Furt la STB. Motorină „scursă” din rezervoare

Peste 20 de angajați ai STB sunt cercetați pentru furt de motorină și piese de la Autobaza Nordului. În urma unor percheziții în București și județele vecine, polițiștii au găsit o tonă de combustibil.

De Bianca Dumbraveanu - Redactor coordonator
Furt la STB. Motorină „scursă” din rezervoare

Peste 20 de angajați ai STB sunt cercetați pentru furt de motorină și piese de la Autobaza Nordului. În urma unor percheziții în București și județele vecine, polițiștii au găsit o tonă de combustibil.

Polițiștii au făcut, joi, 20 de percheziții în București și în județele Ilfov, Giurgiu și Dâmbovița, într-un dosar de furt calificat care vizează angajați ai Societății de Transport București (STB). Oamenii legii suspectează că 21 de salariați de la Autobaza Nordului au furat în mod repetat combustibil și componente auto din patrimoniul companiei. În urma descinderilor, anchetatorii au găsit o tonă de motorină și mai multe piese, iar persoanele vizate, cu vârste între 35 și 55 de ani, au fost duse la audieri.

Investigațiile au arătat că angajații profitau de accesul la resursele autobazei pentru a-și însuși bunuri care aparțineau societății de transport. Poliția Capitalei a precizat că activitatea infracțională s-a desfășurat pe o perioadă mai lungă de timp.

„Astăzi, 7 mai 2026, poliţişti din cadrul Direcţiei Generale de Poliţie a Municipiului Bucureşti – Brigada de Poliţie pentru Transportul Public au pus în executare 20 de mandate de percheziţie domiciliară, în municipiul Bucureşti şi în judeţele Ilfov, Giurgiu şi Dâmboviţa, într-un dosar penal privind săvârşirea infracţiunii de furt calificat. Activităţile au fost desfăşurate în urma cercetărilor efectuate într-o cauză ce vizează sustragerea unor cantităţi importante de combustibil şi bunuri din patrimoniul unei societăţi de transport public”, anunţă Poliţia Capitalei, potrivit News.ro.

Reacția conducerii STB

Reprezentanții STB au dat asigurări că această acțiune a poliției nu a afectat programul de circulație al mijloacelor de transport în comun. Conducerea societății a transmis că a colaborat cu autoritățile pentru a descoperi neregulile și că va face toate demersurile pentru a recupera banii pierduți.

„Condamnăm ferm orice faptă care aduce prejudicii patrimoniului companiei şi, implicit, călătorilor noştri. Am solicitat aceste verificări tocmai pentru a ne asigura că resursele societăţii sunt folosite corect, iar acum vom lua toate măsurile legale pentru recuperarea prejudiciului şi sancţionarea celor responsabili”, a declarat Directorul General al STB, Andrei Dinculescu-Bighea

CITEȘTE ȘI

Cât te costă dacă circuli fără bilet la STB în 2026

Distribuie articolul pe:

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.