Greu la deal și cu catalanii!

FC Barcelona a avut nevoie de prelungiri pentru a trece de echipa de liga a treia Cornella, cu 2-0, şi a se califica în optimile de finală ale Cupei Spaniei la fotbal, joi, în deplasare.

Golurile catalanilor au fost înscrise de Dembele ‘92 şi Braithwaite ‘120+1.
Pjanic (’39) și Dembele (’80) au ratat două penaltiuri.

Barca a jucat pentru a treia oară prelungiri în decurs de opt zile, după ce a învins-o pe Real Sociedad cu 3-2 la loviturile de departajare în semifinalele Supercupei Spaniei şi a pierdut cu 2-3 finala cu Athletic Bilbao.

Cu o formulă din care au lipsit mai mulţi titulari, Barcelona a avut două penalty-uyri în timpul regulamentar, însă le-a ratat pe ambele, portarul Ramon Juan Ramirez apărând şuturile lui Miralem Pjanic (39) şi Dembele (80). El s-a mai remarcat în alte patru situaţii (15, 47, 88, 102). Cornella a avut şi ea patru ocazii bune de gol.

Şi Athletic Bilbao a avut o misiune dificilă în celălalt meci de joi, câştigând cu 2-1 în faţa formaţiei de liga a treia UD Ibiza, printr-un gol semnat de Unai Nunez în minutele adiţionale (90+1). Ibiza a deschis scorul prin Javier Perez Mateo (12), dar bascii au egalat după pauză prin Raul Garcia (52).