Dinamo, învinsă în Ştefan cel Mare de U Cluj

Meci nebun în Ştefan cel Mare cu nu mai puţin de şapte goluri. U Cluj a produs prima înfrângere a dinamoviştilor în acest început de sezon, învingând cu scorul de 4-3.

U Cluj a învins Dinamo în Ştefan cel Mare, scor 4-3, într-un meci care a oferit un spectacol total cu răsturnări de situaţie pe tabela de marcaj.

Claudiu Niculescu a deschis scorul împotriva fostei sale echipe, dintr-o lovitură liberă. Niculescu nu a schiţat niciun gest după marcea golului, din respect pentru foştii colegi, gest care i-a adus aplauzele suporterilor „alb-roşii”.

Doar cinci minute a durat avantajul oaspeţilor, în minutul 23 Adrian Cristea reuşind să egaleze, cu un şut superb de la 20 de metri, după o fază personală.

Dinamoviştii au profitat de degringolada din apărarea clujenilor şi după numai două minute au preluat conducerea pe tabelă în urma golului marcat cu capul de micuţul Torje.

Nici clujenii nu s-au lăsat mai prejos şi au revenit în joc cu două goluri marcate în patru minute. Întâi Lemnaru a egalat în minutul 32, iar Delgado şi-a adus echipa în avantaj în minutul 36 după un contraatac.

Fostul dinamovist, Claudiu Niculescu a reuşit dubla în minutul 59 când a marcat după o centrare excelentă a lui Unguruşanu. „Clau-gol” a fost la un pas de triplă, însă şutul său din lovitură liberă a fost scos de sub transversală de Naumovski.

N’Doye a stabilit scorul final în minutul 88 cu un şut senzaţional din afara careului. Torje a fost la un pas să aducă egalarea pentru Dinamo, dar torpila trimisă de la 30 de metri a ocolit de puţin poarta ardelenilor.

CASETA TEHNICĂ:

DINAMO – U CLUJ 3-4 (Adrian Cristea ’23, Gabriel Torje ’27, N’Doye ’88 / Claudiu Niculescu ’19, ’59, Lemnaru ‘3, Delgado ’36)

Dinamo Bucureşti: 23. Naumovski – 25. Scarlatache, 30. Garat, 18. Goian, 31. Bazzi (10. Alexe ’53) – 5. Kone (8. C. Munteanu ’77), 29. N’Doye – 22. Torje, 20. Ad. Cristea – 19. L. Ganea, 9. M. Niculae (15. Dănciulescu ’65). Antrenor: Ioan Andone.

Universitatea Cluj: 1. Matache – 2. Buhuş (18. Unguruşan ’42), 25. Munteanu (17. Voican ’68), 23. Cvirik, 3. Mendy – 16. Delgado (29. Tobă ’49), 24. Balde, 28. V. Gheorghe, 22. Boştină – 27. Lemnaru, 9. Cl. Niculescu. Antrenor: Marian Pană.

Cartonaşe galbene: Garat ‘4 / Cvirik ’23, Buhuş ’30, Matache ’89

Arbitri: Alexandru Deaconu – Florin Păunescu, Nicolae Megheşan – Dragoş Istrate