Elena Rîbakina şi Madison Keys s-au calificat în semifinale

Jucătoarea kazahă de tenis Elena Rîbakina, numărul patru mondial, s-a calificat în semifinalele turneului WTA 1.000 de la Madrid, după ce a învins-o în trei seturi, 4-6, 7-6 (7/4), 7-5, pe compatriota sa Iulia Putinţeva, miercuri la Caja Magica.

Una dintre cele mai în formă jucătoare ale momentului, cu cinci finale şi trei titluri (Stuttgart, Abu Dhabi şi Brisbane) de la începutul anului, Rîbakina nu pierduse până acum niciun set în faţa adversarelor sale în capitala Spaniei.

Ea a fost dominată mult timp de Putinţeva (locul 50 WTA), care câştigase precedentele două dueluri directe, la Roma în 2020 şi la Indian Wells în 2021.

Nervoasă şi cu multiple erori comise (opt duble greşeli în total), Rîbakina a cedat rapid primul set. Ea a fost în continuare inconstantă şi în setul secund, pe care a reuşit să-l câştige însă la tiebreak.

În setul decisiv, Putinţeva a condus cu 5-2 şi a avut două mingi de meci, iar totul părea pierdut pentru campioana de la Wimbledon 2022. Însă după ce nu a reuşit să fructifice cele două şanse de a încheia meciul, Putinţeva s-a prăbuşit, pierzând cinci ghemuri consecutive şi meciul, după două ore şi 50 de minute de luptă.

În semifinale, Elena Rîbakina o va avea ca adversară pe câştigătoarea meciului dintre belarusa Arina Sabalenka, deţinătoarea trofeului, şi rusoaica Mirra Andreeva, noua senzaţie a circuitului, care va împlini luni 17 ani.

Jucătoarea americană de tenis Madison Keys s-a calificat în semifinalele turneului WTA 1.000 de la Madrid, dotat cu premii totale de 7.679.965 de euro, după ce a învins-o cu 0-6, 7-5, 6-1 pe tunisianca Ons Jabeur, cap de serie numărul opt, într-o partidă disputată marţi.

Jabeur, campioană la Madrid în 2022, a câştigat fără probleme primul set, cu 6-0, în doar 24 de minute, iar apoi a condus cu 2-0 în setul secund şi părea că se îndreaptă către o victorie facilă. Keys a avut însă o revenire spectaculoasă şi a întors soarta meciului, reuşind să se impună după o oră şi 33 de minute de joc.

Americanca se va lupta pentru un loc în finală cu poloneza Iga Swiatek, numărul unu mondial şi principala favorită, care a eliminat-o la rândul ei în trei seturi, 4-6, 6-0, 6-2, pe brazilianca Beatriz Haddad Maia (nr.11).

Anul trecut, Arina Sabalenka a învins-o în trei seturi, 6-3, 3-6, 6-3, pe Iga Swiatek în finala turneului de la Madrid.