![daniel niculae](https://www.cotidianul.ro/wp-content/uploads/2023/12/11/daniel-niculae-1000x600.jpg)
Ceea ce în urmă cu o lună părea doar o glumă proastă, adică o ruptură între giuleșteni și mecanicul locomotivei-antrenorul italian Cristiano Bergodi, este acum cât se poate de posibilă sau, mai bine spus, foarte probabilă. Șefii din Giulești sunt foarte supărați pe italian de la eșecul cu U Cluj pe teren propriu, când oaspeții au revenit de la 0-2 tocmai ca urmare a shimbării modului de joc de către antrenorul Ioan Ovidiu Sabău, luându-i prin surprindere pe rapidiști.
Victor Angelescu, alt acționar în club după Dan Șucu și Daniel Niculae, și principalul om executiv, i-a reproșat lui Bergodi că nici când a văzut că oaspeții au egalat nu a venit cu nici un fel de răspuns tactic. Din punctul lor de vedere, asta demonstrează că limitele lui Cristiano în a gestiona situații speciale sunt evidente. De la acel meci pierdut cu U Cluj, Rapid a tot deraiat, adunând acum patru partide fără victorie și eliminarea din Cupa României, alt obiectiv clar stabilit de conducere.
Situația lui Bergodi a devenit una extrem de delicată. I s-a pus în vedere că, pentru a putea continua, trebuie să obțină maxim de puncte din meciurile rămase în acest an, cu două echipe grele, Petrolul la Ploiești și Farul. Dacă nu le face, 99 % Rapid se va despărți de italian. La rândul său, acesta a reproșat conducerii că i-a adus doi atacanți și nepregătiți, și slabi valoric, după ce a rămas fără Rrahmani și Petrila. După ce începe vacanța de iarnă, vor începe căutările pentru numirea unui alt tehnician.
Nu mai poate Bergodi de ce spune Angelescu. Noul patron n-a inteles sa bage si bani, Rapid n-are jucatori, e o adunatura de individualisti. neantrenabili. Angelescu nu vrea sa afle Sucu ca a fost pacalit de catre el. O copilarie.