![Abstract blurred people moving on and dancing at music night fes](https://www.cotidianul.ro/wp-content/uploads/2023/06/12/festival-1000x600.jpg)
Șase persoane au fost arestate, sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de trafic de droguri de risc și mare risc, în formă continuată, anunță Direcția de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism (DIICOT) – Serviciul Teritorial Iași. Produsele erau comercializate consumatorilor de pe raza județului Iași, inclusiv la petreceri organizate în cluburi, cât și la evenimente private cu concerte de muzică electronică și tehno.
Procurorii au dispus reținerea pentru o perioadă de 24 de ore a șase inculpați, cercetați sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de trafic de droguri de risc și mare risc, în formă continuată.
Măsura a fost dispusă după ce oamenii legii au prins în flagrant trei dintre inculpați, după ce au comercializat peste 400 de comprimate ecstasy.
„În cauză s-a reținut faptul că, în perioada august 2022-iunie 2023, inculpații au comercializat, în mod repetat, droguri de risc și mare risc, consumatorilor de pe raza județului Iași, inclusiv la petreceri organizate în cluburi, cât și la evenimente private cu concerte de muzică electronică și tehno.
Au fost puse în aplicare 4 mandate de percheziție domiciliare, iar, în urma acestora, au fost descoperite aproximativ 100 de comprimate ecstasy, cantitățile de aproximativ 20 de grame cocaină și 50 de grame canabis, 5 cântare electronicede precizie, 3 grindere și sumele de 6.300 de lei și 160 de euro”, a precizat DIICOT.
La o zi distanță, pe 11 iunie, judecătorul de drepturi și libertăți din cadrul Tribunalului Iași, a dispus arestarea preventivă a inculpaților, pentru o perioadă de 30 de zile.
Pe întreg parcursul procesului penal, persoanele bănuite beneficiază de drepturile și garanțiile procesuale prevăzute de Codul de procedură penală, precum și de prezumția de nevinovăție.
Ministrul de interne, Cristian David, a admis in aceasta dimineata la Realitatea FM ca, in anii ’90, s-a aflat in compania unor persoane care consumau droguri, dar spune ca n-a consumat. Intrebat de Catalin Striblea si Roxana Lazarescu daca a fost vreodata in compania unor persoane atunci cand consumau droguri, ministrul David a raspuns: “Da, eu am asistat…si sunt multe situatii in cluburi sau in alte locuri publice in care se consumau……… DECI, DIN 1990 IN IASI DROGURILE ERAU LA MODA! Şi incă ceva: la vremea aia nu orice opincar tragea pe nas ci doar feţele spălate cum ar fi …… dar hai să nu mai răscolesc fecalele de la Iaşi că o să pută rău, hir-ar buzoailii lor ali dreacu’!
La baietii care trafica si vand trebuie doar sa.i lasi farà marfa si problema e rezolvata,se ocupa cei din grup.Sau faci poze sau video si le trimiti la Directia Antidrog,asta dupa ce trimiti si numerele de inmatriculare si locul unde au fost vazuti.
Pedepsele pt.cei care se ocupa cu vinzarea de droguri si la fel pt. consumatori, trebuiesc foarte mari ,la fel cum exista in alte tari unde pedepsele sint chiar pe viata.
cat timp se permite existenta cluburilor si a festivalurilor, piata drogurilor e asigurata
ha-muriknizarea unor „romani” in cautare de o „tara ca afara”… imi spunea cineva, in urma cu vreo 10 ani, angajat („mai, este greu sa gasesti un „job bun” zilele astea”) intr-o corporatie, ca mai toti „coledzii” (cum am citit un comentariu foarte amuzant, aici, la Ctidianul) se drogau cu „suplimente” furnizate de niste „baietzi” de la „farmacie” (facultate). „suplimentele” nu se stie ce contineau exact, dar corporatzeii erau bagati la priza non-stop. nu dormeau aproape deloc, desi munca in corporatie este full time sedinta si cam atat. este o munca concertata de spalare a creierilor si aducere in sclavie. cu adevarat. este o re-educare Pitesti „civilizata”. un tratament mkultra „umnan”. toti angajatii bancilor au aceeasi masura. sedinte si trasari de „viziune”. toate impotriva vointei, libertatii si vietii. toti se drogheaza. unii cu medicamente altii cu alte nenorociri. toate bigpharma…sic!
pune adaos la salariu (pe militian) ptr fiecare dealer/drogat prins de patrula cu catelusi(sniffers) si da-le si benzina/motorina in plus;
construeste si inchisori mai multe si sa vezi ca nu mai intra nimeni cu droguri nicaieri in Romania!
bravo militia,continua asa!
prinde-i!