În 2017, Călin Georgescu susținea în Aula Magna a Universității de Vest din Timișoara conferința intitulată „A fi sau a avea”. Prelegerea este distribuită pe platforma YouTube de către un cont intitulat „Pământul Strămoșesc Neoficial”.
Afișul conferinței îl prezenta pe Călin Georgescu ca „expert ONU în dezvoltare durabilă”, „doctor în știința solului” și „membru al Clubului de la Roma”.
Călin Georgescu: „Virusurile sunt dușmani creați artificial”
Discursul lui Georgescu de la UVT a fost presărat de teorii antivacciniste și conspiraționiste. El își exprimă reticența față de vaccinuri, susținând că copiii sănătoși sunt îmbolnăviți de fapt de vaccinuri.
„Și la fel este și cu vaccinul. Păi cum pot să cred eu așa ceva. Dintr-un copil sănătos eu fac un copil bolnav, dintr-un motiv foarte simplu: pentru că boala apare când sistemul imunitar este scăzut. Ori vaccinul nu îți crește sistemul imunitar, ți-l slăbește. Aparte de faptul că este un drept, poate să fie, dar nu e o obligație, dar nimeni nu-și pune nicio întrebare în acest sens”, spune Călin Georgescu, potrivit Hotnews.
Georgescu mai spune în discursul său că virusurile și dușmanii sunt create artificial: „Controlul se face atunci când aduci frica și frica o aduci când creezi un dușman. Dacă nu mai este frică, nu mai este control. Și așa sunt și virusurile, sunt dușmani creați artificial: aveți gripă aviară, gripă porcină. Toate sunt virusuri, sunt dușmani”
Georgescu alocă o parte importantă a discuției despre medicina cancerului și sugestiei sale că chimioterapia nu este benefică: „Și eu vă spun că cu cât suntem mai bolnavi, cu atât aduci mai mulți bani la sistem. Asta se dorește. Și lumea nu înțelege. Nu-ți pui o întrebare firească”.
„Iau cancerul. Rata mortalității este cam de 97%, a celor bolnavi de cancer în lume, prin tratamentul utilizat de chimioterapie. Domnule, ce este chimioterapia? De ce nu-ți pui o întrebare simplă? Este un acid. Și dacă iau PH-ul sângelui, 7,3 sau 7,4, tot ce înseamnă alcalin sus este viață, tot ce înseamnă acid este moarte”, mai spunea fostul prezidențiabil.
Ce spune Marilen Pirtea despre conferința lui Georgescu
Cotidianul l-a contactat pe rectorul Universității de Vest, Marilen Pirtea. Potrivit CV-ului său, el se află la cârma universității de mai bine de 13 ani.
Pirtea susține că la momentul acela era plecat din țară și conferința a fost organizată la inițiativa societății civile, fără a oferi numele vreunei instituții.
„În acea perioadă, eu o săptămână eram plecat din țară, nu eram în universitate. Această conferință nu a fost organizată de Universitatea de Vest din Timișoara, ea a fost găzduită (…) Nu am avut la universitate nicio decizie în ceea ce înseamnă conferința, invitații și participanții”.
Întrebat de cine a fost organizată, Pirtea spune că de „diverse ONG-uri, oameni din societatea civilă”, fără a oferi un nume concret.
„Nu știu în momentul ăsta cine e persoana care a organizat. Colegii mei care au rămas să coordoneze universitatea în acel moment, avem o procedură în care se primesc solicitări de astfel de evenimente, diverse evenimente, și se analizează dacă se acordă sala respectivă sau nu, într-un regim de chirie poate să existe, contracost, într-un regim sub alte forme, conform regulamentelor universității”.
„Nu sunt convins că n-au participat studenți”
Marilen Pirtea nu a putut preciza nici dacă închirierea sălii s-a făcut contracost, întrebat fiind de jurnalistul Cotidianul: „Nu știu dacă a fost contracost, posibil să fi fost”.
Cât despre auditoriu: „Nu sunt convins că n-au participat studenți. Până la urmă, universitățile sunt agora de dezbatere în care diverși invitați vin să-și pună puncte de vedere. De la susținătorii LGBT până la susținătorii zonei creștine, și așa mai departe. Ăsta este în general rolul unor universități”.
Întrebat și cine analizează oportunitatea organizării unei conferințe în universitate, rectorul UVT mai precizează că „oportunitățile sunt aprobate de prorector, fiecare pe domeniul în care teoretic ar avea loc conferința”.
„Vine de la decanatele facultății, sunt 12 facultăți, are universitatea în acest moment, atunci aveau 11, și există un circuit, să spunem, ierarhic, care să vadă domeniul conferinței sau de unde vine o astfel de solicitare pentru oportunitate. Aprobarea sălii se realizează de directorul general administrativ al universității”, încheie Marilen Pirtea în discuția cu Cotidianul.
Georgescu, acuzat pentru promovarea unor concepții fascicste, legionare, rasiste ori xenofobe
Reamintim că fostul candidat la alegerile prezidențiale anulate de CCR, Călin Georgescu, se află sub control judiciar în dosarul în care este judecat pentru promovarea de idei, concepții sau doctrine fasciste, legionare, rasiste ori xenofobe.
În acest dosar, fostul candidat la prezidențiale a fost trimis în judecată pe 2 iulie de Parchetul General.
El este acuzat de promovarea, în public, a cultului persoanelor vinovate de săvârșirea unor infracțiuni de genocid, contra umanității și de crime de război, precum și de promovarea, în public, a ideilor, concepțiilor sau doctrinelor fasciste, legionare, rasiste ori xenofobe, în formă continuată (cinci acte materiale).
Pentru aceste infracțiuni, pedepsele sunt între trei luni și trei ani de închisoare și interzicerea unor drepturi. În forma continuată, limita maximă a pedepsei se poate majora cu încă trei ani.
Procurorii Parchetului General susțin că pe 16 iunie 2020, în septembrie 2020, pe data de 2 octombrie 2021, 1 septembrie 2024 și pe 16 mai 2025 a promovat în public, prin diverse mijloace, idei, concepţii și doctrine fasciste, legionare și xenofobe.
Procurorii au remarcat și reproducerea „prin imitație, aproape până la identitate”, nu doar a cuvintelor lui Ion Antonescu, ci și a gesturilor și tonului vocii sale, „efectuând salutul legionar”.
WONDERFUL Post.thanks for share..more wait .. …
Ati ajuns sa comentati un interzis la candidatura si un acuzat penal in curs de intrare la puscarie ? Adica un NIMENI in drum. Misto !
Daca CG a sustinut el ca noi bem sucuri cu nanocipuri, ca s-a intalnit cu fiinte non-umane si ca apa nu e H2O, ce mare branza a fost sa sustina si o prapadita de conferinta?
Totul este sa vrea, ca pr0sti care sa-l asculte sunt destui.
roaga pe cineva sa-ti explice ce a zis .
Oare cum de s-au smintit atâția alfabetizați ( cititori !) ; nu de prinde de ce citești , ci de cum gândești și alegi / apreciezi credibilitatea surselor , dacă ce vezi nu crezi !
Si ma rog ,ce a spus gresit Calin Georgescu ,sau nici acum oamenii nu isi dau seama cat rau a facut acest vaccin pt. Corona oamenilor ? Majoritatea celor care s-au vaccinat se inbolnavesc foarte des de gripa ,sistemul lor imunologic a fost distrus de acest vaccin si corpul lor nu se mai poate apara de nimic.
Totul
Ce nenorociti, cum n-au fost suficient de vigilenti tovarasii si au lasat pe „dusmanul poporului european” sa vorbeasca liber! Noroc ca „justitia” il hartuieste pe Calin ca sa se invete minte si alta data sa nu mai creada ca traieste in democratie cu alegeri libere si libertatea cuvantului. Ana , Luca si cu Dej au bagat spaima in burgheji!
comentariul dvs.
Efortul de atunci al lui Calin a fost inutil. Universitatea lui Partzea a devenit un ong sorosist.
pai daca-l cheama Pirtzea !…
Cite comentarii ati cenzurat ?Si da si aici ca in USA , s-au trezit dupa 20 de ani ca CG a tinut conferinte ,precum in USA babele si-au adus aminte dupa 30-50 de ani ca au fost”violate”….Pai CG nu este profesor universitar ? Da ,Nicolae Iorga tinea cindva conferinte la Rapa Galbena in Iasi. Reintroducem modelul ?Daca da as vrea sa vad citi vin la o conferinta a lui CG si citi la a lui Partza „Mary Len(a) ….
Dacă se știa de atunci( 2016) despre orientările lui Georgescu, de ce nu i-au respins dosarul de participare la alegeri, bașca nu era prima dată, a mai fost și cu iohanis. Ce să înțeleg, că suntem vulnerabili sau cei ce au anulat alegerile sunt niște secături. A rămas o pată neagră pe justiția română. Greu va fi spălată mai ales după ultimele evenimente.
Doua (2) comentarii si alea negative?
Hahahahahahaha!
Nu prea merge noua orientare progresista. Nu, pacalicilor?
Care educație? Care scoate la capăt de banda numai filozofi( tâmpiți,conform Petrov)?
o cunostinta a facut varicela, desi in copilarie a avut si se spune ca fiind boala copilariei devii imun, din acel moment mi-am pus intrebare ce imunitate avem dupa vaccinare, daca dupa varicela nu esti imun?
cat despre vaccin in Homeopatie este descrisa Sicoza, una din cauze este vaccinul…asa ca CG nu este un pioner ci a studiat cazuisticile unor specialiti…
Vaccinurile constituie cel mai mare succes medical al tuturor timpurilor. Insuccesurile pot fi din prosta administrare. Campaniile antivacciniste au dus la reaparitia unor boli demult eradicate.
Nu e vorba de vaccinurile „clasice” la care te referi tu (antipoliomielitic, contra variolei etc) care desigur cǎ sunt foarte utile, ci la fǎcǎturile de „vaccinuri antigripale” sau alte asemenea care nu fac decât sǎ ajute virușii sǎ se modifice și sǎ devinǎ mai rezistenți la orice tratament, afectând într-un final și oamenii sǎnǎtoși, cu imunitate bunǎ.
@A Wakefield
Cum explicati faptul ca intr-o familie cu doi copii doar cel mic, diferenta de doi ani a facut poliomelita in anii cand inca nu era vaccinul? iar pe un areal de cateva strazi inca un copil a avut aprox. in aceeasi perioada? deci la cateva sute de familii si zeci de copii…
Important este când îl arestează pe puletele grobian Căcalin Georgescu? Celelalte sunt vrajeli!Va imaginați ce a făcut acest impostor,pretins expert ONU și membru al clubului de la Paris.Am înnebunit,cu toții?
este o clona .
Un (editat) # rezistent ma cloneaza
Domnu’ autor citind ultima fraza din articol m-am lămurit definitiv. In tara asta nu mai este nici o speranță, nici din partea…., nici din partea…
Mai nene,
Voi nu v-ati prins ca dl Calin Georgescu se crede al doilea atoatecunoscator, la fel ca tov Ceausescu? De aceea ravneste el la sceptrul si scaunul de la Cotroceni.
Beleaua cea mai mare este ca si gaseste destui dekrepitzi care sa-l creada, sa-l aplaude si sa-l sustzina.
Beleaua ..este situația in care sântem … nu conceptia ta prietene !!!
Cenzura ,felicitari sunteti exemplara in cel mai cenzurat on line, in rest plin de articole de doi bani
Facem abstractie de acuzatiile care i se aduc, deoarece sunt controversate si nu sunt probate in instanta. Sintagma „a aparut de nicaieri” nu se probeaza. In tara era arhicunoscut, vedem ….ONG-uri care au organizat ac conferinta. La alegeri, d. Georgescu nu avea nevoie de boti. Era arhicunoscut in tara, avea adepti, avea cine-l sustine. Si….mai constatam: S-a apelat constant la d. Georgescu ca la un expert, profesionist etc….pana cand a atins interesul sistemului. Declicul a fost in 2024. Dar…..de…”d’aia n-are ursul coada”–spune o experesie romaneasca.
Da,e cunoscut ca sarlatan. In oct 2022 i-a promis lui Razvan Leu (Buzau) ca-i va inapoia milionul de Euro cand va recupera banii dela AEP. Numai ca n-a avut nicio cheltuiala in campania din 2024!
Nu sînt viruși microorganisme! Jamie Andrews (control studies) a dovedit-o pt totdeauna. Ceea ce susține CG este doar întreținerea minciunii cu virușii. Opoziție controlată!
Nu este sistem imunitar care să răspundă la nevinovatele bacterii și ciuperci (virușii sînt o minciună). Nu aveți ce vă-ntării. (Jamie Andrews substack @controlstudies) Cei vaccinați fac de 2,5 ori mai multe boli cronice. (Impact of Childhood Vaccination on Short and Long-Term Chronic Health Outcomes in Children:) Gripa e o răceală mai severă, e, de fapt, vindecare. (learninggnm)
teoria conspiratiei…zise tov. rares… numai un tov. de nadejde este capabil sa sustina narativul sistemului, el insusi fiind parte a mainstreamului, sluga sistemului… pentru voi este la fel de valabila/aplicabila teoria constipatiei ca asa va manifestati voi, cei care sinteti in gura cu „teoria conspiratiei”.
muhaha : asta e de noaptea mintii…”Procurorii au remarcat și reproducerea „prin imitație, aproape până la identitate”, nu doar a cuvintelor lui Ion Antonescu, ci și a gesturilor și tonului vocii sale… ”
si multi au sarit gardul…
Eiiiiii , ia sa fi fost acum Presedintele Romaniei = Calin GEORGESCU , ce mai ingaima Marilenul Pirtag ?
O mai dadea el din colt in colt ? Mai arunca el ceata peste eveniment ?
Dar cum in Romania demokratia umbla schioapa si cu capul spart ….