EXCLUSIV „Vinovat este PSD. Trebuie să aibă și pompierii lângă ei dacă au dat foc la toată casa” – Diana Buzoianu

„În acest moment, toate scenariile par că sunt improbabile, dar noi va trebui să avem un guvern care să poată să livreze românilor reformele pe care ei le așteaptă”.

De Alex Tudor - senior editor
EXCLUSIV „Vinovat este PSD. Trebuie să aibă și pompierii lângă ei dacă au dat foc la toată casa” – Diana Buzoianu

„În acest moment, toate scenariile par că sunt improbabile, dar noi va trebui să avem un guvern care să poată să livreze românilor reformele pe care ei le așteaptă”.

Diana Buzoianu, ministra USR a Mediului, a declarat pentru Cotidianul că orice scenariu de guvern există în acest moment „pare a fi un scenariu neplauzibil”. Aceasta și-a motivat declarația prin faptul că nu există o majoritate care să susțină un posibil viitor guvern.

„Deci, în acest moment toate scenariile par că sunt improbabile, dar noi va trebui să avem un guvern care să poată să livreze românilor reformele pe care ei le așteaptă. Dacă mă întrebați pe mine, eu cred că o soluție ar trebui să fie una care să cuprindă PNL și USR ca mișcare reformistă.

Și noi, din punctul nostru de vedere, am spus foarte clar, nu ne mai așezăm la masă pentru negocierile pentru următorul guvern cu PSD. Deci, versiunea unui guvern minoritar ar putea să fie o versiune în care să putem continua să livrăm reformele pentru români”, a declarat Diana Buzoianu, pentru Cotidianul.

„PSD a aruncat un chibrit aprins pe o cisternă de kerosen”

Aceasta a mai adăugat că PSD este principalul vinovat al crizei politice.

„Dar asta nu înseamnă că va fi un drum ușor și nu înseamnă că este neapărat un drum probabil. În acest moment, PSD a aruncat un chibrit aprins pe o cisternă de kerosen și ne întrebă pe noi toți de ce nu vrem să ne reîntoarcem la locul incendiului și să stingem împreună incendiu creat, se pare, de o mână invizibilă. Ori noi spunem cu toții: am văzut incendiul. Știm cine este vinovat. Vinovat este PSD. Trebuie să aibă și pompierii lângă ei dacă au dat foc la toată casa”, a mai spus Diana Buzoianu.

Despre coordonarea politică dintre PNL și USR anunțată de Dominic Fritz, Diana Buzoianu a precizat că în momentul de față nu au fost făcute publice obiective clare ale unei astfel de colaborări.

„Dar este o asumare față de români că este nevoie și că înțelegem nevoia unei mișcări reale reformiste care se poată să împingă măsuri pe care românii le așteaptă 20 de ani de zile. Și mă pot gândi aici la măsuri de curățenie, de luptă împotriva corupției, de inclusiv luptă împotriva campaniilor de fake news din momentul de față, de reformă administrativ-teritorială, alegeri în două tururi. Toate aceste lucruri care au fost discutate în ultimii foarte mulți ani de zile sunt reforme pe care oamenii le așteaptă, românii le așteaptă”, a explicat Diana Buzoianu.

„PSD rămâne responsabilul principal care s-a folosit de o mișcare extremistă pentru a arunca țara în aer”

Aceasta a mai adăugat că nu are informații despre reacția președintelui Nicușor Dan la mandatul cu care Dominic Fritz, liderul USR, a mers la consultările informale de la Cotroceni.

„Ce vă pot spune este că la discuția la care eu am participat la Cotroceni domnul președinte a fost interesat să afle mai mult decât să tragă niște concluzii, să afle părerile și informațiile, cel puțin ale USR, și mă gândesc că așa au arătat și celelalte discuții.

Deci, mă aștept că în perioada aceasta la întâlnirile informale, din moment ce încă nu este cristalizată care este soluția pentru următoarele luni de zile, ceea ce se dorește prin aceste întâlniri informale este mai ales să se strângă informațiile necesare ca să putem să venim cu o soluție pentru românii.

Dar, repet, în acest context PSD rămâne responsabilul principal care s-a folosit de o mișcare extremistă pentru a arunca țara în aer. Și soluția trebuie să fie una care fie vine de la cei care au aruncat țara în aer, fie vine de la celelalte partide responsabile. Dar asta nu poate să fie la masă din nou cu oamenii care au dat foc la casă”, a declarat Diana Buzoianu, pentru Cotidianul.

Distribuie articolul pe:

19 comentarii

  1. ”Aceasta și-a motivat declarația prin faptul că nu există o majoritate care să susțină un posibil viitor guvern.” Exista!!! daca intra medicul de specialitate in actiune. Daca cei care au deraiat sunt putin consiliati de un medic de specialitate……ajungem pe drumul corect al democratiei. Pe drumul batatorit de 37 de ani. Era clar, iar botii si trolii vostri, si Putin si tot ce mai visati noaptea pt a accede la putere, nu existau nici macar in DEX. Proeuropeanul s-a transformat in prooccidental, iar cei care nu mai au loc, cred ca sunt de prin Africa? In acceptiunea voastra. Eram o tara normala, atat prooccidentala, cat si proeuropeana deoadata am ajuns sa ne etichetati voi niste nimeni, fara procente de vot, neacceptai de majoritati sa stabiliti reguli. Primele partide votate de romani pot face o majoritate confortabila. Platim partide pt a guverna dupa regulile democratie. Procentele vorbesc si hoatarasc. Si NU, nu ne va scoate nimeni din UE sau NATO, dar am avea o conducere care ar stabili ca inainte de ganaci, lilieci si cine mai stie ce lacuste protejate avem…..sunt oamenii!!! Cand veti intelege, veti fi si voi votati. Cand veti intelege ca resursele unei tari sunt intai pt cetateni si apoi pt interesele alesilor trecatori…..veti fi si votati. Noi ramanem aici, voi plecati!!

  2. Fractură de logica la doamna ministreasă: ori dai foc, ori stingi. A da foc pentru a fi eroul care stinge… gândire criminală… USRista…

  3. DeUNDE- iSCOATE, Cine-i Scoate peAlde IEȘTIA? PreCUM CătălinaCa Buzoianu și Colegii?

  4. ironia ar tine, numai ca doamna de care vorbesti a lucrat intr-o banca deci are cunostinte economice, in alta ordine o boala grava de care s-a vindecat a invatat sa ca trebuie sa aiba o alimentatie sanatoasa pt a se vindeca si implicit pt a nu recidiva afectiunea…asa ca ar fi bine sa nu razi, pt ca te poate atinge o situatie dificila si nu se stie daca vei mai putea macar zambi…

  5. l-a dat pe Catu jos nu a fost o situatie dificila? Atunci de ce nu ati avut pompierii langa voi?

  6. Eu as pune o pe cristelnița gurului in locul Dianei.Pentru ca să, fiindcă ,cristelusa jonglează cu energii nebănuite.

  7. @Useristul de deserviciu – cel real,foarte bine faci că îți schimbi numele. Din păcate,ce naște din pisică, șoareci mănâncă!Tot un drac!

  8. Doamna Buzoianu inca n-a auzit de bombele cu ceas amplasate si camuflate in obiective publice de teroristii generalului Iamandi.

  9. Vǎ place așa de mult, trotinetiștilor, numele „useristul de deserviciu”? Foarte bine, vi-l las vouǎ și o sǎ-mi aleg altceva dacǎ atât vǎ duce mintea.

  10. vezi mai bine de barajele alea ca intrerup mersul de zeci de kilometri al pestilor. In felul asta si lasi mai putina energie hidro pentru tara.

  11. Doamna Buzoianu viseaza la pompieri :)

    Vedeti ca vin inundatiile! O sa aveti nevoie de ei rapid.

  12. „Terorista” asta de Buzoianu îi scoate din minți pe pesedaci.
    Dacă PSD ia guvernarea acum singur sau ajutat de partidele alea balama în 2028 nu știu dacă mai intră în Parlament.
    Știu că nu e bine dar parcă îi înțeleg și pe ăștia de la PNL și USR, nu poți să lucrezi cu niște oameni cu care dimineață stabilești ceva și seara îi vezi la televizor criticând ce ai stabilit dimineață.

  13. Parșivenia PSDistă în acțiune!
    De ce se tot agită PSD precum o biluță în căldare pe tema demisiei lui Bolojan deși acesta a căzut cu guvern cu tot prin moțiunea de centură?
    Simplu! Demisia personală a lui Bolojan l-ar obliga pe acesta să părăsească imediat palatul Victoria. În acest caz, ND ar trebui sa numească interimar un nou PM din rândul miniștrilor ramași în funcție. Ghici cine ar fi favoritul? 100% ar fi Predoiu. În acest fel, Bolojan ar fi discreditat total și s-ar deschide ușa puciștilor din PNL pentru cârmirea către alianța cu PSD. Este planul clocit de Goluța + Grânjeanu înainte de moțiune. Plan la care a achiesat și molusca de la Cotroceni care deja se hlizea voios la gândul că va scăpa de Bolo.
    Atâta doar că Bolo e din esență tare și le-a rupt fălcile complotiștilor.
    Acum, nătărăii dau din colț în colț neștiind cum să scoată căruța din mlaștina în care au împins-o.
    Situația a devenit din complicată, imposibilă.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.