Finală cu lacrimi, prelungiri și molii

Până să vină spectatorii, stadionul a fost invadat de…molii! S-a întâmplat asta pentru că a fost lăsată aprinsă peste noapte instalația de iluminat. Trecem peste nostimadă și notăm că multă, foarte multă lume crede că Franța nu poate rata șansa de a-și adjudeca al treilea mare trofeu din carieră. Cel mai mult cred asta cei din staff-ul echipei care au pregătit autocarul pentru defilarea triumfală de după meci.

Partida începe în nota de dominare a ”cocoșilor” și prima greșeală o face Pepe, dar Patricio reparără elegant. E rândul portughezilor, Nani șutează din marginea careului mare, poziție centrală, peste poarta lui Lloris. Presiunea franceză crește în intensitate, dar este de notat faultul pe care Payet îl face asupra lui Ronaldo, lovitură surdă în genunchi. Șeptarul iberic iese pe margine, este doftoricit și reintră. Griezmann expediază o lovitură cu capul spre poartă, dar Patricio scoate miraculos, faza continuă și același Patricio i se opune și lui Giroud. Un nou fault al lui Payet asupra aceluiași genunchi al lui Ronaldo, care cade, plânge, lacrimile se amestecă cu moliile, iese, este din nou doftoricit, reintră, este huiduit, vrea să joace, dar nu mai poate și iese din nou și-l aplaudă cei ce-l huiduiseră. Urât, urât de tot!

Francezii sunt mai buni, mai insistenți, portughezii se apără, Patricio a prins o zi mare, este omul meciului, dar și Lloris are două intervenții în același minut, 38, când scoate șutul lui Quaresma, înlocuitorul lui Ronaldo, și-apoi foarfeca lui Fonte.

Repriza a doua începe cu un fault al lui Umtiti asupra lui Quaresma, după care Sissoko îl lovește pe Pepe, dar arbitrul nu vede nimic, nu sancționează nimic. Payet este oprit de Pepe dintr-o acțiune asemănătoare celei din care i-a înscris României al doilea gol. Schimbări în ambele echipe: iese Payet, intră Coman; iese Adr. Silva, intră Moutinho; iese Giroud, intră Gignac; iese R. Sanches, inră Eder.

Portughezii rezistă greu, dar rezistă, tribunele tac, Marseilleza este acoperită de cântecele fanilor lusitani, Griezmann trimite peste poartă, cu capul, o centre excelentă semnată de Coman, apoi Patricio mai scoate două șuturi foarte bune expediate de același Griezmann și Giroud. Se joacă pe contre, fără prea multă construcție, pasele sunt precise, viteza e mare, jocul este frumos și terenul e plin de molii. Arbitrul prelungește meciul cu 3 minute și
Gignac trimte în bară în min.103!

Prima repriză a prelungirilor. Patricio se remarcă în continuare, Lloris îl imită, se dau cartonașe galbene cu grămada, se joacă deschis, fără prea multă construcție, pe margine Ronaldo strânge din dinți, aplaudă, plânge (!!!), prima repriză se termină, începe cea de-a doua, minutele trec greu, toată lumea se pregătește de loviturile de departajare. Portugehzii trimit și ei în bară, min. 108, dintr-o lovitură liberă executată de Guerreiro. Și vine lovitura fatală: la un atac nesemnificativ, Eder prelucrează o minge în preajma careului și trage fulgerător în dreapta lui Lloris, în plasa laterală, ca la loviturile de la 11metri. Min. 110 și scorul arată un neverosimil 1-0 pentru echipa cu șansa a două!!! Ceea ce se mai întâmplă este neputința Franței, este bucuria Portugaliei și se admiră zborul frenetic al moliilor.
A fost, totuși, un meci frumos, o finală mare!