu include în scenariu și „instituții” care ar fi făcut presiuni și promisiuni pentru a-i convinge pe liderii PSD să accepte premierul pus peste capul lor și să voteze noul guvern. 

Ca tabloul să fie complet, liderii organizațiilor PSD sunt contactați inclusiv din diverse instituții „veghetoare ale Constituției”. Li se propun funcții de secretari de stat, conduceri ale unor agenții guvernamentale și chiar… „libertate”, dacă vor susține Guvernul. Totul, desigur, exclusiv în numele interesului național.

Luni, lista miniștrilor și programul de guvernare ajung în Parlament.

În Birourile Permanente Reunite, PSD cere ca în dreptul miniștrilor să nu mai apară sigla partidului. Cererea este respinsă.

PSD acceptă senin decizia, în numele democrației și al respectului instituțional.

Vine și ziua votului. Mai mulți parlamentari PSD votează Guvernul, ignorând poziția oficială a propriului partid. Rezultatul? Guvernul cade, pentru că nu întrunește numărul necesar de voturi.

Iar PSD, dând dovadă de un comportament evlavios, decide să nu sancționeze pe nimeni. Deci, nu este nevoie de un congres extraordinar.

Dan Motreanu vorbește inclusiv de „laboratoare” unde se coc marile strategii. 

România, însă, are nevoie de un Guvern cu puteri depline. Așa că, în laboratoarele unde se coc marile strategii politice, apare soluția salvatoare: cel agresat trebuie să îl susțină necondiționat pe agresor. Prin urmare, PSD va trebui să susțină PNL, fără un acord privind politicile publice și fără reciprocitate. Doar așa proiectul măreț poate continua.

În definitiv, ce este mai firesc și, creștinește, decât să îi mulțumești celui care te lovește?

P.S. Orice legătură cu realitatea este, desigur, pur întâmplătoare… sau poate nu.

Claudiu Manda, replică pentru colegul din Parlamentul European

Colegul său din Parlamentul European, secretarul general al PSD, Claudiu Manda, îi dă replica. Manda susține că PSD ar fi fost de acord să i se impună drept premier Constantin Toma, disidentul numărul unu al partidului. Contrar celor afirmate de Claudiu Manda, Sorin Grindeanu de exemplu a subliniat de la bun început că el nu va accepta, dacă e premier desemnat, să-i spună alții ce să facă și nici pe cine să pună în guvern. 

Numai că PSD nu pune orgoliul politic deasupra interesului României.

Dacă un asemenea scenariu ar debloca situația politică, ar da României un guvern cu puteri depline și ar permite continuarea proiectelor esențiale pentru țară, precum PNRR, aderarea la OCDE, programul SAFE, investițiile și consolidarea credibilității externe a României, PSD nu l-ar respinge.

Singurul sfat pe care i l-aș da acelui primar PSD ar fi, însă, să se gândească de două ori înainte să accepte.

Nu de alta, dar până va veni momentul ca domnul Bolojan să își respecte cuvântul, sigur se răzgândește din nou (amândoi știm că este un mincinos) și mai găsește un motiv să rămână. Nu ar fi prima dată. Nici măcar a doua.

P.S. Dane, lasă scenariile!

Realitatea este că nu vreți să plecați de la guvernare nici cu apă fiartă, ca să nu vă pierdeți funcțiile și privilegiile.

V-ați închis în cămară, ați aprins lumina și l-ați găsit pe Ciucu ronțăind într-un colț.

Știrea a fost prezentată inițial de news.ro.

O ecuație imposibilă. Nicușor Dan, între alegeri anticipate și suspendare – ANALIZĂ

Distribuie articolul pe:

4 comentarii

  1. Excelentă ideea lui Motreanu! Iar Manda e un bou pesedist, scrie și el ce-i dictează Olga, pe care am văzut-o la tv cu acuzația că Bolojan e mincinos (pentru ea și Manda) și ideea că Bolo nu vrea să plece de la guvernare (unde nu poate să facă mai nimic din ce ar vrea).
    Ce spune Manda și Olga seamănă cu acuzațiile prostești ce i le aduc lui Siegfrid Mureșan: că a fost de acord cu Mercosur (care a fost respins doar de patru state UE din 27, că n-are nume neaoș (de parcă Olga ar fi neaoș), că n-a făcut nimic pentru Hunedoara (trebuia să facă arenă mare, ca Ponta la Tg. Jiu, din banii noștri, prin, de fapt, trafic de influență, ce mentalitate pesedistă).

  2. Avea nevoie România de încă o publicație de dreapta , de rea credință ? Nu e destul Bolojan și partidul liberal , care se autointitulează național ? M.Grancea

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.