EXCLUSIV Liderii PSD au creat un nou grup: „Jos Guvernul”. Doi lideri s-au luat la ceartă de la Bolojan

Grupul intern al PSD, intitulat „Jos Guvernul”, a fost creat în urmă cu câteva săptămâni, spun surse politice.

De Rareș Mereuță - senior editor
EXCLUSIV Liderii PSD au creat un nou grup: „Jos Guvernul”. Doi lideri s-au luat la ceartă de la Bolojan

Foto: Facebook/ Colaj: Cotidianul

Grupul intern al PSD, intitulat „Jos Guvernul”, a fost creat în urmă cu câteva săptămâni, spun surse politice.

Europarlamentarul PSD Vasile Dîncu și liderul senatorilor social-democrați Daniel Zamfir s-au contrat pe grupul intern de comunicatori al PSD, intitulat „Jos Guvernul”. Motivul ar fi legat de un interviu oferit de Vasile Dîncu de la Strasbourg într-o publicație centrală, spun multiple surse din interiorul partidului consultate de Cotidianul.

Doi grei din PSD și-au aruncat cuvinte grele pe un grup intern al PSD intitulat „Jos Guvernul”. Motivul: Ilie Bolojan. Totul a pornit de la un interviu cu Vasile Dîncu apărut pe platforma PSNews.ro, în care europarlamentarul PSD a spus, pe 16 martie, că nu vede un premier mai bun ca Ilie Bolojan din partea PNL, la acel moment.

„Nu văd un alt premier pe care să-l poată furniza Partidul Național Liberal mai performant. Am colegi care spun că ar vrea un alt premier, pentru că nu au reușit să comunice cu domnul Bolojan, dar nu știu dacă am comunica mai bine cu altcineva din partea PNL”, a spus Vasile Dîncu pentru sursa citată.

Acuzații de bolojenism pe grupul PSD „Jos Guvernul”

Potrivit informațiilor Cotidianul, Daniel Zamfir, liderul senatorilor PSD, ar fi distribuit acest articol pe grupul de WhatsApp, alături de mesajul: „pare că Bolojan are susținători și printre noi”.

Replica din partea lui Vasile Dîncu nu s-a lăsat așteptată: „Dîncu a zis că nu primește lecții de la traseiști”, spun sursele citate.

Ulterior, spiritele s-au încins pe grupul intern, iar Daniel Zamfir ar fi spus „că mai bine traseist decât sufragerist”, potrivit acelorași surse.

Ideea de „sufragerist” vine după ce o cină privată a avut loc acasă la Gabriel Oprea, pe 6 decembrie 2009, în ziua celui de-al doilea tur al alegerilor prezidențiale, la care ar fi participat George Maior (fostul director SRI), Florian Coldea (prim-adjunctul lui Maior), Vasile Dîncu (fost vicepremier), Laura Codruța Kovesi (fosta șefă DNA), Neculai Onțanu (fost primar sectorul 2) și Anghel Iordănescu.

Dispute mai vechi. Dîncu: Folosește cuvintele doar pentru a linge clanțe

Contrele dintre Vasile Dîncu și Daniel Zamfir nu sunt de azi, de ieri. În mai 2025, în timpul campaniei pentru alegerile prezidențiale, în care PSD-PNL îl avea candidat comun pe Crin Antonescu, cei doi s-au atacat reciproc în spațiul public.

„Nu obișnuiesc să polemizez decât cu cei care au acces la idee și nu mă obosesc să le răspund celor care folosesc cuvintele doar pentru a înjura, pentru a linge clanțe sau pentru a cere șpăgi. Unul dintre cei care acum se află în PSD, după trasee prin alte partide, mă înjură sistematic, de ceva vreme, ori de câte ori dau un interviu”, a scris Dîncu pe contul său de Facebook.

„Ultima dată, când am avertizat că nu ar fi chiar potrivit să-l numim, fără cercetări serioase, pe Domnul Crin Antonescu ca și candidat al Alianței, Daniel Zamfir a sărit ca ars și m-a făcut albie de porci. Acest individ este un bun exemplu pentru una dintre greșelile pe care le-am făcut noi, în PSD și pentru care plătim acum: promovarea în funcții sau aducerea la partid a unor indivizi dubioși, trecuți prin tot felul de partide, oameni care mimau expertiza și angajamentul patriotic”, a scris fostul ministru al Apărării.

Zamfir: Irită multă lume care e sătulă de trecutul lui tenebros

„Acest individ a fost dat afară de PNL, prin vot, cred că tot din conducerea centrală, pentru că își ataca verbal colegii, dar lumea ştie că adevăratul motiv a fost acela că, după ce a luat niște credite, șantaja băncile cu legea ”dării în plată” și alte idei de acest tip”, a continuat Vasile Dîncu.

Replicile europarlamentarului PSD vin în urma unei postări pe Facebook făcute de Daniel Zamfir, în care acesta a scris că Vasile Dîncu „irită multă lume care e sătulă de jocurile lui și de trecutul lui tenebros”.

„Ne-am obișnuit ca la momentele «oportune» dl Dîncu să ne zică ce trebuie să facem în partid. Nu numai că nu-l ascultă nimeni, chiar irită multă lume care e sătulă de jocurile lui și de trecutul lui tenebros. Dacă rețeta pe care ne-o recomandă e cea pe care a aplicat-o la Cluj, mai bine lipsă”, a scris Daniel Zamfir.

Distribuie articolul pe:

36 comentarii

  1. Clujul izvor nesecat de loaze, mereu la butoane uitați-vă la Mircea Abrudean venit de nicaieri sef al senatului???Dancu un individ alunecos si cu ideide-i bubuie etajul final.

  2. oricine este mai bun decat Dancu si camarila lui de la Cluj, Bihor, Sibiu, Salaj ca sa enumram ce-i acolo…Turcan, Ciolos, Iohannis, Bolojan+Bolos…toata cianura din zona miniera…si sapatorii ei

  3. Dancu are dreptate, nu este si nu o sa fie traseist in sesese eku…D-aia e idolatraizat pana si de cei mai rap ciu goshi lupi bavarezi, edmond…Spe CIE care nu dis pare…Doar isi schimba blanurile patro nimice…

  4. Nu am ce-i reprosa lui Zamfir. Dar ce e foarte grav, Dâncu si Grindeanu sunt acoperitii sekuritatii si incet incet vor USR-iza PSD-ul si-l vor indeparta de poporul care l-a sustinut. (Valabil si pt PNL).

  5. Bolojan, nu ne lasa ca sa furam?
    O sa va bateti cu Sisoaca pe ultimul loc. Va fac un pronostic, maximum 8%.

  6. Zamfir mine cum respiră.
    Mai mult stă prin televiziuni decât prin Parlament. Bun de vorbit mult și fără rost!

  7. N am vrut sa citesc articolul , văzând îl pe cium…etele Zamfir,pt ca individul nu merita. Dar vreau sa spun ceva. Zamfir asta este in politica din 1998 – m am uitat pe net. A fost la Fsn,pnl,alde ,psd. Adica un traseist care acum isi justifica funcția bine platita mancand rah…at. Asa ca rog redactia sa faca o completare la articol cu realizarile acestui domn senator. Ce legi a promovat?

  8. Ma…fia PSD este specialista in eludarea adevărului, promisiuni irealizabile și pomeni electorale! Ei încearcă de fiecare data să păcălească oamenii (și sunt mulți care pun botul ) prin măriri de salarii și pensii, investiții ( acoperind în același timp mafiile care le fac împreună cu firme de casa ,spălări de bani, evaziuni fiscale, conflicte de interese, etc.) ce nu sunt fezabile economic

  9. Zamfir e doar traseistul lenes , omul gazprom din Romanaia, care a blocat ani de zile dezvoltarea de noi capacitati de exploatare a gazelor.Mai insalubru decât acest personaj nu este decât Călin Georgescu

  10. Dintre scârbele ciu…mei roșii, nesimțitul ăsta de Zamfir este pe primul loc. Pare deștept dar e prost cu diplomă, pare cinstit dar e javra pentru cei care distrug râurile, e interesat dar doar de beneficiile lui și ale nevesti- si sale. Cu alte cuvinte? Cel mai bun produs la ciu…mei roșii, al maf…iei pesedeeee…

  11. În unul ca Zamfir n-aș avea încredere nici măcar ca îngrijitor de closet public; mă tem că ar fura hârtia igienică. Dar să numești o oarecare patroană a unui așazis salon de înfrumusețare, Monica Hunyadi, în conducerea unei autorități pentru siguranța feroviară e o infernală bătaie de joc pentru orice idee de competență și profesionalism. Probabil că de rușine își va da demisia din orice funcție de stat și va fi dat afară din cloaca oricărui partid…

  12. Pe parazitul astade Zamfir, nu se găsește nimeni sa-l bage la răcoare?! Sunt convins ca ar avea de ce!

  13. Traseistul acesta saliveaza pentru o sinecura de ani de zile. S-a vazut guvenatorul BNR, acum se vrea orice ministru. Interesant ca in vremea Ciolacului, cand risipea fara frau, il ridica in slavi, in vreme ce covrigarul golea fondul de rezerva.

  14. In opinia mea, de cand s-a pomenit, Dancu nu face servicii decat „serviciilor’ si propriei persoane.

  15. Cel mai toxic individ din Pe Se De este Dancu. Un mincinos si intrigant ,numai banii sa curga la sondajele lui .Doamne feri !

  16. Acest oportunist,acest traseist impreuna cu jurnalista-procuror Oana Zamfir vor sa nu fie deranjati pe domeniile in care exista foarte multi sinecuristi.Lupta este acerba si prevad ca datorita legilor bine „gandite” vor avea succes.Este pline tara de agentii centrale si judetene care administreaza doar „praful de pe toba”,dar au sporuri de praf de 100%.:))

  17. PSD se apropie de colaps și asta nu poate decât să ne bucure. Continuați așa băieți, sunteți pe drumul cel bun.

  18. Spuneti-i traseistului Zamfir ca discutiile se fac in institutii si nu pe culoare, la carciuma sau aiurea. D-aia avem guvern si parlament.Si mai spuneți-i cacalinezului dz despre zvonurile cum că navasta lui s-a aciuit pe la Băneasa,pentru a practica ceva ce nu se poate spune…

  19. acest Daniel Zamfirm, prietenulul penalului Ghita patronul iRealitatea-TV
    – o unealta a mafie media si justitie, avand caonsoarta pe Oana Stancu(face centura in zona Aeroportului Băneasa )de la iRealitatea-Antena3
    Ce poate naste din capul acestui mafiot?

  20. PSD, ros din interior de aceste termite harnice si pricepute din musuroiul serviciilor, se va desfiinta in fine, ca orice fost partid unic al sistemului Andropov de imitare a democratiei!

  21. Bolovan este o mare pacoste pentru tara. Cine baga hara intre pesedisti, nu face bine, profita usereii nicusorizanti..

  22. Un impostor notoriu acest Zamfir. Un primitiv, un agresiv si un grobian. Il scot pesedistii in fata ca sa latre de fiecare data. PSD contraataca cu motiune la acuzatia de plagiat a baiatului cu cap de strut de la justitie, Marinescu. Cea mai buna aparare este atacul. Oricum, nimic nu mai salveaza PSD de la cadere.

  23. E ceva african în logica electoratului PSD, ceva de triburi puse-mpreună cu anasâna, în care toți”e” mai grozavi ca „ăilanți” din cauza „la care” „nu merge”.Nici nu zici că-i politică, zici că-i fotbal. Toți”știe” numai cu „artimetica” stă mai rău.În rest, soluția e a la Maglavit, „inspirațională”. De asta-i face din vorbe orice guițar, din nou și din nou, de o juma de veac.

  24. Jegul asta DZ,cu cunostinte intr un domeniu in care n a profesat niciodata,dar se da atotstiutor ( mai era unu pe la haur ) mai bine isi rupea gatul ,ne era mai folositor.

  25. Turnătorul /dc e o jagardea psd-istă imbuibat de ingrasamant comu….toid si de „lăptișor de matcă „lipicios rusesc, rămas pe la colțurile gurii.

  26. Blestemele celor care nu mai suportă pesedeaua, l-au ajuns pe Zamfirache. A ajuns trotinetist .Cine urmează? Cred că Zgrindeanu…

  27. Gazeta de perete a USR. Nici o zi fără articole atac la PSD și articole atac la Putin și ruși. În rest Jos AUR!, Sus HUnDMR.

  28. ca PSD-ul mai trebuie sa mai astepte 30-40 de ani pana dancu va fi chemat la cer pt a scapa de rezidul toxic ce a devenit clujul…

  29. Wow…sufrageriști..traseiști !!!
    Dragii,când se cearta,mai mult se dezmiarda..
    Amintește de cearta gospodinelor la coada
    Cu asa economie ii de mirare ca nu va iau pe sus alegătorii..

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.