Gabriela Szabo a fost înlocuită de la conducerea CSM București, anunță primarul general al Capitalei, Nicușor Dan, precizând că va trimite Corpul de control.
„Am luat decizia de a schimba conducerea Clubului Sportiv Municipal București. Directorul general al CSM, Gabriela Szabo, va fi detașată la conducerea Centrului Dalles, iar în locul ei va fi numit interimar unul dintre directorii adjuncți. Înainte de a lua această decizie, am discutat cu membrii Consiliului de Administrație al CSM București, iar concluzia a fost clară – schimbarea e necesară. Actuala conducere a ratat obiective competiționale, a determinat plecarea unor oameni valoroși și a avut un management defectuos (decizii pripite și fără consultare, dar și tergiversarea luării altor decizii, incapacitatea de a armoniza relațiile interne, abordări conflictuale în interacțiunile cu șefii secțiilor sportive)”, transmite Nicușor Dan.
El precizează că, în urma semnalelor primite din interior, va trimite Corpul de Control pentru a verifica activitatea CSM București.
„Precizez că am toată prețuirea pentru performanțele sportive ale Gabrielei Szabo, dar decizia pe care am luat-o privește activitatea ei în fruntea CSM București”, încheie edilul.
Liderul grupului PSD din Consiliul General, Aurelian Bădulescu, dezaprobă schimbarea Gabrielei Szabo de la conducerea Clubului Sportiv Municipal Bucureşti şi cere demiterea antrenorului Adrian Vasile şi a membrilor Consiliului de administraţie.
Într-o postare pe Facebook, Aurelian Bădulescu cere şi demisia primarului general Nicuşor Dan.
„Nicuşor ne spune că s-a consultat cu unii şi cu alţii, fără a-i nominaliza în concret, decizia este una necalculată şi care se va dovedi a fi extrem de neperformantă. În loc să îi demită pe cei direct responsabili de declinul CSM Bucureşti, în frunte cu antrenorul echipei de handbal feminin, domnul Adrian Vasile, pe membrii consiliului de administraţie care au pus beţe în roate performanţei clubului, Nicuşor alege să ia clubul municipal din mâinile unei campioane şi să îl dea unui anonim, pregătind cel mai probabil instalarea unei sinecuri”, scrie Bădulescu.
Reacția Gabrielei Szabo
„Am observat în spațiul public, respectiv pe rețeaua de socializare FB, anunțul domnului Primar Nicușor Dan în ce privește schimbarea conducerii CSM, inclusiv prin ‘detasarea’ mea. Fără a exista o bază documentară, decizia apare ca motivată de aspecte aflate personal de domnul Primar ‘din interior’ (al clubului). Aceiași angajați pe ale căror spuse este întemeiată decizia anunțată au pierdut în instanță dosare inițiate ca urmare a defăimării mele sau a activității mele.
Nu sunt o persoană conflictuală, de aceea voi urmări desfășurarea acestei proceduri, bineînțeles așteptându-mă să fie una transparentă, în egală măsură analizând legalitatea acesteia. Fac această precizare întrucât, în calitate de Membru al Consiliului de Administrație al CSM, nu am participat la întâlnirile domnului Primar cu membrii Consiliului”, a transmis Gabriela Szabo, pe Instagram.
Da ce? La Centrul Dalles e nasol? Și acolo sunt tot bani degeaba! Manager, manageriat… te umflă râsul!
pe ce fel de criterii a aterizat hahalera asta care se plimba cu pupitrul prin intersectii si turma de bipede care zdranganeau niste lighene ? ce a facut jalnicul asta de cand freaca menta prin primarie ? sa speram ca ultima va fi contractul dedicat unui parat atelier de urechisti de la Arad care au insailat cateva table care NU pot fi probate cateva luni de zile decat cu risipirea unor milioane de lei pentru peroanele de tramvai in prezent inpracticabile ! alo? dNA,etc ? mai existati ? care sint economiile acestui iresponsabil cu noile conserve vopsite?
Sa se publice cati bani dadea Firea acestui club de prestigiu al bucurestenilor pentru performata si cati da sabotorul Nicusor. Parca ar face totul pentru a distruge capitala din toate punctele de vedere.
Nu vede nimeni fractura logică? Schimbi managerul și apoi trimiți corpul de control.
Cam asa se întâmplă când ești numit pe criterii politice. Se știa ca nu are calități manageriale încă din perioada când a fost ministru al sportului.
Ce de coperti are in bibliotreca se vede ca e studioasa
Mosnenire grea de la Firea,si ea citea foarte mult..
Nicușoare ,aici ai dreptate .Bani tocați aiurea !
Poti sa fii un soortiv de exceptie dar un manager slab. Nu este primul caz de acest tip. In multe tari sportivii, antrenorii nu stiu sa conduca afaceri ori cluburi,vedeti si cu Dinamo, anterior cu Rapid.
Bai pelticule, decand te pricepi tu la sport? Tu nu stii decat turca si fuga-n sac.
Mai Nicușor pe tine nu te cred și nu te cred!Totuși recunosc că îmi place de tine și bucureștenii te plac din ce in ce mai mult.Cel mai greu a fost până s-au obișnuit cu stilul tau.Acum au început să înțeleagă și ce vorbești.Se vede că ai fost cândva olimpic ba ai și un doctorat pe bune păcat că ai ajuns de nu știi tabla înmulțirii.La cum ai ajuns locul tău e in PNL,partidul „meu”.