La nivelul MAI, beneficiază de sporul anticorupție cadrele militare din Direcția Generală de Protecție Internă (DGPI) și polițiștii din cadrul Direcției Generale Anticorupție (DGA).
„Referitor la DGPI, personalul acestei structuri desfășoară activități de identificare, contracarare și înlăturare a vulnerabilităților și factorilor de risc din sfera de corupție, iar DGA a fost înființată și funcționează ca structură specializată a M.A.I. pentru prevenirea și combaterea corupției în rândul personalului propriu”, transmite MAI pentru Cotidianul.
MAI „nu știe” câți angajați primesc sporul anticorupție
În ceea ce privește numărul beneficiarilor și cuantumul sporului, ministerul susține că nu are „o bază de date sau o evidență centralizată care să permită identificarea directă a numărului angajaților care beneficiază de această majorare și a valorii totale a sumelor achitate cu acest titlu”. Cu alte cuvinte, ministerul nu știe câți oameni din curtea sa beneficiază de acest spor. Sau câți bani cheltuie pentru a plăti aceste sume.
Ministerul ne-a mai transmis că pentru a afla aceste informații este nevoie de o prelucrare de date. „Activitatea excedează Legii nr. 544/2001 privind liberul acces la informațiile de interes public”.
Surse din MAI vorbesc despre cifre diferite când vine vorba despre beneficiari. Unii susțin că e vorba despre câteva sute de persoane care primesc sporul, în timp ce alții invocă mii de astfel de beneficiari.
Silenzio stampa când vine vorba de sporul anticorupție. „Răspunsul standard când vor să ascundă ceva”
Despre „scuza” invocată de MAI pentru a nu comunica numărul de beneficiari, aceleași surse din minister susțin că este „răspunsul standard când vor să ascundă ceva”.
Totodată, persoane din minister spun că sporul a fost înființat inițial doar pentru Direcția Generală Anticorupție. Iar mai apoi „șefii au început să își tragă acest spor de la nivel de conducere la șef de birou”. Ulterior, și șefi din alte structuri au devenit beneficiari. Aceștia susțineau că „previn nivelul de corupție din subordinea lor”. O scuză incalificabilă, spun persoane din MAI. Acestea susțin că acest aspect face parte din atribuțiile normale ale unui șef.
Ulterior, în 2024, Înalta Curte de Casație și Justiție a stabilit reguli noi. Curtea Supremă a decis că de sporul anticorupție beneficiază „numai personalul militar, polițiştii, funcționarii publici cu statut special din sistemul administrației penitenciare și personalul civil care desfăşoară atât activități privind prevenirea, cât și activități privind combaterea corupției în rândul personalului propriu”. Practic, beneficiarii trebuie să desfășoare activități de prevenire și combatere a corupției la pachet. Astfel, la nivel de MAI au rămas în lista de beneficiari doar DGPI și DGA.
MApN evită cu grație un răspuns clar
La nivelul MApN, reprezentanții ministerului au folosit un alt tertip pentru a ascunde numărul de beneficiari. Aceștia au transmis în răspunsul pentru Cotidianul că în 2025 beneficiau de acest spor aproximativ 14.000 de persoane. Iar „în urma unui raport al Curții de Conturi, acest număr a fost redus substanțial”.
MApN a evitat, astfel, să precizeze numărul exact al beneficiarilor, fără niciun motiv. Faptul că numărul „a fost redus substanțial” este interpretarea proprie a ministerului, fără a lăsa publicul să afle ce înseamnă, de fapt, „substanțial”. Dacă luăm în calcul, însă, declarațiile din februarie ale lui Radu Miruță, ministrul Apărării, aflăm că este vorba despre aproximativ 3.000 de beneficiari.
Declarația a fostă făcută în cadrul emisiunii Insider Politic, de la Prima TV, unde ministrul a adăugat că decizia de tăiere a numărului de beneficiari a venit în urma unei decizii a Curții de Conturi.
Această scădere a fost operată prin ordin de ministru la începutul acestui an. Iar în 2026 sporul anticorupție se acordă, la nivelul MApN, doar anumitor structuri și comandanților de structuri. Este vorba despre cei care au calitatea de ordonator de credite, spun sursele Cotidianul. Mai exact, în continuare ar primi acest spor doar comandantul si locțiitorul unități.
Cotidianul a întrebat MApN și cât a cheltuit pentru acest spor în ultimii ani. În răspunsul său, ministerul a precizat că informațiile privind salarizarea şi alte drepturi băneşti cuvenite personalului militar şi civil sunt exceptate de la accesul liber al cetățenilor. MApN a mai adăugat, însă, că, în 2025, „ponderea majorării soldei de funcție/salariului de bază la care faceți referire era de 0.8% din cheltuielile lunare de personal”.
@ Descălțați și trimiși acasă ?
Articol mincinos plătit de Moscova cu scopul demoralizarii militarilor activi. Cozile de topor, mafia și corupția politica distrug moralul trupelor militare, înainte de începerea unui conflict militar. Cotidianul se întrece contra cost de a se face preș pentru bani și lasă spatii întregi de articole otrăvite împotriva hainei militare, după o companie de peste 10 ani de acuze ca au pensii nesimțite, militarii rezerviști trăiesc cu o jumătate de pensie, înghețată în anul 2017 de pesedista Olguta. Premierul Bolojan o tine pe aceiași melodie de înfometare și demoralizare a militarilor activi și in rezerva cu moralul cât mai slab, în caz de război, pentru a fi ușor învinsă, în scopul schimbării influentei politice de la vest spre est în CSI.
Nicio coada băgata de Moscova! Pe internet circulă o copie a unui cupon de pensie de 14.800 lei/ luna încasată de un Plt. Maj. Acum circulă decizia de pensionare a unui caporal de 8.000 lei/ luna. De ce să mai faci Liceu militar , școla de ofițeri ca să primești un șut în cur din partea statului pentru care ai jurat cu viața sa -l aperi?
Nenea Iancu…”le repereaza onoarea”
Indemnizatie de hrana si tichet de vacanta fara contributie la pensie si taxa de sanatate nu le dati ? Dupa Aztaloshu, discriminare este doar cand injuri un ungur.
Am citit azi un articol: Oligarhoa din Romanoa este ca cea din Iran. Bugetarii de lux si camarila de aici prefera sa distruga Romania economoc, social, decat sa renunte la privilegii si sa elibereze poporul din stransoarea taxelor si impozitelor, preturilor mari, etc.
CETATENE ,cred ca vrei sa fii in linia a-1-a , cu cei ca tine castigam toate razboaiele !
Este pe ascuns, se numeste mita. Punct!
Până unde se cresc salariile bugetarilor de lux ?? Așa se păstrează numărul votanților pentru aceste „luminate ” minți care ne conduc în râpă. Nici nu mai știm care sunt bugetarii care au rămas la coadă clasamentului salarial! Toți bugetarii într-o măsură mai mare sau mai mică sunt speciali.
Stati, ca vine sporul de epuizare,dupa asta sporul pentru dieta pentru obezi,spor pentru andro si menopauza,etc romanul e inventiv pe banul public
În România se plătește spor ca sa nu furi! Bandiții oricum fura, rămân și cu sporul și cu banii furați! De aia au ajuns pensiile nesimțite până la cer! Succesuri popor român!
Mai e valabil regulamentul disciplinei militare? Patrie și onoare! Care patrie , care onoare din moment ce un caporal îl bate la fund pe un colonel! Ce mai înseamnă un grad militar în ziua de astăzi?
Nu cred că asemenea stimulente , sporuri, cărora eu le spun MITĂ , mai există undeva în lume . În mintea încețoșată a politicienilor , e posibil să apară și un spor atribuit acestor bugetari , pentru că sunt de acord să primească salarii nejustificat de mari .
MAI le incaseaza pe amandoua, spor de cinste si spor de necinste.
Spor de puscarie pentru orice coruptie, nu bani. Ori munca in folosul comunitatii de 1 an de zile, nu cateva saptamani. In toate sambetele si duminicile cate 4 ore si in cursul saptamanii cate 2 ore. La curatenie strazi, parcuri, autobuze si tramvaie transport public, scoli, azile, magazine,etc. Asa am mai scapa de hoti.
Adica jaful romanilor si a Romaniei continua nestingherit sub comanda infractorilor din PSD/PNL/USR !!! Iesiti la 70 de ani la pensie ca sa platiti luxul acestor infractori in costume de „politicieni”
esti aurist? Pai AUR a votat cot la cot cu PSD, ai uitat?
O tara neguvernata, o tara furata. Cine plateste acest dezmat? bolojan a hotarat ca pensionarii de la care a decontat cel mai mult.
În sistemul de apǎrare și ordine publicǎ s-au „inventat” niște sporuri „ciudate” pentru a putea avea personal și în anumite domenii în care nu ar veni nimeni fiind prost plǎtite comparativ cu altele. De ex, dacǎ nu ar mai fi nimeni pt activitǎți administrative, tot sistemul s-ar înțepeni. Dar trotinetiștii nu pot pricepe asta.
esti aurist? Pai AUR a votat cot la cot cu PSD, ai uitat?
sporurilor, sunt hotii pe fata! Cu girul guvernamental!
E haos cand legile nu sunt date de puturosii din Parlament care habar nu au pentru ce sunt platiti. Executivul da ordonante neconstitutionale dupa interesele lor de partid si clan, Justitia anuleaza alegeri libere, partidele scot in fata impostori si incompetenti, serviciile sunt gasti de afaceristi sponsori de partide, iar poporul e zapacit cu promisiuni mincinoase si firimituri de la masa hotilor.
Dati-mi mie doar 5% in plus din salariu si promit ca nu ma las corupt 🤣🤣
avem bani, ce va plangeti?
Mai imprumutam 100-200miliarde, ca vor plati nepotii si stranepotii!!
Acești oameni au depus un jurământ si cu mâna pe biblie sau cruce ?! Am văzut membri , făcând parte din acest personal , purtând obiecte religioase pe gât , mâini , picioare . ( Să fie pentru spălarea păcatelor !? )