Cum au văzut rușii Parada de la Moscova la televizor?

”Militarii din Operațiunea Specială se opun unei forțe agresive care este susținută de întregul bloc NATO și, în ciuda acestui fapt, ei merg înainte”, a spus Vladimir Putin.

De Vitalie Cojocari - Contributor
Cum au văzut rușii Parada de la Moscova la televizor?

Foto: caracter ilustrativ

”Militarii din Operațiunea Specială se opun unei forțe agresive care este susținută de întregul bloc NATO și, în ciuda acestui fapt, ei merg înainte”, a spus Vladimir Putin.

Parada de 9 mai din Piața Roșie s-a desfășurat fără incidente, fără ca vreo dronă ucraineană să deranjeze. O confirmă purtătorul de cuvânt al Kremlinului.

Așadar, Zelenski s-a ținut de cuvânt, iar militarii ruși au putut mărșălui nestingheriți prin fața Kremlinului. Însă doar militarii. Nu a existat nici urmă de tehnică militară. Numai soldați care au trecut prin fața ochilor lui Putin.

Imaginile filmate de televiziunea rusă de stat au vorbit de la sine.

Au fost doar două mașini oficiale care s-au plimbat prin Piața Roșie. Una a ministrului rus al Apărării, Belousov. Acesta i-a salutat pe militari. Apoi a mers la Putin, l-a salutat și i-a dat onorul militărește.

Apropo de Putin, când a ajuns în Piața Roșie – surpriză, lângă el nu se află niciun reprezentant al Guvernului rus. Nici măcar purtătorul de cuvânt, absolut nimeni. Doar Lukașenko a putut fi văzut și Tokayev, președintele Kazahstanului. Asta dacă vorbim de liderii mai cunoscuți ai altor state. Atât.

Ah, da, să nu uit. Erau și foarte mulți bodyguarzi chiar pe scenă, acolo, printre invitați. Parcă mai mulți decât de obicei.

Robert Fico, premierul Slovaciei, nu a putut fi văzut la paradă. Peskov spune că acesta nu a reușit să-l întâlnească deocamdată pe Putin. Este la Moscova, dar încă așteaptă întâlnirea.

Din explicațiile purtătorului de cuvânt al Kremlinului, reprezentanții Guvernului rus nu au fost la cea mai importantă Paradă a Rusiei pentru că sunt la alte evenimente.

Revenind la Paradă. O femeie din suita lui Putin avea o pătură, dar pe care ulterior Putin nu a folosit-o. La Moscova pare să fie încă destul de frig.

Putin a ținut o cuvântare. A citit de pe foaie, iar ca un fir roșu în textul său a fost… poporul sovietic. Ca în vremurile sovietice de altă dată, de la tribuna din fața Kremlinului s-a vorbit despre marele realizări ale poporului sovietic.

Apoi de la poporul sovietic și de la victoria din Al Doilea Război Mondial, Putin a trecut la invazia rusească din Ucraina. De parcă ar fi unul și același război, iar rușii de azi sunt poporul sovietic de atunci.

Presa rusă despre debarcarea Guvernului în România: „Carusel electoral” contra lui Simion și „reforme șocante” marca Bolojan

Iată câteva momente din ceea ce a spus Putin:

  • ”Vă felicit cu ocazia Zilei Victoriei, sfânta, luminoasa și cea mai importantă sărbătoare a noastră.”
  • ”Poporul sovietic și-a salvat țara și lumea.”
  • ”Poporul sovietic a redat suveranitatea acelor țări care capitulaseră în fața Germaniei hitleriste.”
  • ”Poporul sovietic a pus capăt răului total și nemilos.”
  • ”Măreața realizare a generației învingătorilor îi inspiră pe luptătorii din Operațiunea Specială.” (n.r. Operațiunea Specială e războiul din Ucraina)
  • ”Militarii din Operațiunea Specială se opun unei forțe agresive care este susținută de întregul bloc NATO și, în ciuda acestui fapt, ei merg înainte.”
  • ”Oricât de mult s-ar schimba tehnica, lucrul cel mai important rămâne neschimbat: soarta țării este decisă de oameni.”
  • ”Victoria în Operațiunea Specială se făurește atât pe câmpul de luptă, cât și în spatele frontului.”
  • „Victoria a fost întotdeauna și va fi întotdeauna a noastră.”

Putin a vorbit despre oameni pentru că, așa cum vă spuneam, prin Piața Roșie, nici urmă de tehnică.

Un moment mai colorat a fost când au defilat militarii Nord Coreeni, cu nenumărate decorații care străluceau pe ei.. Explicația celui care comenta parada a fost că acești soldați au luptat cu rușii împotriva ”neonaziștilor din Kursk”. Oficialii Nord Coreeni din tribună erau încântați, aplaudau și zâmbeau cu gura până la urechi exact ca la Phenian.

Interesant este că au lipsit cadrele largi. La televizor am putut vedea aproape numai cadre strânse, cu soldați și cu trupele care mărșăluiau. Când mai apărea un cadru larg, era scurt. Nu puteai să-ți dai seama de amploarea paradei. Nu poți să-ți dai seama dacă era mică sau mare.

La final au trecut și câteva avioane de luptă deasupra Pieței Roșii.

Apoi Putin cu Lukașenko, Tokayev și alți câțiva invitați din delegațiile străine au mers să depună flori la mormântul soldatului necunoscut și… atât a fost.

Rusia vrea să-și trimită turiștii în Coreea de Nord. Avioanele de pe ruta Moscova – Phenian zboară goale

Distribuie articolul pe:

16 comentarii

  1. Pacat! In locul lui Zelenski eu le-as fi trimis cateva drone care sa lanseze fluturasi: ,,Putin Kriminal. Muskali, go home!”.
    Cu tancurile nu au mai defilat de frica sa nu le ramana iar in pana si sa trebuiasca sa le traga cu lanturile din Piata Rosie.

  2. Culme este ca nici o tara ‘eliberata’ de rusi nu a retinut termenul ‘eliberata’
    Daca unii au mitul lui Moise-personaj inexistent- ca fundament,altii au mitul infrangerii Germaniei,care e mai puternica ca niciodata

  3. A propos de Fico…
    Fico și-a exprimat respectul pentru toți cei care au contribuit la răsturnarea fascismului, amintind de vizita sa la Dachau, de vizita planificată în Normandia și de întreținerea cimitirelor soldaților români care au eliberat Cehoslovacia. El și-a exprimat în repetate rânduri respingerea denaturării faptelor istorice.

  4. Centrul Kievului a fost salvat…
    Fițo ia adus lui Putin o scrisoare de la Zelenschyi….mult ar da Yankee sa afle ce este acolo…

  5. Rusia este mai bine economic decat Romania cata vreme produce drone atat pentru frontul din Ucraina cat si pentru iranieni.

  6. Rasputin personal imi confirma sustinerile privind poporul sovietic numit cu obstinatie „rus” de sluj go ii lui de pe forum!!! Toate s-au rebotezat, IMPERIUL URSS, KGB ul, „republicile”, Partidul si Cominternul, numai poporul sovietic si GRU ul au supravietzuit…

  7. MaiDANezilor ,ce carpă puneați pe jos acum în PAIAȚA victoriei din Bukres ? Vă tatuați ÎNCÂRLIGATA pe chelie , că pe jos dac-o puneați , acolo rămâneați sau poate la savonieră la iccj

  8. O dilema: ce sa sarbatorim 2 Iunie (n) sau 1 Iunie (d) ? Eu as alege 1 Iunie, sarbatorim atunci copiii (viata, nu crima) !

  9. „Așadar, Zelenski s-a ținut de cuvânt” – Acest mincinos fasc.ist are cu.vant din spate ! Bey, isacilor, Basarabia si Bucovina sunt pamant romanesc ! Poate se reia atarnarea in streag a tradatorilor de tara.

  10. S-a dezumflat si parada de 9 mai,nu exista si nu au existat parazi mai deosebite ca alea de 7 Noiembrie..oricat s-ar stradui putinistii
    PS .nemtii le-au dat rusilor o lectie acum 85 de ani pe care ar fi bine sa nu o uite niciodata

  11. chipurile celor prezenti, arata a parastas…
    Bolsevicii ca bolsevicii, spun doar de finalizarea razboiului, unde au fost ajutati la greu de americani dar uita ca Hitler si Stalin au pornit cot la cot al doilea razboi mondial.
    Vedeti la ce este buna propaganda si lipsa educatiei?
    Cititi, ca nu doare!

  12. Ăștia dacă mai eliberează și aduc bunăstarea rusească în multe țări ne întoarcem în Evul mediu.

  13. Toata presa mai mananca si „RAHAR”, dar tu ai cerut si supliment !. Parerile tale personale sunt NULE !.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.