Învinșii, calificați în semifinalele Ligii Campionilor!

Chelsea Londra s-a calificat în semifinalele Ligii Campionilor la fotbal, după ce s-a impus în dublă manșă, cu scorul general de 2-1, în fața lui FC Porto. În returul de marți seara portughezii au învins cu un gol spectaculos, marcat în minutele suplimentare ale partidei.

În ciuda faptului că Chelsea a jucat cu gândul la conservarea avantajului de două goluri obținut în meciul tur de la Porto, lusitanii nu au reușit să valorifice posesia ușor superioară.

Jesus Manuel Corona (FC Porto) a ratat ocazia reprizei, șutând peste poartă, din careu, singur cu portarul.

Repriza secundă a fost ușor dominată teritorial de oaspeți, care au și avut o mare șansă de a marca, lovitura de cap a lui Taremi fiind respinsă greu de lângă bară de Mendy.

Același Taremi a reușit golul serii în Liga Campionilor, marcând dintr-o foarfecă bine executată, direct în vinclul porții lui Mendy.

Meciul s-a încheiat cu victoria de palmares a portughezilor, Chelsea fiind însă echipa calificată, cu 2-1 la general.

PSG răzbună înfrângerea din finala sezonului trecut și se califică în semifinala Ligii Campionilor

Manșa a doua a sferturilor de finală a Ligii Campionilor, dintre Paris Saint Germain și Bayern Munchen s-a încheiat marți seara cu scorul de 0-1. În tur PSG câștigase la Munchen cu 3-2, iar cu scorul general de 3-3, s-a calificat în semifinală, datorită celor 3 goluri marcate în deplasare.

PSG a dominat în mare parte prima repriză, Neymar reușind contraperformanța de a nimeri de două ori bara, în interval de 3 minute.

În ciuda cursului jocului, scorul a fost deschis de bavarezi, prin Choupo Moting, în minutul 40, după o fază prelungită în careul gazdelor.

PSG a fost la fel de prezentă în atac și repriza secundă și nu au lipsit fazele la cele două părți. Francezii au fost cel mai aproape de a marca, mingea pasată de Di Maria în fața porții nefiind ajunsă de Neymar.

Navas a avut și el ocazia să iasă în evidență la șutul lui Muller. Mbappe a marcat în minutul 79, însă reușita lui a fost anulată pe motiv de offside.

Finalul s-a jucat pe contre, cu faze frumoase la ambele porți, însă fără gol.

PSG s-a calificat în semifinalele competiției, răzbunând înfrângerea din finala sezonului trecut, când bavarezii au luat trofeul.