![electricitate-macara-debransare.ximagtwl6u-1](https://www.cotidianul.ro/wp-content/uploads/2018/01/18/electricitate-macara-debransare.ximagtwl6u-1-1000x600.jpg)
O copilă de 7 ani de Noua Zeelandă a reușit să schimbe indicatoarele rutiere care semnalau reparații la liniile electrice, pe motiv că erau discriminatorii.
În ciuda vârstei sale, Zoe Carew s-a arătat nemulțumită de faptul că panourile respective semnalau prezența electricienilor * Lineman, considerând că indicatoarele sunt injuste. Așa că, ajutată de mama sa, a sesizat Agenția de transport din Noua Zeelandă, instituție care a fost de accord cu sugestia fetiței. Așa că, de acum înainte, pe indicatoarele amplasate în zonele în care se lucrează la instalarea sau repararea liniilor electrice în zonă, va scrie „Line Crew” (echipaj de intervenție de la electrice) în loc de ”Linemen” (electricieni), relatează The Guardian.
”De ce pe indicator scrie ”Linemen” când angajații care lucrează la instalațiile electrice pot fi bărbați sau femei? Cred că semnul este greșit și injust. Sunteți de acord?”, i-a scris Zoe Carew în vârstă de 7 ani șefului executiv al Agenției de transport a Noii Zeelande (NZTA), Fergus Gammie.
Fetița spune că nu intenționează să lucreze ca electrician când va fi mare, dar unele colege s-ar putea să vrea să activeze în acest domeniu.
Gammie i-a răspuns lui Zoe, iar mama acesteia a postat-o pe Facebook.
”Suntem bucuroși să acceptăm sugestia lui Zoe, pentru că ideile bune pot veni de la oricine, inclusiv de la copii de 7 ani! Bravo, Zoe!”, a scris Gammie.
Asa-i fata taikii,dar cred ca mamuca ta este o feminista convinsa si e bine ca te invata sa contesti orice ,de mica!Asa o sa-ti fie mai usor sa #rezisti cat mai mult!Bag de sama ca ai spirit de observatie si ai sesizat ca pe drumurile de centura,din Lumea Mare,vezi majoritar liniori femei,care tocmai ce se dedura jos dupe stalpi,se schimbara de echipamentul de protectie si trage tutun pe nas,facand semne prieteneseti soferilor care trec si care urmeaza sa le culeaga si sa le duca la cashile lor.Vazui in schimb ca meseria de hamal- portman,sau porter- nu atrage femeile deloc, poate din cauza ca nu le solicita intelectul, deloc? Ar tyrebui sa faci acelasi gest inteligent ca sa schimbi ‘portmen’ cu portchei, sau portbreloc. Nu, Mami?