Călin Georgescu a fost prezent la Metropola TV, unde i-a acordat un interviu lui Robert Turcescu, personaj care a scris o carte despre scrutinul anulat din 2024.
Georgescu e de părere că România nu a avut de câștigat din aderarea la UE.
„Călin Georgescu: Domnule Turcescu, hai s-o luăm așa. De când am intrat în UE, în 2007, ce avantaje a avut România? Spuneți-mi dumneavoastră două, unul! Spuneți-mi unul!”
Robert Turcescu: Libera călătorie în interiorul statelor europene, drept la muncă în străinătate.
Călin Georgescu: Unii ar spune „Păi, acesta este problema”. Vedeți, avem totul și nu avem nimic. Pentru că nu ai ceea ce spunea părintele Ioachinie Bălan, nu ai trăirea în Hristos. Adică, vedeți, când te naști pe pământul tău, ăsta e un pământ sfânt. Ți l-a dat Dumnezeu ție ca să te naști acolo, nu să te duci în altă parte.
Strămoșii noștri când au trecut turcii, tătarii, n-au mai trecut. Păi dacă plecau din țară, ce se întâmpla? Dar eu îi înțeleg pe toți și eu vă spun că toți se vor întoarce. Baza și fundamentul dezvoltării și refacerii României va fi prin cei care au plecat în străinătate. Însă pentru ei nu este simplu pentru că s au rupt de rădăcinile acestea sfinte. De aceea v-am spus, ai totul și de fapt nu ai nimic, pentru că tu nu mai ești legat de acest pământ sfânt călcând pe el permanent. Este un lucru esențial.
De aceea, toate aceste aspecte se vor întoarce. Totul se va întoarce. Tot ce s a furat din România se va întoarce înapoi. Toți care au furat din această țară vor da înapoi tot ce au furat.”
Georgescu a stat 10 ani în Austria
Călin Georgescu a locuit pentru zece ani în Austria Inferioară, în orașul Günsesdorf (districtul Baden), unde a fost vecin chiar cu primarul localității, relatează ziarulromânesc.at.
Edilul subliniază că nu poate spune nimic rău despre familia Georgescu. Călin Georgescu, care, spre deosebire de soția sa, nu vorbește bine limba germană, nu a fost niciodată abuziv, nu a făcut niciodată declarații antisemite și nici nu s-a poziționat ca prieten al Rusiei, a transmis edilul, scrie Oberösterreichische Nachrichten.
Cum a beneficiat direct de intrarea în UE
Călin Georgescu se laudă adesea cu Stategia de Dezvoltare Durabilă a României, pe care a coordonat-o. Călin Georgescu a coordonat redactarea „Strategiei Naţionale pentru Dezvoltare Durabilă a României – Orizonturi 2013-2020-2030”. Lucrarea a fost scrisă în 2008, imediat după intrarea României în Uniunea Europeană din 2007, fiind o cerință de la Bruxelles. Georgescu a vorbit despre echipa pe care a coordonat-o atunci, formată din „tineri foarte valoroși”, așa cum chiar el i-a descris.
Din grupul de redactare condus de Călin Georgescu au făcut parte mai multe persoane cunoscute din România. Din tabăra suveranistă, îi regăsim pe Dan Puric și pe europarlamentarul Șerban Sturdza. Documentul a fost semnat însă și de persoane din curentul „globalist”, așa cum i-ar descrie acum Georgescu. Europarlamentarul USR Dan Barna și jurnalistul Moise Guran au făcut parte din proiect. Cei doi au vorbit pentru Cotidianul despre interacțiunile de atunci cu Georgescu.
Ați „damblagit auzindu-l vorbimd de „„naționalizare ? Vine la rănd „confiscarea „ și să vedeți atunci căți români îi vor fi alături . Bă , noi ne-am săturat să ne confiște Uie prin #maiDANezii ei d-aci , bunurile țării și munca noastră și a înaintașilor . AZI , nemernicii Bolovani și Ivani Turbină au închis la ordinul Ursulii , termocentrala TURCENI , care în anii 80 cu cei 2500 Mw INSTALAȚI era cea mai mare din Europa . La ora asta se consumă în Kolonie 5000 Mw , din care industrie nici 1000 . Asta e Colonia Romanezia la nivel de BANTUSTAN
rata.tii,ei intre ei,care din poolitica,care din gaze si tarie
Ce ți-e și cu faculta de ziaristica de după Revoluție… Nici proprietatea termenilor n-o mai ai!
Tatulici s-a lecuit, nu-l mai invita.