(VIDEO) Final dramatic în Premier League

Manchester City e campioană după o remontada spectaculoasă.

Ultima etapă a campionatului de fotbal al Angliei a avut o desfășurare dramatică. Manchester City avea nevoie de o victorie pe teren propriu în fața lui Aston Villa, pentru a câștiga campionatul, în timp ce Liverpool era condiționată de un rezultat de egalitate al cetățenilor.

Aston Villa a deschis scorul în prima repriză, pe Etihad Stadium, ca mai apoi să dubleze avantajul în minutul 69, provocând coșmaruri suporterilor gazdelor, veniți să sărbătorească alături de favoriți câștigarea titlului.

Cetățenii, treziți din „pumni”, au marcat 3 goluri, în șase minute, prin doi jucători de rezervă, Gundogan (76, 81) și Rodri (78), după care au conservat rezultatul până la final.

De cealaltă parte, pe Anfield, rezultatul la pauză era 1-1, în partida dintre Liverpool și Wolverhampton, scorul fiind deschis de oaspeți în minutul 3, Mane egalând 20 de minute mai târziu.

În momentul în care pe Etihad, Villa avea două goluri avans, cormoranii se străduiau să obțină golul ce le-ar fi adus virtual titlul.

L-au reușit abia în minutul 84, când deja Man City avea 3-2, după care au făcut 3-1, în minutul 89.

Cetățenii au invadat gazonul de pe Etuhad, imediat după fluierul final, care a consimțit câștigarea titlului în Premier League.

Fotbalistul ucrainean al echipei Manchester City, Oleksandr Zincenko, a pus drapelul Ucrainei pe trofeul Premier League şi, cuprins de emoţii, a plâns.

Zincenko a luat în timpul sărbătorii de pe stadion dtapelul pe care îl avea pe el, a pus trofeul pe gazon şi drapelul pe trofeu. Apoi, el a luat drapelul şi a început să plângă. Câţiva colegi au veni ca să îl încurajeze.

La Sky Sports, Zincenko a spus că este pentru el un moment de neuitat. “Sunt atât de mândru că sunt ucrainean. Mi-ar plăcea mult să duc într-o zi acest trofeu în Ucraina, pentru toţi ucrainenii, pentru că ei merită”, a declarat fotbalistul.

El a menţionat că perioada scursă de la startul ofensivei militare a Rusiei în Ucraina a fost cea mai grea din viaţa sa.

AC Milan, campioana Italiei

AC Milan, învingătoare duminică la Sassuolo cu 3-0, este noua campioană a Italiei, încheind Serie A cu un avans de două puncte faţă de marea rivală Inter Milano, deţinătoarea titlului, ce a câştigat cu acelaşi scor meciul de acasă cu Sampdoria.

În meciul din ultima etapă, a 38-a, AC Milan, cu portarul român Ciprian Tătăruşanu rezervă, a înscris rapid cele trei goluri, prin Oivier Giroud, în minutele 17 şi 32, şi Franck Kessie (36). Veteranul Zlatan Ibrahimovic, 40 de ani, a fost introdus de antrenorul Stefano Pioli în minutul 72.

Vlad Chiricheş a fost rezervă neutilizată la Sassuolo, care termină campionatul pe locul 11.

Inter a punctat în meciul cu Sampdoria prin Ivan Perisic (49) şi Joaquin Correa (55, 57). Goalkeeperul Ionuţ Radu a fost rezervă la formaţia pregătită de Simone Inzaghi. Inter a câştigat în acest sezon Cupa Italiei.

Milan, care nu mai câştigase Serie A din 2011, are acum în palmares 19 titluri de campioană.

Milan, care a încheiat cu 86 de puncte, şi Inter, 84 de puncte, vor fi însoţite în liga Campionilor de Napoli (79) şi Juventus Torino (70). Echipele de pe locurile 5 şi 6, Lazio Roma, respectiv AS Roma, vor juca în Europa League, în timp ce reprezentanta Italiei în Serie A va fi Fiorentina.

Se cunosc primele două retrogradate, Venezia şi Genoa. A treia va fi Salernitana, la care joacă Radu Drăguşin, sau Cagliari, echipa lui Răzvan Marin, cele două formaţii fiind despărţite de două puncte înaintea meciurilor programate duminică seara în ultima etapă.