Fabulos meci de baraj în Germania

Toată lumea fotbalului este unanimă când consideră semifinala Italia-RFG 4-3 (d.p.) din Mexico ’70 ca fiind cel mai dramatic şi spectaculos meci de la un turneu final al unui campionat mondial.

Luni noaptea am avut însă o „replică” a meciului de pe „Azteca”, la un nivel inferior, dar trăirile au fost aceleaşi. Pe „Schuco Arena” din Bielefeld s-a jucat manşa a doua a barajului de retrogradare/promovare dintre Arminia Bielefeld, ocupanta locului 16 în 2Bundesliga, şi SV Darmstadt 98, echipă clasată pe locul 3 în 3Liga. În tur, la Darmstadt, Arminia, echipă din divizia secundă, şi-a respectat blazonul şi a câştigat cu 3-1.

Returul părea o formalitate, pentru că era greu de crezut că, după ce a pierdut acasă, echipa de liga a III-a va câştiga la 3 goluri în deplasare.

Ce s-a întâmplat în faţa a 27.500 de spectatori întrece însă orice închipuire. În minutul 51, scorul era de 2-0 pentru oaspeţi. Totuşi, un scor care nu periclita rămânerea în liga a II-a a celor de la Arminia, avantajată de golul în plus marcat în deplasare. Şi pentru ca lucrurile să fie clare, în minutul 53, gazdele reduc din handicap (1-2) şi nu îşi mai făceau griji. Cei din Darmstadt însă nu mai au nimic de pierdut, atacă în valuri şi în minutul 79 înscriu printr-un şut de la mare distanţă a unui mijlocaş. În acest moment, era egalitate perfectă şi se putea spune că barajul începe din nou.

În minutul 90+1 gazdele au oportunitatea să înscrie, dar se ratează din careul mic, iar 2 minute mai târziu, la ultima fază a timpului regulamentar, oaspeţii trec pe lângă promovare, o minge pe care scria gol este scoasă de pe linia porţii. Prelungiri. Se joacă pe contre şi în minutul 110 gazdele înscriu, 2-3 şi în uralele unui stadion întreg se pregătesc să sărbătorească rămânerea în 2Bundesliga. În minutul 118, numai norocul îi scapă pe oaspeţi de la primirea unui nou gol, iar în minutul 120+2, lovitură de teatru, Darmstatd înscrie, şi la 4-2 este promovată. Ultimele 2 minute (prelungirile, prelungirilor) sunt dramatice şi în minutul 120+4 gazdele trimit mingea în bară, revine la un atacant care şutează violent, dar un picior salvator salvează de pe linia porţii. Minunea s-a produs, echipa de ligă inferioară, învinsă acasă la două goluri, a remontat şi a promovat. După un meci care nu se poate descrie.

Hamburger SV şi-a păstrat „virginitatea”

Barajul de retrogradare/promovare dintre 1Bundesliga şi 2Bundesliga a fost doar la un gol de o surpriză. În prima manşă, Hamburger SV, locul 16 în prima divizie, a terminat la egalitate, 0-0 acasă cu divizionara secundă de pe locul 3, SpVgg Greuther Fürth. În retur hansiaticii au avut 1-0, au fost egalaţi în minutul 65 şi doar minunile făcute în poartă de veteranul Drobny (rezerva lui Adler în campionat) au făcut ca tabela de marcaj să îngheţe la 1-1, şi datorită golului înscris în deplasare, Hamburger a rămas în prima ligă. De menţionat că Hamburger SV este singura echipă din Germania care din 1963 de când s-a înfiinţat Bundesliga nu a retrogradat vreodată. De altfel, pe Imtech Arena din Hamburg există un ceas electronic care înregistreată anii, lunile, zilele, orele, minutele şi secundele de când Hamburger SV se află în prima divizie din Germania.