![iohannis-hellvig.jihnyklzvq-1000x600](https://www.cotidianul.ro/wp-content/uploads/2023/07/03/iohannis-hellvig.jihnyklzvq-1000x600-1-1000x600.jpg)
Eduard Hellvig le-a stricat vacanța parlamentarilor. Birourile permanente reunite ale Camerei Deputaţilor şi Senatului au decis ca luni, începând cu ora 12,00, să aibă loc o şedinţă de plen comun în care să fie declarată vacantă funcţia de director al Serviciului Român de Informaţii, după demisia lui Eduard Hellvig.
Preşedintele Klaus Iohannis a transmis deja preşedintelui Senatului, Nicolae Ciucă, şi preşedintelui interimar al Camerei Deputaţilor, Alfred Simonis, o scrisoare prin care le propune să ia act de retragerea din funcţia de director SRI a lui Hellvig.
„În temeiul prevederilor art. 65, alin. 2, lit h din Constituţia României şi ale art. 23 din legea nr.14/1992 privind organizarea şi funcţionarea Serviciului Român de Informaţii cu modificările şi completările ulterioare, vă propun să luaţi act de retragerea din funcţia de director al SRI a lui Eduard Hellvig şi să declaraţi vacantă această funcţie, urmând ca Parlamentul să adopte o hotărâre în acest sens”, se arată în documentul transmis de Iohannis.
Încă nu l-au împăiat pe (editat) ăsta?…
Sa-l ia acasa, sa se joace copiii cu el !
In locul lui Hellwig va fi numit robotul Ion. Primeste ordine de peste ocean si le da mai departe, asta e tot merchezul postului de director SRI. Nu e nevoie de un om.
Cred că este cel mai frumos exemplu care il văd intr-o instituție din Romania ….. Demisia și un mesaj foarte puternic un om stă într-o funcție importantă un timp in care face ceva după pleacă …. că așa ajungem în funcție doar ca să fim in funcție ????? Foarte frumos gestul mesajul transmis căci asta fac politicienii transmit mesaje …semnale facem așa … încurajăm asta … asta nu tolerăm …bravo așa …dar 90% sunt acolo să behăie , să mehaie,..cine sunt eu ….. aroganțe ieftine din care iese meltenismul din ei ….de te apucă sila și greață
…din functia de DICTATOR se-re-iii….