UDMR își intră în rolul de partid-balamă în negocierile pentru viitorul Executiv, fiind curtat atât de PSD, cât și de PNL și USR care tatonează o formulă de guvernare minoritară, spun surse politice.
Hunor s-a aratat sceptic privind varianta unui guvern minoritar despre care spune că nu este o variantă prin care să poți lua decizii. El adaugă că UDMR preferă refacerea fostei coaliții PSD-PNL-USR-UDMR-minorități.
„Noi încercăm să refacem coaliția majoritară. Nu ai cum să guvernezi în această perioadă cu un guvern minoritar. Nu poți să iei decizii, nu poți să susții deciziile. Ceea ce ne așteaptă nu e ceva la care un guvern minoritar să facă față. Refacerea coaliției cu un premier care poate fi acceptat de toată lumea. Nu am vorbit de premier tehnocrat, nu am vorbit de guvern tehnocrat. Nu am o soluție magică”, a spus Kelemen Hunor la Palrlament.
Liderul UDMR a subliniat că decizia finală privind desemnarea premierului îi aparține președintelui Nicușor Dan.
„Nominalizarea va veni de la președintele României. El va nominaliza pe cineva să formeze un guvern”, a afirmat acesta.
Întrebat dacă el însuși ar putea reprezenta o variantă de premier de compromis, liderul Uniunii a răspuns ironic: „Nu, totuși trăim în România”.
asta poate va da socoteala alaturi de Orban, ce tot se mai baga in carti?