Doi tineri au fost urmăriți de polițiști pe străzile din București după ce au fost depistați cu o pungă ce conținea substanțe psihoactive, incidentul degenerând într-o intervenție în forță, în care agenții au fost nevoiți să tragă un foc de armă de avertisment în plan vertical pentru a opri fuga suspecților, scrie News.ro.
Potrivit informațiilor transmise de autorități, polițiștii au încercat să efectueze un control de rutină asupra celor doi tineri, însă aceștia ar fi încercat să fugă imediat ce au fost somați. În timpul urmăririi, agenții au reușit să îl prindă pe unul dintre ei după o scurtă cursă prin zonă, moment în care situația a devenit mai tensionată.
Ce spune Poliția
”Poliţiştii au procedat imediat la urmărirea acestora, după declinarea calităţii oficiale. Unul dintre poliţişti a reuşit în scurt timp să prindă şi să imobilizeze persoana care se deplasa către Bulevardul Banu Manta, aceasta fiind identificată ca fiind un tânăr în vârstă de 23 de ani. Totodată, cel de-al doilea poliţist a continuat urmărirea persoanei care se deplasa către strada Bahluiului. Întrucât aceasta nu s-a conformat somaţiilor repetate de oprire, poliţistul a efectuat, cu respectarea prevederilor legale privind uzul de armă, un foc de avertisment în plan vertical. Ulterior, persoana s-a conformat dispoziţiilor poliţistului şi a fost imobilizată în condiţii de siguranţă”, a arătat Poliţia.
A doua persoană este un tânăr în vârstă de 24 de ani.
”Pe parcursul urmăririi, înainte de imobilizare, unul dintre cei doi tineri a aruncat sub un autoturism o pungă ce conţinea o cantitate de substanţă vegetală, susceptibilă a avea efecte psihoactive. În urma intervenţiei, punga a fost ridicată, sigilată şi indisponibilizată în vederea continuării cercetărilor, urmând a fi predată, conform competenţelor legale, către structura specializată în combaterea criminalităţii organizate pentru efectuarea investigaţiilor de specialitate”, a adăugat sursa citată.
Pentru a descuraja continuarea comportamentului de fugă și pentru a asigura siguranța intervenției, un polițist a folosit armamentul din dotare, trăgând un foc de avertisment în aer, fără ca vreo persoană să fie rănită. Cel de-al doilea tânăr a fost de asemenea identificat și imobilizat ulterior de forțele de ordine.
În urma verificărilor preliminare, asupra celor doi a fost găsită o pungă ce conținea substanțe suspectate a fi psihoactive, aceasta fiind ridicată pentru expertiză. Ambii tineri au fost conduși la audieri, iar cazul a fost preluat de structurile specializate în combaterea criminalității.
Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.
Felicitari politistului. Arata ca se poate in Romania