Tot mai multe state occidentale cochetează astăzi cu ideea interzicerii accesului copiilor la rețelele sociale sub o anumită vârstă. Intenția e bună, eficiența rămâne discutabilă. Interdicția este o soluție administrativă la o problemă culturală și educațională profundă. Practic tragem cu scobitori într-un submarin.
Problema reală nu este existența internetului, ci modul în care l-am lăsat să fie folosit. Începând cu anii ’90, lumea occidentală a ratat o oportunitate istorică: nu am educat tânăra generație să folosească această extraordinară infrastructură ca pe o autostradă către cunoaștere. În lipsa unui proiect educațional coerent, internetul a devenit predominant un vehicul al divertismentului facil.
Consecințele sunt deja vizibile. Scorurile PISA scad, capacitatea de concentrare se erodează, vocabularul se simplifică, iar studiile recente avertizează, pentru prima dată în istorie, asupra riscului ca generația copiilor să fie, în medie, mai puțin performantă cognitiv decât cea a părinților. Este un proces lent, dar clar: o zombificare intelectuală, observabilă social cu ochiul liber.
De aceea, în locul interdicțiilor, propun o soluție structurală și curajoasă la nivel european:
obligarea platformelor de socializare ca, la fiecare cinci minute de scrolling, utilizatorul să fie expus timp de 30 de secunde la conținut educațional, adaptat vârstei sale. Nu propagandă. Nu moralism, ci cunoaștere: științe, umanioare, istorie, logică, limbaj.
Istoria ne oferă un reper esențial. Cealaltă invenție comparabilă ca impact cu internetul, tiparnița lui Gutenberg, a accelerat decisiv Renașterea. A făcut-o posibilă. Direcția a fost dată de universități, de profesori, de exigență intelectuală și de o cultură care a ales excelența în locul comodității. Tiparnița a fost acceleratorul unei opțiuni civilizaționale.
Astăzi, internetul joacă același rol. Poate accelera renașterea sau decăderea. Alegerea nu este tehnologică, ci morală și politică.
România se află într-o poziție rară și privilegiată: are comisarul european pentru educație și, în același timp, un vicepreședinte al Comisiei Europene. Această temă poate și trebuie să fie dusă la nivelul deciziei europene. Nu ca exercițiu birocratic, ci ca proiect de civilizație, care să redea Europein magisterul cultural și tehnologic.
Suntem, așa cum arată limpede și matricea atașată, în fața unei alegeri fundamentale:
între un sistem educațional bazat pe exigență, autoritate intelectuală și științe fundamentale — și unul al laxismului, al pseudoechității și al divertismentului permanent;
între o societate orientată spre producerea de valoare materială și spirituală și una orientată exclusiv spre consum.

Europa nu mai are timp pentru jumătăți de măsură. Dacă nu folosim conștient internetul pentru educație, el ne va folosi pe noi pentru degradare. Decizia trebuie luată acum. Ce propun aici ar fi o revoluție educațională. Domna Mînzatu, aveți cuvântul.

va obliga astia sa aveti email pe telefon si conturile asociate la el sa dispara cardurile.
emailurile pe telefon sporesc succesul hackerilor ,fiind usor de spart ,de pacalit ,etc..
NU E DE VINA INTERNETUL DE ASTA CI HABARNISTII E.U.
ce facusi frumusete basista, ii stersesi urmele lui mucea cu secretu?
muhahahahahahaha
inteleg de ce ii lustruiesti piedestalul. de fapt e vorba de tine… o minareala aici, una dincolo…
plin de succesuri exact ca aia mica si buzata…
Cenzurați băieți,cenzurați,rămâne cum am stabilit ,un băsist împuțit sau altfel spus un țucălar !
Catalizator al decăderii , cu siguranta !
Catalizator al decăderii , cu siguranta .
Pixelul albastru sau cinetica lovirii la turnatorul securist Petrov
Internetul, accelerator al tembelizarii copiilor.
Râde toată Planeta de Ursula și competenții ei celebrii deceleratori Dan×Bøløjan cu cel mai mare preț la electricitate și gaze în fundu’ curții
Țărille UE singurele pe Glob care au un singur scop își sabotează producția de energie și să-și închidă industria.
Daca nu va uitati la politica ,internetul nu este chiar asa cum se spune .
bre, ia, hai, accelereaza spre usa ! – nu se gaseste vreun Simion sa te conduca ?
Dupa programul Romania Educata al pro-Europeanului Iohannis impins din rasputeri de USR si PNL in lupta de clasa pro-Europeana cu colegii lor de c0alitie de la PiSeDee, program de mari succesuri in acutizarea @n@lfabetismului functional.
De unde sa mai decada cand n-a prea mai fost niciodata sus
Invatamantul si educatia in general e in p0m.
De datoria Tik Tok sa repare ce s-a stricat de la duamna rector Andronescu PSD.
Internetul de acum nu ma prea mai are legatura cu ce era in urma cu 10-15ani
O adunatura de mai multe monopoluri, dar nu prea multe care au interesul sa-si tina lipita clientela de oferta lor de pe platforma, de multe ori prin chestii de unica folosinta si utilitate zero.
e vinovat, aveam colegi care bravau cat de buni parinti sunt ei ca ”fac lectii cu ai lor copii” am fost uluit pt ca nu am fost ajutat la lectii, doar mi s-a ”trantit”:”de ce ai luat 8 nu ai stiut?” nu mi-am ajutat copilul si incet a reusit sa invete singur, asa am crescut, asa l-am crescut sa se descurce…se pare ca unii parinti ii cred pe copiii lor ”fara IQ” sau poate sunt cu dizabilitati…atunci este de apreciat ajutorul de a-l salva…
Internetul spala iremediabil capetele celor indoctrinati, ca sorosistii. Cei cu mintea limpede stiu sa aleaga partea buna.
Un ekzemplu de minte limpede este cea a dlui Calin Georgescu, care este antisorozist.
Dansul vorbeste foarte limpede cu estraterestrii si cu nanocipii din sucurile pe care le bea cu Cristela.
Da’ de când are nevoie politicaca dă oameni dăștepți bre? Că China Tik Toakă copiii nestingherită prin Vest de ani lungi iar Dumbvosul se groovăie-n plăceri Schwăbești, pregătind înlocuirea localilor cu akhbarri! Dacă întrebi monumentele de prostie europeană care e finalitatea politicii pe care o duc, se uită Alb 13 la tine și scot zgomote ininteligibile. N-au mai luat adevărul în considerare de eoni!
Internetul este doar biciul cu care STAPANUL aflat in SUA ishi loveshte SCLAVII sai aflatzi peste tot in lume. Sigur ar fi mai bine fara bici dar lupta de eliberare de sub tirania STAPANULUI va continua shi dupa ruperea biciului.
Dupa cum te lamentezi, esti unul dintre subiecti.
Romania e unica in Europa dupa ce a banat conturile si interzis retelele sociale copiilor peste 18 ani.
@ ”Chimiță”, ce vrei mă, să te AI în evidență , să-ți dea foloase că ai propus să ceară datele personale ale utilizatorilor ca să le dea mesaje propuse de tine, adecvate vârstei lor, că ai fost pro Băsescu, care te-a învățat cum să bei, adică ești profund, cu ”adevăruri la sticlă” ?